Buzz Lightyear

• Česko Rakeťák (viac)

Každý filmový fanúšik má rád dobrého hrdinu, niekoho, koho môže obdivovať, komu môže fandiť. Praví filmoví hrdinovia prekonávajú neprekonateľné prekážky, aby neustále zachraňovali alebo ochraňovali. Buzz Lightyear je presne takýmto typom hrdinu a zároveň  aj veľkým fenoménom strieborného plátna. Akčné dobrodružné sci-fi a príbeh o Buzzovi Lightyearovi sleduje legendárneho vesmírneho strážcu na intergalaktickom dobrodružstve. Príbeh filmu začína keď vesmírny strážca Buzz Lightyear a jeho veliteľka Alisha Hawthornová s posádkou viac ako tisíc vedcov a technikov sa vracajú domov zo svojej poslednej misie. Približne 4,2 milióna svetelných rokov od Zeme im senzor signalizuje blízkosť neprebádanej, ale na zdroje potenciálne bohatej planéty. Buzz vydá rozkaz presmerovať ich prieskumnú loď na  močaristú planétu s agresívnymi lianami a obrovskými rojacimi sa chrobákmi. Snaha o rýchly odlet sa však náhle nešťastne zvrtne a vyvrcholí haváriou, ktorá zničí palivový článok a Buzz, Alisha a celá ich posádka uviaznu na nie príliš prívetivej planéte. (CinemArt SK)

Tsuki

Viděno s japonským dabingem. Přiznám se, že původně jsem preferovala originální znění, ale nakonec jsem byla ráda, že v kině to jinak než s dabingem nedávali. Japonský dabing jsem si nakonec velmi užila a popravdě si myslím, že kocour Sox byl se svým japonským monotónním hlasem mnohonásobně vtipnější než originál (soudě podle toho, jak zní v traileru). Docela jsem se nasmála i přesto, že japonské publikum bylo v reakcích velmi rezervované - i děti (trochu škoda). Dopředu jsem nevěděla, co očekávat, ale "původní" Rakeťákův příběh mi nakonec přišel jako dobře vymyšlený, příjemný akční animák, který, jak se od Pixaru dá očekávat, má své vtipné i dojemné momenty. Ano, jsou sice lepší pixarovky a i poslední díl Toy Story stojí o úroveň výš, ale přesto jde za mě o velmi dobrý nadprůměr. Líbil se mi i nápad, jak byl dořešený Zurg. V kině jsem si to rozhodně užila a někdy se pro srovnání těším na český dabing :)  (Viděno 9.7.2022 v kině Aeon Cinema, Okayama.) ~(4,2)~ ()

Anderton

Tvorcovia pochopili, že keď sa volá ich hrdina Lightyear, tak by mal absolvovať vo svojom vlastnom filme cestu naprieč svetelnými rokmi. Ono to nakoniec bude ešte zložitejšie a film sa vyberie v záverečnej tretine pomerne odvážnymi, na animák, naratívnymi cestičkami. Ale odvahu ísť proti prúdu nám ukáže scenár oveľa skôr, tu by som ale tiež nerád spoileroval. Pokiaľ by tu neboli štylizované animované postavy, tak by som si ani nevšimol, že ide o animovaný film. Myslím, že ide o veľkú poklonu tímu za počítačmi, otázne ale je, či tento mega pokrok ocenia všetci. ()

AppleCore

Animovaná spatlanina nejvlivnějších sci-fi trháků posledních čtyř dekád v jeden zoufale neoriginální celek, kde nic není původní a všechno je vytrženo z kontextu svých předobrazů – celý scény, dílčí detaily, příběhy, prostě všechno. Na tohle snad nemůžou skočit už ani děti, natož dospělej člověk. Fungovat by to částečně mohlo snad jenom za předpokladu, že by soundtrack nesložil Michael Giacchino - mistr plagiátorství, kterej ale zrovna tady fidlá bez jakýkoliv snahy okopírovat byť jednu napínavou či emocionální notu. ()

Kothy

Sice možná trochu zbytečný, ale pořád za mě docela povedený animák. Stačí se vymanit z Příběhu hraček a brát jako něco úplně jiného. Děj je celkem zajímavý, i když podobné variace už jsme tu viděli mnohokrát. Buzz spolu se svou lodí ztroskotá na neznámé nehostinné planetě. Díky problémům s hyperrychlostí se odsud nemohou dostat. On to zkouší, ale akorát tím posouvá čas a všichni kolem stárnou. Když se to pak povede, dostane se do světa, který nepoznává a který ovládají roboti. Musí tedy dát dohromady tým nadšenců a postavit se jim. Je tam pár zajímavých zvratů, ale něco se dá čekat. "Šunka, chleba, šunka." ()

