Buzz Lightyear

• Česko Rakeťák (viac)

Každý filmový fanúšik má rád dobrého hrdinu, niekoho, koho môže obdivovať, komu môže fandiť. Praví filmoví hrdinovia prekonávajú neprekonateľné prekážky, aby neustále zachraňovali alebo ochraňovali. Buzz Lightyear je presne takýmto typom hrdinu a zároveň  aj veľkým fenoménom strieborného plátna. Akčné dobrodružné sci-fi a príbeh o Buzzovi Lightyearovi sleduje legendárneho vesmírneho strážcu na intergalaktickom dobrodružstve. Príbeh filmu začína keď vesmírny strážca Buzz Lightyear a jeho veliteľka Alisha Hawthornová s posádkou viac ako tisíc vedcov a technikov sa vracajú domov zo svojej poslednej misie. Približne 4,2 milióna svetelných rokov od Zeme im senzor signalizuje blízkosť neprebádanej, ale na zdroje potenciálne bohatej planéty. Buzz vydá rozkaz presmerovať ich prieskumnú loď na  močaristú planétu s agresívnymi lianami a obrovskými rojacimi sa chrobákmi. Snaha o rýchly odlet sa však náhle nešťastne zvrtne a vyvrcholí haváriou, ktorá zničí palivový článok a Buzz, Alisha a celá ich posádka uviaznu na nie príliš prívetivej planéte. (CinemArt SK)

hroubek

Studio Pixar před několika lety koketovalo se sci-fi žánrem (nebudu počítat Úžasňákovi, kteří vychází z komiksů) s filmem Wall-E. Teď se rozhodli prozkoumat vesmír znovu, ale z trochu jiné perspektivy. A jak je u Pixaru zvykem, povedlo se to na velmi dobře. Hned od prvních záběrů je jasné, že tvůrci mají tento žánr hodně rádi a hodlají mu složit velkou poctu. Samozřejmě mají rádi také Buzze. Film sám osobě sice nemá moc originální příběh, ale jeho největší síla je v tom, jakým způsobem s tím dokáže pracovat a vyprávět příběh skrze postavy. Postavy jsou pro Pixar vždy na prvním místě a vše se kolem nich točí. A díky tomu nezáleží na prostředí, protože hrdinové jsou vždy srdcem filmu. Zde jsou zajímavé a dobře napsané postavy, jen jsem čekal, že budou propracovanější. Tvůrci se při tvorbě inspirovali klasickým i moderním Star Trekem, lze tu vidět momenty podobné Star Wars, pár záběrů vypadá jako film První člověk a nejsilnější scéna jako by vypadla z Interstellaru. Určitě těch inspirací bylo více a je vidět, že tvůrci poctivě nakoukali mraky sci-fi filmů a nastudovali si pravidla žánru. Díky tomu velmi poctivě dokázali vytvořit přesnou atmosféru, jakou tyto filmy mají. Dobrá práce. Film má nádhernou vizuální stránku. Od záběru vesmíru až po pestrost prostředí. Správnou atmosféru dodává přesná hudba od Michaela Giachinoa (Star Trek, Wall-E, The Batman). Celkově se na film moc hezky kouká a má desítky nádherný záběrů a momentů. Jinými slovy, je to pastva pro oči. A teď k záporům. Osobně jsem si přál, aby mi film mnohem více sedl (pecka z ranku Ratatouille či Hledá se Nemo) a dojal mě (V hlavě nebo Vzhůru do oblak). Všechno je zde precizně udělané, ale krom asi dvou scén mě to nechytlo za srdce, což je velká škoda, jelikož možností bylo několik. Popravdě tam na mě bylo až moc dětského humoru a vůbec bych se nezlobil, kdyby to bylo o trochu více dospělejší a vážnější. Z jiných projektů od Pixaru jsem cítil více srdíčka a jedinečnosti. Rakeťák na mě působí jako mainstreamový produkt. Tohle jsou mé prvotní pocity. Doufám, že další projekce budou lepší. Sice mám k filmu pár výhrad, ale i tak to nic nemění na tom, že jsem si film užil a dobře jsem se bavil. Rakeťák je moc dobrý animovaný film, a pokud se na něj správně naladíte, tak dostane parádní sci-fi dobrodružný film, který jsme tady neměli několik let. Takže pokud chcete vidět kvalitní a zábavný film, tak je Rakeťák pro Vás jasná volba. ()

