Tomáš s Terezou už pár rokov prežívajú lásku ako z učebnice. Tomáš ako meteorológ získal skvelú prácu televízneho moderátora počasia a Tereza sa (zatiaľ neúspešne) snaží rozbehnúť predaj a výrobu ručne šitých topánok. Kedy sa to zaseklo? Na Štedrý deň, keď Tereza pristihla napoly vyzlečeného Tomáša v domnelo chúlostivej situácii s populárnou televíznou moderátorkou. Chúlostivú situáciu by síce Tomáš mohol celkom racionálne vysvetliť, keby k tomu dostal príležitosť. “Zmierovačku” mu prekazí neplánovaný nocľah na policajnej stanici, a keď sa konečne dostane domov, narazí na prázdny byt a výzvu, aby sa zbalil a odsťahoval. Tomáš sa nechce vzdať bez boja, rád by Terezu obmäkčil nejakým veľkým romantickým gestom, lenže už akosi vyšiel z cviku. Našťastie má kamaráta Karla, filmového fanatika, ktorý má jednoduché riešenie – prečo sa neinšpirovať scénami zo slávnych romantických filmov? Lenže Tomáš vzápätí spozná, že to, čo stopercentne funguje na filmové hrdinky, nemusí nutne fungovať aj v sivej realite, zvlášť keď prevedenie pokrivkáva, alebo keď sa do cesty pripletie charizmatický fotograf, ktorý sa o Terezu zaujíma viac, než je zdravé. (CinemArt SK)

filmfanouch

Romantických komedií vzniká v Česku opravdu hodně a dává to smysl. Jde totiž o komerční jistoty, které diváci navštěvují ve velkém a především se dají pořídit levněji než taková historická dramata či žánrové lokální experimenty. Nová česká romantická komedie Jedině Tereza revoluční nebude. Přesto se jedná o další slušnou romantickou českou komedii, která má minimálně pár zajímavých aspektů. A i díky tomu zaujme i přes fakt, že něco zásadního tu přeci jen nevzniklo. Režie filmu se ujmul Jaroslav Fuit. Zkušený televizní režisér se na zakázku ujmul scénáře dvojice Kateřiny Gardner/Pavla Nováka, která se točí kolem rozchodu vyvolaného omylem a snahou ten vztah slepit zpět. Dle očekávání se Jedině Tereza nevyhýbá známým klišé a vývoj děje je dle očekávání tak trochu předvídatelný. Právě zapojení kamaráda hlavního hrdiny, který je filmovým fandou a snaha o to aplikovat romantické filmy na reálný svět jsou v tomhle ohledu zajímavým osvěžením. O tomhle sice ten film vyloženě není, přesto je těchto pár scén rozhodně zajímavým osvěžením. A konečně si někdo uvědomil, že by měl romantický film odkazovat na Matrix ;)   Film je ovšem především spíše právě o tom, že je láska boj. V tom ústředním boji dochází ke spousty omylným událostem a trapasů, které jsou v mnoha případech skutečně zábavné a divákovi nemusí být za tvůrce trapně. Celé je to natočené velmi slušně, přičemž by člověk neměl očekávat moc. Je to jen velmi zručně natočené a má to pár velmi pěkných záběrů, příliš by ovšem divák očekávat neměl. Film také táhne velmi povedené obsazení. Veronika Khek Kubařová a Igor Ozorovič jsou jako hlavní pár velmi fajn a chemie mezi nimi funguje. Matouš Ruml je též velmi fajn, stejně tak ve vedlejších rolí zaujmou i Anna Schmidtmajerová, Lenka Vlasáková, David Matásek i Emma Smetana, která po delší době dostala hereckou příležitost. V čestné roličce se též objevuje skvělá Iva Janžurová, která sice své scény natočila za jediný den, ve svých pár scénách ovšem ukáže, že i ve věku 80 let neztrácí svůj výjimečný herecký talent. Jedině Tereza je sympatická česká romantická komedie, která ze zajímavého nápadu aplikovat romantické filmy na skutečný svět sice nevytěží zase tak moc. Přesto je ovšem tento nápad v pár momentech uspokojivý. Jedině Tereza nepřepíše historii. Půjde jen o další vděčný divácký film, který alespoň neurazí slušnou technickou stránkou, velmi dobrými herci a skutečně sympatickými momenty ve scénáři. Film, který neurazí a dokáže v pár momentech skutečně pobavit..... ()

Tosim

Už dlouho jsem se u českého filmu (potažmo romkomu!) tak neradoval, že tvůrci ví, co chtějí točit, zobrazují realistické postavy (ústřední pár má běžné starosti) a navrch přidají tak zajímavou věc pro fanoušky filmu. Jaroslav Fuit natočil nejlepší věc od zajímavé, festivalové Dvojky a dvojice pro mě neznámých scénáristů mu zdatně sekunduje. Řada herců v pro ně netypických rolích vše oživuje a je škoda, že tempo cca v polovině dost stagnuje a opakuje věci již viděné, takhle můžu dát pouze užaslých 70%, ale při spodní hranici. ()

