Buzz Lightyear

• Česko Rakeťák (viac)

Každý filmový fanúšik má rád dobrého hrdinu, niekoho, koho môže obdivovať, komu môže fandiť. Praví filmoví hrdinovia prekonávajú neprekonateľné prekážky, aby neustále zachraňovali alebo ochraňovali. Buzz Lightyear je presne takýmto typom hrdinu a zároveň  aj veľkým fenoménom strieborného plátna. Akčné dobrodružné sci-fi a príbeh o Buzzovi Lightyearovi sleduje legendárneho vesmírneho strážcu na intergalaktickom dobrodružstve. Príbeh filmu začína keď vesmírny strážca Buzz Lightyear a jeho veliteľka Alisha Hawthornová s posádkou viac ako tisíc vedcov a technikov sa vracajú domov zo svojej poslednej misie. Približne 4,2 milióna svetelných rokov od Zeme im senzor signalizuje blízkosť neprebádanej, ale na zdroje potenciálne bohatej planéty. Buzz vydá rozkaz presmerovať ich prieskumnú loď na  močaristú planétu s agresívnymi lianami a obrovskými rojacimi sa chrobákmi. Snaha o rýchly odlet sa však náhle nešťastne zvrtne a vyvrcholí haváriou, ktorá zničí palivový článok a Buzz, Alisha a celá ich posádka uviaznu na nie príliš prívetivej planéte. (CinemArt SK)

Lucasion

"To infinity..." Zničit Buzze Rakeťáka, zničit Buzze Rakeťáka! Já mám pro Toy Story prostě slabost. Jednička je film, který mě provázel celé dětství a tak nějak jsem s ním vyrostl. Proto hláška na začátku filmu mě prostě dojala. Faktem je, že jsem se bavil od začátku do konce. Pixar filmy umí a i když mi bylo trošku prosti srsti dojit tuhle značku takhle, tak jsem ve výsledku rád, že to udělali. I když si myslím, že ten začátek s časovými skoky prostě děti nemohou pochopit ani náhodou. A už vůbec ne emoce, co z toho plynou. Každopádně na mě Buzz fungoval. A fungovala na mě hlavně kočička kterou měl. Finále mě trošku rozhodilo tím, že nabourává původní filmy, ale whatever i guess. Některé pomrkávání na staré veterány prostě neskutečně pobavilo. Smál jsem se, bavil jsem se a emoce na mě fungovali. Za mě super. Do nekonečna... (75 %) ()

BrooksW.Here

Celkom vydarené animované sci-fi, máme tu veľa vtipných scén, pekných chvíľ, ale aj smutných okamžikov (ako pre koho...). Zo začiatku som z filmu nemal úplne 5-hviezdičkový pocit, no postupom času si ma svojou netradičnosťou dokonale získal. (Edit: S dlhším odstupom času som sa rozhodol svoje hodnotenie znížiť o jednu hviezdu...) No, povedzme si, koľkokrát ste na filmovom plátne videli sci-fi animák? Ja zatiaľ ani raz a práve preto si ma Rakeťák tak získal. Pripomínal mi množstvo známych filmov, napríklad Star-Wars sériu, Interstellar, Mad Maxa, Terminátora, ale hlavne môjho obľúbeného Stopárovho sprievodcu po galaxii (42). Jediné, čo sa mi na tomto filme nepozdávalo je to, že je prístupný už deťom od 7 rokov, no nie som si istý, či by jeho zápletku plne pochopili. Nevadí, za mňa parádnych 7/10. ______________ "Do nekonečna a ešte ďalej!" ()