Trustme

Někoho lenošného v Pixaru napadlo: "A co kdyby jsme teda udělali nějaké naší známé postavičce její samostatný film?!" - A tak si sedli ke kelímkům se starbucks kafem a začali vymýšlet - "Co třeba udělat sci-fíčko, to jsme přece od WALL•E nenatočili".  - "Myslíš natočit třeba film o EVE?" - "Nene, mám namysli něco víc akčního a co by se mohlo dobře prodávat jako merch a hračky." ||| Buzz Rakeťák určitě nepotřeboval samostatný prequel, tím spíš, že je to hračka a hračky nemají životopis a mládí. Přesto na sci-fi od Pixaru s vesmírným dobrodružstvím snílka a tlučhuby Buzze jsem se těšil. Jenže od prvního Toy Story už uplynulo pár světelných let a původní charakter Rakeťáka odešel spolu s jeho původními stvořiteli. Rakeťák se změnil - z roztomilého trouby s obličejem vylekaného outloně s plastovým skafandrem se stal nesympatický Mirek Dušín s pokročilou poruchou štítné žlázy. Scénář a děj je jen skládanka vesmírných klišé. Emoce, nápady nebo dokonce originální pojetí, to co vždy patřilo ke značce se stolní lampičkou jsem tu nespatřil. Zato poplatné době vpasované ingredience, které začínají pomalu a jistě upravovat myšlení dětí prostřednictvím filmů jsem našel. Inu jednou se začít musí a tak i animáci mají víc a víc černochů a lesbiček. Ale kdo naprcal důstojnici Hawthornovou, když je lesbička? Požádala Buzze? Prostě na sílu nacpaná scéna, že i lesby si nějak uměle pořídí děti. Uklidnit by vás mohlo snad jen to, že jde o sci-fi film. V týmu Buzze Rakeťáka nechybí Hispánec a důchodkyně a robokočka (asi jediný pozitivní člen party). Ano, Buzz Rakeťák je nejhorším a zbytečným filmem od Pixaru. Nepomáhá mu ani dokonalý Graphic Design. ()

VanTom

Nejsem si úplně jist, zda by se zrovna tenhle film malému Andymu líbil. Velkolepé (a samozřejmě luxusně naanimované) vesmírné dobrodružství je pojato až nečekaně seriózně, staromilsky s jen občasnými roztomilými vtípky, a svou zápletku dotahuje skoro do "hard sci-fi". Po dlouhý čas však zůstává emočně ploché, kdy atrakce střídá akci v monotónně rychlém sledu, a něco k postavám/světu jsem pocítil teprve ve finále. Přesto hodnotím kladně. ()

zigíš

Klobouk dolů před chlápkem, který schvaloval rozpočet. 200milionů (!) panečku, sedět v představenstvu chci vidět účtenky. U Myšáka to dnes mají evidentně o něco volnější. Jinak jen stěží vysvětlit kde se v takhle intimní, komorní záležitosti ztratil tak štědrý budget. Rakeťák je fajn scífko se sympatickým hrdinou, roztomilou košištou (zvířátka jinak nemusím, ale robůtci jsou prima) a dějem prostým infantilního humoru. A taky nějakým tím lidsky hřejivým poselstvím. Za čas tomu určitě ještě šanci dám, dnes mě to ale trochu minulo. Inu, není každý den u Pixarů svátek :) ()

ondraondra

Film Rakeťák pěkně utíká a vypadá krásně, ale chybí mu nějaký pořádný ksicht, což je škoda, vzhledem k tomu, že se jedná o Pixarovku. Měl jsem zkrátka pocit, že sleduji spotřební produkt, který není v ničem zásadní a na který do týdne zapomenu. Ne že bych byl zklamaný, ale přeci jen jsem čekal o něco víc. Na druhou stranu, občas je fajn zajít si do kina na akční film, u kterého nemusíte přemýšlet. Žádný průser to rozhodně není a ty čtyři hvězdy si to zaslouží, i když s odřenýma ušima. 7/10. ()

dragon94

Rakeťák vypadal v prvních trailerech naprosto skvěle. Bohužel výsledek je přinejlepším průměrný, né moc zábavný, ničím extra zajímavý a už vůbec né originální. Těžko uvěřit že by tohle byl Andyho nejoblíbenější film. Navíc by mě docela zajímalo jak můžou mít dvě lesbičky dítě. Tedy vím jak, ale úplně si nemyslím, že by na vesmírné základně měli kliniku umělého oplodnění. A už vůbec si nedovedu představit jak tohle někdo vysvětluje dětem. 2* 45% ()