Enšpígl

Pro filmového fanouška mého typu jsou na celém filmu nejlepší ty filmové odkazy. Jinak samotná zápletka není sice objev století, ale film příjemně odsejpá, dokže i pobavit a Veronika KheK Kubařová s Igorem Orozovičem jsou maximálně sympatiícký bytosti. ()

Malarkey

Další z řady naivních českých komedií. Ze začátku jsem fakt seděl totálně otrávenej z toho, jak mě to štve. Jenže pak se na scéně objevil Matouš Ruml a svým inťošským vzhledem a filmovými odkazy to celé zachránil. ()

Djoker

Přes mírně rozpačitý úvod a dost křečovitý závěr jde o lehce stravitelný cukrkandl. Sázka na neokoukaného Orozoviče nevyšla, protože nemá charisma, ale Kubařová je zlatíčko a Vlasáková nezklame nikdy. Filmové fanatiky zase jistě nadchne slušně hláškující nerd v podání Rumla. Potěší i hromada odkazů na kultovní snímky. ()

3DD!3 odpad!

Špatně natočená obludnost s hroznými pokusy o hraní podle hloupého scénáře. Není to vtipné, není to dobré. Závěrečný twist je sice nečekaný, ale je to jedno protože v tu chvíli už jsem nenáviděl všechny postavy. ()

castor

Kopírovat slavné scény z romantických klasik, aby televizní meteorolog získal zpátky srdce své milé, může znít na papíře vcelku zajímavě. Načapala ho totiž v nelichotivé situaci s kolegyní moderátorkou (zákeřná mrška Emma Smetana je asi to jediné, co si z tohohle pokusu budu pamatovat), ústřednímu uchu nezbývá nic jiného, než na radu kamaráda vyzkoušet ověřené vzorce z romantických filmů. Funguje to velmi sporadicky, vesměs to působí solidně trapně. Ostatně jako všechno okolo. Od předvídatelného děje, křečovitých situací a polopatických pokusů o humor. A především postav, které nejsou z masa a kostí. Místo toho, aby nevýrazný Igor Orozovič (kterého by Smetana v reálu rozhodně nesváděla) prostě přišel a řekl, jak se věci mají, tvůrci pracují s nesmyslnými stereotypy a všechno ženou do lacině nevěrohodných situací. Nemastná je tentokrát i Kubařová. Tým okolo Jaroslava Fuita jen dokazuje, že spojení romantické komedie u nás znamená, že s láskou a humorem to nemá nic společného. ()

Xmilden

V roce 2021 jsem v sobě objevil lásku k novějším kouskům české kinematografie. Tedy abych byl přesný k některým samozřejmě. Zdá se mi že v roce 2021 se urodilo vícero povedených záležitostí než v minulosti. K takovým patří i záležitost kolem jedné Terezy. Důvody vidím v zajímavém příběhu, časté citaci mých oblíbených hollywoodských trháků a parádním výběru herců. Nejvíce samozřejmě září Emma Smetana, která svou mrchu hraje absolutně dokonale. PS: -"Tak yippee ki yay, motherfucker." - "Matku bych do toho radši netahal." 70% ()

-bad-mad-wolf-

Fajn herci i role - je vlastně skoro výjimečný, že v českým romcomu nikdo není hajzl ani zoufalec (vyjma těch, kteří takoví bejt mají). Taky si pamatuju, že se mi docela líbila hudba. V přílišný předvídatelnosti a hlouposti některých situací už jsem zalíbení nenašel - kór když jsou komický výstupy často poněkud bezradný a krkolomně vrstvený. Z absurdního jednání postav umí leckterý filmy vytřískat mraky srandy, tady to občas vede spíš k nehezký trapnosti (scéna se sprchou a následným naháčem na chodbě - lol... NE). ()