ScarPoul

Príbeh a vizuál paráda. Je veľmi zvláštne pozrieť si prvý Toy Story a potom sa pozrieť na toto a vidieť ako ďaleko sa animácia dostala. Tu je to natoľko výrazné a vo všetkých smeroch vizuálne podmanivé, až zamrzí, že celý ten príbeh nemá dospelejší háv. Svedčalo by mu to viacej. Miestami to totiž pôsobí, ako detský diel Love, Death and Robots. Problém, ktorý z filmom mám je jeho hlavná postava. Buzz je neznesiteľný od prvej do poslednej minúty. A hoci kooperuje s ostatnými normálne a nie je to žiadny hajzlík, jeho svetonázor, jeho pohľad na všetko, čo ho obklopuje je podmienený pravidlám, ktoré do neho vštiepili na akadémií. Čo samo o sebe nie je zlé. S týmto pracovalo aj prvé Toy Story. Problém je, že jeho prechody, poznania a empatia sa vyvíja zo sekundy na sekundu. Je podmienená neustálou akciou a na emočné spektrum tam skrátka nie je miesto. A keď sa tam náhodou aj zjaví, spomalí dej neskutočne. V tomto to hapruje asi najviac. Na to, koľko je tam invenčnosti, sú tu niektoré veci až trestuhodne povrchné. Naozaj si budeme pamätať po mene aj ostatných Buzzových kolegov? K záporákovi sa nevyjadrujem. To už aj v tom Guardians fo the galaxy 2 bol zloduch spravený lepšie. Ale na jedno pozretie to vôbec neurazí. ()

Chermy

Krásný, dojemný a velkolepý úvod naprosto zabije sebranka špatně napsaných a nudných charakterů, které mají táhnout druhou polovinu.. ale netáhnou, jen prudí svou neschopností. ()

JohnCZ

Na jednu stranu je strašně super, že se Pixar pustil do poměrně vážně pojatého sci-fi dobrodružství. Vypadá to skvěle, zní to skvělé a odkazuje to sem tam i na klasiky žánru. Slabinou ale je, jako snad u všech pixarovek poslední doby, samotný příběh. První polovina, kde se děcka nenásilnou formou učí o tom, že čas je relativní, je super. Pak to ale úplně ztratí dech, zápletka zahodí veškeré ambice a vyšumí do ztracena, což je strašná škoda. ()

corpsy

Po prekonaní politicky korektnej infraštruktúry, som sa zapozeral do celkom nenáročného ( už ťažko povedať, že chlapčenského ) dobrodružstva, kde sa po hriechu aspoň stále niečo deje a zachraňuje tak pachuť z kyslého pozlátka. ()

maddy

Star Wars Animated Movie by Pixar, teda pardón, Buzz Lightyear by Pixar. Skvelá pocta klasickým sci-fi dobrodružstvám, ktorá si prekvapivo berie inšpiráciu od Interstellaru, cez Star Wars, až po Votrelcov a ktorá musí potešiť toho malého chlapca s obľubou v sci-fi, ktorého má v nás väčšina odchovaná na Hviezdnych Vojnách. Prekvapivo tentoraz s minimom humoru (čo je na hollywoosky animák skutočne rarita), zato však s maximom fungujúceho príbehu, skvelej akcie, uveriteľných emócií, svižného tempa a tým najsprávnejším fanúšikovským zanietením, kde je vidno, že do toho v Pixaru vložili aj srdce. A že to je celé technicky priam dokonalé (napríklad v porovnaní s takými nedávnymi The Bad Guys je Lightyear o reálny svetelný rok napred), perfektne uzvučené Giacchinom a dokonale nadabované Chrisom Evansom snáď ani nie je potrebné dodávať. Síce to je celé za cenu toho, že film tentoraz nemá šancu vyslovene pobaviť deti (aj preto ten prepad v kinách), keďže pre tie tu nie je nič z pôvodného Toy Story, vážne sa riešia vzťahy postáv (dojemné úmrtie jednej prichádza v prvých 15. minútach filmu) a vystupuje tu vyslovene iba jedna roztomilá postava (mačka SOX), ale čert to ber! Ja som rád, že Pixar tentoraz, a hlavne po chabom Toy Story 4, ktorý bol čistý cash-grabber, nešiel po prvoplánovom úspechu vsádzajúcom len na známu značku, ale natočil plnohodnotný animák pre tie väčšie deti, ktorý by mohol fungovať bez problémov aj sám o sebe, bez akéhokoľvek napojenia na Toy Story sériu. CELKOVO: 8/10 ()

Korbitch

Sere pes na logický kopance v čele s tím, že mají jednoho testovacího letce, který je 4 roky pryč nebo že jen tak najdete supermoderní loď v budoucnosti. Film letí jako voda a díky posádce ťulpasů se nenudíte ani chvíli. Jo, už jsem viděl lepší animáky. Ale taky mnohem horší a tenhle,i když patří spíš do lepšího nadprůměru, mě teda bavil dost. ()