Honzox

Rakeťák je film, do kterého se musí člověk pustit se správným přístupem. Rozhodně to totiž není jedna z těch pixarovek, která by vám za každou cenu měla vyrazit dech (Duše, Coco), což je něco, co já osobně pomalu začínám od každého nového filmu od Pixaru očekávat. Nějaký přesah. O to se ale tenhle film vůbec nesnaží a ani by neměl. Je to film z devadesátek, který viděl malý Andy a díky němuž v něm propukla láska k postavě Buzze Rakeťáka, jehož hračku všichni tak moc dobře známe. Je to tedy především dobrodružná podívaná, která má hlavně za cíl pobavit celou rodinu, ne si klást nějaké zásadní životní otázky, jako například dva výše zmíněné filmy. Není to to nejlepší, co Pixar kdy vytvořil, ale určitě by se na Rakeťáka nemělo nějak zanevřít. Když pak vezmu v potaz famózní animaci, která jen dokazuje, že je Pixar ve svém oboru fakt špička, nemůžu se bránit celkové spokojenosti. ()

Hollohlaway

Parádní animace a vizuálně vůbec. Příběhově mi to ale přišlo slabší, balanc mezi dospělým tématem a dětským humorem byl místy trochu rušivě nevyrovnaný, takže nakonec to není ani dost vtipné, ani dost dramatické. Určitě to jako zábava obstojí, ale byť potěšily klasické sci-fi propriety, příběh šel podle mě klidně vzít vážněji. ()

Melios

Film, ktorý som síce nepotreboval, no rozhodne si získal moje srdce. Lighteyear, ako už názov napovedá, má byť film, ktorým sa v univerze Toy Story odštartoval merch Buzza Lightyeara a tým započal aj hlavný príbeh ústrednej dvojice výstredného Cowboya Woodyho a Buzza Lightyeara, ktorý si myslí, že je vesnírny ranger, rovnako ako jeho filmová predloha. Po vizuálnej stránke nemám filmu, takmer, čo vytknúť, keďže animátori z Pixaru, snáď nikdy nesklamali. No príbeh, je, bohužiaľ to, čo bude celý film ťahať dole. Jedná sa o tradičnú, dá sa povedať až šablónovitú, zápletku o hrdinovi, ktorý svoju misiu, tak kráľovsky pokazí, že následný príbeh je jeho vlastná redemption archa. Nič prevratného sa síce nekoná, no ak ste schopní tento fakt prehliadnuť užijete si napínavý rodinný animák, ktorý starých veteránov dokáže obmäkčiť nejedným výborne naservírovaným fan-servisom. I keď to nerád priznávam, no snímka, ktorej som tento rok veľa pozornosti nevenoval, ma potešila viac, ako nejeden očakávaný titul, ktorý zväčša skončil strašným sklamaním. Z mojej strany srdečne odporúčam (o to viac ak máte v blízkosti kino, ktoré premieta filmy aj pod holým nebom). ()

Sdoom

Dějově tentokrát Pixar nevykouzlil žádný zázrak, nicméně vizuálně a hraním na nostalgickou strunu plnou různých odkazů na jiné sci-fi klasiky (především Interstellar) dopřává zábavu i dospělému divákovi. A vlastně celkově to je spíš film pro dospělé než pro děti, které spoustu věcí nemají šanci pochopit. Tak je tam pro ně alespoň roztomilá robo-kočka a nějaká ta akce. Kdyby to tvůrci celé pojali ve vážné rovině a na dětského diváka se vykašlali úplně, bylo by to klidně i na 4 hvězdy, nicméně to pochopitelně "nejde". Takhle nemůžu jít výš než na slušné 3 hvězdičky. (kino Cinestar, dabing) ()

