Frank Capra: život je krásný

(TV film)
  • Francúzsko Frank Capra, il était une fois l'Amérique (viac)
Francúzsko, 2020, 52 min

Frank Capra (a.z.)

Portrét legendárního amerického filmaře... Příběh legendárního hollywoodského režiséra Franka Capry splývá s historií amerického filmu. Sicilián pocházející z chudé rodiny se sedmi dětmi se dostal do USA na samém začátku dvacátého století a dnešní centrum světového showbusinessu Los Angeles poznal jako nezajímavé maloměsto. U filmu začínal jako komparzista a „kluk pro všechno“, ale protože byl velmi chytrý, pochopil, že nejdůležitější je pozorovat při práci mistry svého oboru, což byl v jeho případě především režisér John Ford. V roce 1926 režíroval Capra svůj první samostatný film a o osm let později z něj už byl držitel Oscara, a ne ledajaký: jeho snímek Stalo se jedné noci totiž jako první získal všechny hlavní sošky, a to za nejlepší film, režii, ženský i mužský výkon v hlavní roli a také za nejlepší scénář. Proslavil se také tituly jako Pan Smith přichází, Život je krásný či To je John Doe. (Česká televize)

Marze

O Caprovi jsem nic nevedel a vypraveni bylo neobvykle poutave. Moc jsem se nedozvedel o jeho osobnim zivote a z jeho nazoru jen to , ze je pravicak, ale po nastupu pravicaka Ronalda Raegana byl podeziran, ze sympatizuje s levici a tak praskal FBI. Dokument na Ceske televizi Artu. ()

rikitiki

Frank Capra je můj oblíbený režisér, jeho sociálně dojímavé komedie mě umí vzít za srdce. Jeho životopis je převážně portrétem, do jisté míry i psychologickým, autora a srovnáním s jeho dílem. Zajímavé je i srovnání Caprových vybájených historek s mnohem všednější realitou. Dokument velmi pečlivě volí archivní a podkresové záběry, které se perfektně doplňují s komentářem. SHRNUTÍ: Životopis, nad kterým autoři přemýšleli. ()