Žralok

Příběh sice není nikterak oslnivý. Přesto je zde pár dobrých a nečekaných zvratů. Film ovšem naprosto vyniká vizuálem. Pixar opět posouvá laťku animace o kus výše. Celkově jsem se obával zbytečného ždímání značky. Snímek ovšem šlape, zabaví a rozhodně nevyznívá jako obyčejné tahání peněz z kapes diváků. ()

type_B

Rakeťák je - pro mě překvapivě - více sci-fi než detský film. V kině jsem se tudíž bavil víc než dcera. I když Sox je samozřejmě skvělej. ()

PogoJoe

Rakeťák je takový neslaný nemastný animák, u kterého jsem se moc nebavil. Pár vtípků sice ušlo, technické zpracování v pořádku, postavy namluveny dobře, ale příběh mě nevtáhl a na konci jsem možná i na chvilku usnul... Tenhle film v rozsáhlé konkurenci zřejmě propadne. Pokud přemýšlíte, zda se na něj kouknout nebo ne, za mě osobně nedoporučuji s ním ztrácet čas - to si raději pusťte znovu Toy Story, kterýkoliv díl. ()

Steven47

Pixar se rozhodl experimentovat a nadělil nám snímek, který se v mnoha ohledech vymyká zažité šabloně a stylu. Trailery mě hodně zaujaly, na film jsem se extrémně těšil, a nakonec ve mně převládají dost smíšené pocity. Rakeťák je rozmáchlá sci-fi jízda plná akce, u které si však podle mě tvůrci ukousli příliš velké sousto. Ačkoliv snímek nenudí, tak druhá půlka je výrazně méně zajímavá než ta první a místy se dost táhne a působí jednotvárně. Příběh je v jádru jednoduchý, ačkoliv se snaží vypadat složitěji. Na konci přijde zajímavý zvrat, který však pro mě překvapivě během chvilky vyšumí do prázdna. Co mě však mrzelo nejvíc, byla absence tradičního přesahu, a především chybějící známé Pixarovské srdíčko, díky kterému mě každý film dokáže dojmout. Na konci se dá mluvit o jedné scéně, kdy hrdina asi na minutu nakousne určité dilema, ale to je z nadstavby vše. Emoce taky moc nefungují i kvůli absenci nějakých zajímavějších a prokreslenějších postav – po Buzzovi je nejlepší robokočka, přeberte si to, jak chcete. Kocour Sox je nicméně neskutečně zábavný a při každé jeho interakci jsem se upřímně zasmál. Ve druhé polovině se však přidá pár vedlejších postav a nejednou mi přišlo, že humoru je až moc. Animace, jak už bývá zvykem, je skvělá. Líbilo se mi, že snímek působí nostalgicky, ale zároveň to divákovi necpe na každém rohu pod nos. Dovedu si představit, jak na tohle kouká v roce 1995 Andy z Příběhu hraček a po zhlédnutí chce ihned akční figurku. Nicméně jsem čekal víc. Pixar ve snaze vytvořit velkolepou vesmírnou podívanou pozapomněl na to, co je mu nejvíce vlastní, a i proto Rakeťák často ani nepůsobí jako projekt studia s lampičkou v logu. 6/10 ()

Vidly10

Budu upřímný a řeknu, že když se film ohlásil nebyl jsem nadšený. Nemám v oblibě tyhle spin-off záležitosti a bál jsem se, aby nešlo pouze o dojení slavné značky a nostalgických vzpomínek diváků, kteří s ní vyrůstali. Ovšem když byl vypuštěn první trailer, a já slyšel Starmana od Davida Bowieho a viděl tu detailní a překrásnou animaci, zamiloval jsem se. A právě ta audiovizuální stránka byla tou nejsilnější částí filmu, a přestože to není u Pixaru zvykem, tak převyšovaly technické aspekty samotný příběh. Ten totiž není nijak složitý a pro většinu lidí ani ta tradiční skrytá filozofická myšlenka nebude tak silná. Na mě však upřímně velmi fungovala, jelikož jsem se v ní sám dokázal najít. Buzz není postava, u které bych si na první pohled představil sebe, ale v tomhle filmu jsem se s ním dokázal natolik ztotožnit, že jsem tomu až nevěřil. Ostatní postavy jsou sice slabšími archetypy, ale taky neurazí a doplňují dobře hlavního hrdinu. I vývoj Rakeťáka je díky nim organický a dobře se sleduje. I když jsem se bál postavy robo-kocoura Soxe, musím říct, že mě dost překvapilo, jak dokázal být užitečný a zábavný najednou. Tenhle snímek není nejlepším filmem od Pixaru, ale určitě se řadí mezi mé oblíbené. A i když vám příběh nesedne, užijte si alespoň kvalitní animaci, která bere dech. 7,5/10 ()