Big Bear

Dnes je smutné výročí amerického náletu na Prahu ze 14.2.1945 a tak jsem nejprve myslel, že si pustím něco tématicky k tomu. Ale zároveň je dneska Valentýn a tak by mi asi svist pum a štěkot střeleckých věží  doma neprošel. A tak jsem zvolil to menší zlo, než naštvaného Messerchmitta na šesti hodinách v obýváku a pustil novou českou romantickou komedii. Kubařici mám rád, je to hezká holka byť od jejího Vysvlečeného deníku už utekl nějaký pátek a je vidět, že zub času už začal hlodat i na její dívčí tvářičce. Igora Ozoroviče mám ještě raději. Měl jsem tu čest ho párkrát vidět na prknech co znamenají svět a slyšel jej i naživo zpívat. Ten chlapík je univerzál pro jakékoliv pódium. Slušný herec, solidní hudebník a zatraceně dobrý zpěvák. Navíc má charisma a tak jsem si říkal, že s touhle zajímavou ústřední dvojicí by to musel být hodně blbý scénář aby to nedopadlo. Bonusem byla opravdu sexy Emma politá šampáněm (všude!) a ani ostatní herci nejsou z těch z nichž bych měl kopřivku již jen při čtení jejich jmen v titulcích. Bohužel hned první minuty ukáží level humoru z nějž už celý film prakticky nevypadne. A ručička zuřivě kolísá někde mezi jedničkou až dvojkou, přičemž desítka je pro ni nedosažitelná hodnota.  Zápletky pitomé, předvídatelné, klišé střídá klišé. Úplně jsem z toho cítil tu snahu natočit vánoční romantickou komedii ve stylu těch amerických. Bohužel je z toho cítit neoriginalita a brakování starších kusů. Je to škoda, s tímhle obsazením to nemuselo být tak blbé. Ale když herci nemají co hrát, tak je to těžké. Orozoviče je mi líto, tohle nebyl jeho level... Dávám tedy za troje ručně šité boty a jdu si pustit Memphiskou krásku. * * * ()

Foox

Přepálená snaha o sebereflexní žánrovku, které bohužel chybí dotaženější vtipy a především vetší odvaha vystoupit jen z laciných inspirací konretních romantických filmů. ()

Vančura

Film s mně osobně nesympatickým obsazením (Orozovič vůbec neumí hrát a je utrpení na něj koukat, Kubařová je zde dost nesnesitelná, Kopta s Rumlem jsou silně trapní, atd., btw. nápad obsadit do rolí dcery a matky herečky s věkovým rozdílem pouhých 15 let zní jako špatný vtip), předvídatelným a nevtipným dějem (který je navíc silně odtržený od reality - ani v nejdivočejším snu si kupříkladu nejde představit, že by moderátor počasí na konci relace pronesl "A nezapomeňte, když náhodou nebude hezky, tak si hezky udělejte sami", což je tak vrcholně trapné, až mi je hloupé to sem vypisovat) a stupidními šablonovitými postavami. Bavila mě tam jenom Emma Smetana, která si určitě tu roli mrchy užila (btw. ve filmu zazní její skvělý duet s manželem Lost and Found), jinak mě to nejen nebavilo, ale vyloženě iritovalo v podstatě vším, protože je to vylhaná fejková sračka, která se - především těmi filmovými narážkami - snaží tvářit jako něco víc než co ve skutečnosti je (jen další zcela tuctová česká romantická komedie, s krajně nepravděpodobným dějem, na kterou si člověk po pár týdnech ani nevzpomene). ()

kingik

Tomáš Zajíček je televizní pracovník, v komerční televizi moderuje počasí. Je velmi populární, dle diváků i nemálo sexy a jednoho dne je svojí přítelkyní nachytán při domnělé nevěře se svojí kolegyní, což mu jeho po stydké pysky zamilovaná partnerka Tereza, hodná a nekonfliktní, odmítá tolerovat. Následuje rozchod a po šourek zamilovaný Zajíček bude hledat způsob(y), jak si svoji rozhořčenou milou udržet ve vlhkém stavu. Autorka námětu i scénáře Kateřina Gardner je evidentně velkou příznivkyní romantických filmů všeho druhu, což vehementně dokládá odkazy na divácky úspěšné snímky let minulých, zejména jí učarovala Láska nebeská. O poznání méně ji za rodidla chytil snímek Terezu bych kvůli žádné holce neopustil, neb počet odkazů se na toto dílo blíží nule, což je docela škoda, protože by film mohl disponovat nějakou tou vtipnou narážkou navíc, kdyby třeba šel hlavní hrdina kolem pavilonu opic, načež by viděl v nějaké opici svoji milovanou, případně by ve svém zoufalém stavu sháněl nosič se zminovaným filmovým titulem. Ačkoliv se něčeho podobného divák nedočká, přece jen je na plac záhy povolán fanoušek/geek posedlý filmem a znalý všech filmových hlášek, kterého ztvárnil Matouš Ruml, ozdobený brýlemi a úchylným účesem. Následně zhrzené Tereze přijede na vánoční svátky její vitální maminka v podání Lenky Vlasákové. A ani samotná Tereza nebude (pracovně) zahálet, jelikož se zabývá ručním šitím obuvi, inzerovaném na jejím webu, objeví se vánoční zakázka od fotografa ztvárněného Davidem Matáskem, jemuž v ateliéru na stěně visí odvážný akt, který sahá daleko do minulosti. Pochopitelně během několika vteřin bude mít bystřejší divák jasno, k jaké postavě nahotinka bez hlavy náleží. Ztvárnění ústřední dvojice bylo svěřeno Veronice Khek Kubařové a Igorovi Orozovičovi, oba jsou svorně komediálně svěží a sympatičtí. V hlavní roli je zejména druhý jmenovaný k vidění jen vzácně. A jejich spojení opravdu funguje. Celý děj v sobě nemá toliko objevné pojetí. Vedlejší postavy působí nevěrohodně, jejich hlavním úkolem bylo působit pozitivně až dobrácky. Čestnou výjimku tvoří sexy moderátorka zpráv ztvárněná Emmou Smetana, která je příčinou trablů dvojice a je nebetyčně zlá a zákeřná coby zajímavý kontrast k hodné a kladné dvojici. Ta svého času skutečně usedala do křesla moderátorky zpráv na Nově. Poměrně trapně působila aplikace notně obstarožního songu Tereza z autorské dílny Suchý & Šlitr, kdy v jedné scéně ji Orozovič interpretuje v restauraci za vydatné asistence (následně popáleného) Rumla před nic netušící Kubařovou a konsternovanými hosty.  Ještě horší jsou veškeré scény z televize, respektive z televizního studia. Ta sice nese název TVv, design studia pro zprávy ale nápadně připomíná interiéry tv Prima, která je současně producentem filmu. Ke všemu všichni televizní pracovníci, včetně ředitele, jednají naprosto nevěrohodně až dementně. Děj je situovaný do rozmezí vánočních svátků až po Valentýna. Takže i nějaký ten prostor pro vdechnutí vánoční atmosféry a láskyplné romantiky je přítomen. Jaroslav Fuit si potřeboval vylepšit režijní kredit a tenhle jeho režijní počin dokazuje, že když chce, tak je schopen natočit něco, na co se dá v pohodě dívat, i když zrovna nejste žena. 6/10 () (menej) (viac)