Němi

Naprosto nevěrohodný jako film, který by si malý Andy oblíbil v roce 1995. Ne ani tak kvůli rozmazávané propagaci LGBT nebo inkluzi, ale hlavně dík nemohoucnosti hlavního reka. V dobách, kdy byl akční žánr na vrcholu testosteronu, se vedle Ramba, McLanea, Terminátora a Topra Harleye staví Buzz, který potřebuje skupinovou terapii s babčou, idiotem a malou holkou, aby se dokázal postavit sám sobě. Celý příběh je nudně stavěný tak, aby každá postava mohla napravit svou chybu a šrám na dušičce, jako motivační video pro děti i dospělé. Źe už dneska Pixar neumí udělat tichou scénu, nebo poctivě gradovanou, je pak skoro jedno. Špatný Pixar, průmerná disneyovka. ()

silentname

Ako je možné, že "Lightyear" sa nestáva tým filmom, čo som si myslel, že bude? Aké ťažké je to priniesť film vesmírneho policajta Buzza Lightyeara a o tom ako sa stal hrdinom? No očividne, to tvorcom nejako úplne nešlo. Poviem to takto. Animácie od Pixaru sú tradične vynikajúce. Chris Evans ako Buzz podľa mňa celkom dobre funguje. Dokonca mu dodáva aj ten Allenovský akcent. Nemal som problém mu neuveriť, že tomu dáva všetko. Mám rád niektoré postavy a v úvode som si hovoril, že toto bude excelentný film. Keď sme sa ocitli na nepriateľskej planéte, boli sme nútení bojovať a snaha zachrániť všetkých a potom odlet... všetky tieto časti ma bavili. No potom to začne trošku kolabovať samé do seba, keď to tvorcovia podľa mňa moc prekomplikujú. Chápem, že prekonaním hyperrýchlosti sa Buzzove 4 minúty vo vesmíre pre planétu môžu stať 4 roky. A dokonca by som aj chápal, že považuje za svoje poslanie urobiť všetko preto, aby svojich ľudí dostal opäť domov. Ale ... potom prichádzajú komplikované scénky, kde sa nám predstaví Zurg a jeho plány a jeho dôvody a film začne byť skutočne nad moje chápanie. Rozumiem o čo tvorcom išlo, ale ku koncu niektoré akčné časti pôsobia skutočne vystrihnuté ako z nejakej uletenej fantasy. Na jednu stranu je super, že som chcel vidieť ako to naši hrdinovia dokážu, no vo výsledku nemôžem zakryť sklamanie. Tento film mal byť silný. Nápaditý a vizuálne strhujúci. A akosi nemá príbeh, ktorý by to dokázal potiahnuť do nekonečna a ešte ďalej. A úprimne neviem, či by ešte mali tvorcovia druhú šancu. Nechám sa prekvapiť. Hodnotenie: B ()

Slarque

Konečně zase pořádné vesmírné sci-fi. A že je animované? Vždyť to dnes oproti hraným filmům znamená jen výhodu možnosti větší výtvarné stylizace. Nemusíte kvůli tomu nakoukávat Toy Story, tohle je samostatný příběh. V některých ohledech možná až starosvětský, ale je to podívaná v první řadě pro děti, takže proč ne. Technická kvalita pixarovsky perfektní, a i když jsem Toy Story hodnotil výše, rozhodně jsem se ani chvilku nenudil ani u tohoto dobrodružství. ()