kajas

Letos je v mých očích produkce studia Pixar povedená jako dlouho ne. Po "holčičí" Proměně tady máme film, který potěší každého malého kluka... nebo trochu většího kluka... nebo holku, která má ráda klukovská dobrodružství. Rakeťákovi jsem po prvních trailerech vůbec nevěřila (byla jsem navíc vždycky tým Woody). Teď si ale sypu popel na hlavu, protože takovou pecku jsem vůbec nečekala. Vlastně je potřeba jenom zapomenout na úvodní větu filmu: "V roce 1995 dostal Andy k narozeninám hračku na motivy svého oblíbeného filmu. Tohle je ten film." Těžko si totiž představíte, že v devadesátých letech mohl někdo natočit tak vizuálně podmanivý a technologicky dokonalý snímek, který se dotýká například i LGBT tematiky. Rakeťák má všechno: sympatické uvěřitelné postavy, dojemný příběh, roztomilé robotické zvířátko, na animovaný film naprosto bombastické akční vesmírné scény. A když by se vám náhodou nechtělo do kina, Disney+ to jistí. ()

Phetronius

Animák jko takový zabaví. Jako popkornovka na streamovací službě je to ok. V kině bych asi tak spokojený nebyl. Kocour je super, stárnutí okolí v rychlém sledu pokusů je taky fajn. Hlavní záporák trošku předvídatelný. Ale vysvětlete mi PROČ TAM KUR*VA MUSÍ BÝT LGBT TÉMATIKA???? proč už tohle s*erou i do dětských animáků??? Opravdu nechci 8 letému klukovi vysvětlovat proč tam jsou dvě "mamky" a jak se jim teda narodilo to dítě.... dal bych asi 3-4 hvězdy, ale za tohle prasení animáků pro děti multikulti sračkama nejlíp s LGBT nádechem, za to srážím.... PS: jo, je to tam asi tak na celkově 10 sekund, ale stačilo to na to.... nechci řešit takovéhle dotazy u animáků na nedělní odpoledne. ()

Jango_Fett

V roce 1995 získal chlapec Andy hračku ze svého oblíbeného filmu.... tohle ale není ten film. Opravdu v té době něco tak hlubokomyslného natočeno být nemohlo. Původní příběh Buzze o kterém mluví v několika dílech Toy Story, dokonce i hrají pc hru z toho světa - vypráví souboj nebojácného Rakeťaka s Císařem Zorgem, který se ve velkém twistu odhalí že je jeho otcem... Pixar si prostě nemohl pomoci a musel nám opět naservírovat svojí klasickou již výše zmiňovanou hlubokomyslnou podívanou, namísto 80tkoveho Star Warsovéhoj jednoduchého příběhu. ()

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Scenárista a režisér Andrew Stanton (Hledá se Nemo, WALL-E) se po letech pauzy chystá vrátit za kameru svého nového celovečeráku. Stanton naposledy natočil animák Hledá se Dory pro Pixar, předtím měl… (viac)

Nová pixarovka vyhořela

Nová pixarovka vyhořela

20.06.2022

Studio Disney má na kontě po delší době mírné zaváhání. Nová pixarovka Rakeťák s cenovkou 200 milionů dolarů totiž sice sbírá pozitivní ohlasy kritiků i diváků, do kin se ale tentokrát rodiny s dětmi… (viac)

Hvězdy Marvelu v nové sci-fi

Hvězdy Marvelu v nové sci-fi

02.04.2022

Jen co streamovací služba Apple TV+ získala Oscara za své univerzálně chválené drama V rytmu srdce, uvolnila společnost dalších 100 milionů dolarů za novou sci-fi Project Artemis s hvězdami Avengers… (viac)