Koda

Do tohoto filmu se mi upřímně moc nechtělo, ale nakonec jsem tomu dal šanci. Celkem ale mě to ale překvapilo, protože jsem od toho filmu moc nečekal. Rakeťák, který se snaží dostat domů a přitom si v průběhu filmu uvědomí, že život vlastně o něčem úplně jiném. Spolupráce s úplně nemortornými parťáky má svoje pozitiva a ten robokocour tomu dával šťávu. Jediné, co mě překvapilo bylo to, a to nemám nic proti LGBT komunitě, protože ji podporuji, že se ta předchozí kolegyně vdala s vědkyní. Bylo to hrozně zvláštní, ale v moderní době to prostě podporuji. Je to taky jeden z mála Disney filmů, který obsahuje několik secret Credits momentů, které jsou i úplně nakonci po Pixar logu. ()

Torimmer

Dost slabý Pixar. No, to bude i mým očekáváním, každá pixarovka posledních let nemůže být jako Duše, že jo. Tohle ale narozdíl od Toy Story - s kterým je spojeno, ale vůbec to tady vlastně nehraje roli - je o dost prázdnější. A i když Toy Story má tu dobrodružnou povahu pohádky pro děti - třeba čtvrtý díl rozebíral témata odvážně do hloubky - tohle jako pohádka nevypadá, a zároveň je to o dost plytší, hlavně v druhé půlce. Nepohádkovostí pokračuje v moderní éře studia, už si dovoluje dělat věci jinak. Trochu jiné je tempo, témata, přístup, filmařina. To furt hodně oceňuju. Jen sem prostě dostal obyč žánrovku, která tak úplně neví, kam směřuje, a skončí u okleštěné akční jednohubky. ()

NifKor

Definitivně zatím nejhorší film od Pixaru. Film není zábavný na koukání, i když nemá ani 2h. Děj je strašně uspěchaný a jak jsem psal předtím i nudný. Postavy jsou spíše otravné než sympatické a také někdy dost tupé co se logiky týče. Jediná postava, která za mě stojí zato je Sox, který si film bere jen pro sebe. Buzz má v druhé polovině rozhodnutí, které je tak nelogické a vzhledem k ději tak hloupé, že jsem si říkal proč?? Plot Twist, který se zde objeví je předvídatelný od doby co Zurg řekne Buzzovo jméno. Alespoň vizuál je překrásnej, když nic jiného, i když si pořád nedokážu zvyknout na ty obličeje postav. Pixar zklamal stejně jako u filmu Luca. 4,5/10 ()

Elerrina

Woke horor obratně maskovaný jako zábavný dětský film. Přičemž ideovým rámcem je tu očividně snaha předělat mladého bílého muže podle představ černých žen - za tím účelem je už od začátku izolován od jakékoli, zejména bílé společnosti, a jediným pro něj povoleným přátelstvím je obdivný vztah k černé lesbičce. Poté, co si projde závistivým sledováním jejího rodinného štěstí (asi, aby se očistil od své toxické maskulinity), se posune v čase, aby navázal další hluboký přátelský vztah s její vnučkou (a dalšími dvěma losery, robokočku nepočítaje). Pak ještě musí přijmout svou chybu a definitivně zvítězit nad svým bývalým já (které ovšem nechce nic víc, než tu původní chybu napravit, což je ale zřejmě nějaký nový druh zločinu). Je vlastně docela s podivem, že z tak strašlivého propagandistického konceptu vylezlo něco přiměřeně koukatelného, co je navíc ve své druhé polovině i docela povedenou akční jízdou. ()

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Scenárista a režisér Andrew Stanton (Hledá se Nemo, WALL-E) se po letech pauzy chystá vrátit za kameru svého nového celovečeráku. Stanton naposledy natočil animák Hledá se Dory pro Pixar, předtím měl… (viac)

Nová pixarovka vyhořela

Nová pixarovka vyhořela

20.06.2022

Studio Disney má na kontě po delší době mírné zaváhání. Nová pixarovka Rakeťák s cenovkou 200 milionů dolarů totiž sice sbírá pozitivní ohlasy kritiků i diváků, do kin se ale tentokrát rodiny s dětmi… (viac)

Hvězdy Marvelu v nové sci-fi

Hvězdy Marvelu v nové sci-fi

02.04.2022

Jen co streamovací služba Apple TV+ získala Oscara za své univerzálně chválené drama V rytmu srdce, uvolnila společnost dalších 100 milionů dolarů za novou sci-fi Project Artemis s hvězdami Avengers… (viac)