nash.

Koukatelná romantika, která si na nic nehraje. Humoru sice příliš nenabídne, ale romantiky plno, navíc vystavěné na zábavném nápadu. Hlavní dvojice je fajn, filmoznalý sidekick dodá špetku humoru, ale stále zůstává stejný nedostatek. Až na Janžurovou a Matáska tu nikdo nedokáže hrát tak, aby působil přirozeně. Všechno je to křečovité, přehrávané a když herci otevřou pusu, tak to působí jak z ochotnického divadla. Nevidíte postavy, ale herce, kteří něco předvádějí. ()

dopitak

Za mě česká komedie roku. Orozovič je super, Khek se dá přežít a to co předvádí Emma, to snad neexistuje chlap ani teplej, kterej by tomuhle odolal. Hlavně tu vánoční svádečku by měly vyučovat na herecký škole. Možná to není zahraný, ale my jsme jí to všichni sežrali. Já i on :-) Ruml a Janžurová to posouvají ještě kus dál. ()

marhoul

Ústřední dvojice sympatická, dvě tři scény fajn, ale já čekala větší potěšení. Průhledné už od fotky aktu, Smetana, krom vizáže herecky tragická (a to ji pokládám za zajímavou osobnost, čili z averze mě nepodezírejte), řada scén kostrbatých, některé odkazy na filmy pobavily, většina byla ale mlácením prázdné slámy a spíše otravovala. Úsměv za film 2x. Přestože jde o žánr plný klišé, neznamená to, že to musí být blbé, což v tomto případě bylo. Veronika a Igor fajn, David Matásek sympatický, Lenka Vlasáková vzácně divná, chlastání samozřejmě neustále, Janžurka budiž, Matouš Ruml mě tentokrát nebavil. Jednoduchý příběh, z něhož se rozhodně dalo vyrazit víc. Chyběl jen pes Novák a prkenná Podlaha. Tři hvězdy jsou až moc, po týdnu snižuji hodnocení na dvě hvězdičky, protože toto byla kravina, absolutně nehodná košilatých pochval, natož přirovnání k Julii Roberts. ()

Arsenal83

Silne neoriginálna romantická "komédia" s prebratými prvkami z Lásky nebeskej a rôznych iných filmov, v podstate ten dej, zvrat, odhalenie a záver je klišé, ktoré vídame bežne vo filmoch vysielaných niekde na Prime. Ešte aj nahatá rádoby vtipná scéna na chodbe je prebratá a angažovanie Smetany som nejak nepochopil, takto sa nechová žiadna krava. Ani taká ako ona. ()

Finále Plzeň až k jádru českého filmu

Finále Plzeň až k jádru českého filmu

10.09.2021

34. ročník filmového festivalu Finále Plzeň se letos opět uskuteční na podzim. České filmové žně začnou 24. a skončí 29. září. Do kin od léta míří řada nových snímků a Finále je nabídne pohromadě… (viac)