Claw

Když dojde na animovanou tvorbu, filmy se většinou drží při zemi… doslova. Podstatné množství těch nejznámějších animáků z posledních let je zasazeno na matičce Zemi a jen málokterý se odváží prozkoumávat daleká zákoutí vesmíru, nové planety a civilizace. „Rakeťák“ se řadí do vzácné skupiny snímků, které tak učinily, a ačkoliv se mu dá pár věcí vytknout, onen duch objevování neznámého, který tvoří základ vesmírného sci-fi, tomuto filmu nechybí. Dobrá zpráva je, že ačkoliv „Rakeťák“ vychází z úspěšné franšízy Příběh hraček, film je srozumitelný i pro diváky, kteří nikdy předtím žádný film z této série neviděli. Jedná se o prequel, který vysvětluje původ Buzze Rakeťáka, který se později v jiné podobě objevil právě v Příběhu hraček. Všichni, kdo si Buzze v minulosti oblíbili, se rádi dozvědí více o jeho předchozím životě a povaze. Diváci, kteří se oproti tomu s Buzzem setkávají v libovolné podobě poprvé, obdrží vydařený sci-fi snímek, který navazuje na tradice tohoto žánru, ale nikoliv tak, že by bezmyšlenkovitě kopíroval klasiky sci-fi. Film již na začátku nastoluje svižné tempo a udržuje ho po celou dobu stopáže. Postupně se do popředí kromě Buzze dostávají i další postavy, hrdinové a záporáci, takže ačkoliv se film jmenuje po Buzzovi, nedá se říct, že by byl jediným propracovaným protagonistou snímku. Je pravda, že například jeho společníci převážně slouží k tomu, aby házeli jeden vtip za druhým, ale stejně jako Buzz, i oni mají určité charakterové nedostatky, které je třeba překonat, pokud se mají dobrat šťastného konce. Ačkoliv je film zasazený do prostředí vesmíru, není tak odborně pojatý, aby ho nebylo možné pochopit. Některé vědecké koncepty se v něm přece jenom objeví, kvůli čemuž je „Rakeťák“ filmem pro odrostlejší diváky – ti nejmenší by se nemuseli ve všech jednotlivostech zorientovat a ztratili by kvůli tomu zájem o příběh. Hlavní roli ve filmu hraje objevování vesmíru a snaha vyřešit problémy, do kterých se Buzz i jeho přátelé a spojenci dostali. Tomu odpovídá i vizuální stránka „Rakeťáka“ Film se nesnaží působit nadmíru realistickým dojmem, jak činily nedávné filmy od Pixaru. Místo toho čerpá obrazovou inspiraci ze starších sci-fi snímků z minulého století, stejně jako z komiksů a klasických televizních seriálů. Na animovaný snímek, který si mnoho lidí stále spojuje především s lehkou podívanou pro děti, je pak „Rakeťák“ chvílemi překvapivě temný, protože ukazuje, že vesmír, jakkoliv krásný, v sobě skrývá i mnohá nebezpečí a překážky. Díky střídání dvou nálad film dokáže v nejednom bodě příběhu překvapit, a i když diváci odhalí některé dějové zvraty dopředu, přesto mají šanci se u „Rakeťáka“ zabavit. Film je totiž nejenom napínavý, ale i vtipný, přičemž styl humoru sází především na odlišné povahy postav a neobvyklé situace, do nichž se dostávají. Z vedlejších rolí největší pozornost upoutá robotická kočka Sox, která si pro sebe s přehledem krade každou scénu, v níž se objeví. Ačkoliv se film chvílemi příliš opírá o svého hlavního hrdinu a ostatním postavám nedává tolik prostoru, kolik by si zasloužily. „Rakeťák je stále animované sci-fi, které má šanci si vychutnat každý milovník tohoto žánru. A vůbec nezáleží na tom, jestli ve volném čase rád pořád a pořád dokola sleduje filmy ze série Příběh hraček anebo nikoliv. „Rakeťák“ totiž obstojí i jako samostatné svižné a zábavné dílo. /70%/ () (menej) (viac)

Arsenal83 odpad!

Nebudem podporovať dúhový teror a prznenie detí v žiadnej podobe. Nebudem deťom podsúvať nenormálnosť a uvádzať ju do sveta ako normálnosť. Kto toto podporuje sám je asi zvrátený, ale čo sa čudovať, keď deti liberálov chodia na Pr(i)dy a nútia ich pozerať na niečo, čo ani sami nechcú. Hovoria im, pozri aký zlatý ujo prezlečený za ženu? A pozri na túto krásnu ženu s klobáskou v rozkroku? Čistý zvratok. Pride nerovná sa hrdosť, ale aj pýcha, a tak aj títo sodomiti dopadnú. Morálny dezorientovanec Chris Evans sa k filmu vyjadril nasledovne: "Z kritiky si netreba nič robiť. Homofóbovia vymrú ako dinosaury." Naozaj? Ja neviem, ale mne sa zdá, že práve análni bratia sa nemajú ako prirodzenou cestou rozmnožovať, tak o čom tá fetka melie? Jediné, čo homo bytosti rozmnožili úspešne sú totiž zatiaľ len AIDS a opičie kiahne. ()

Chrustyn

Zábavný dobrodružný animák, který více než Toy Story připomíná Interstellar a "šokuje" zobrazením lesbického páru. Není to ten starý dobrý Pixar, který každým filmem šel dál v emocích i animaci, ale jako čistokrevná dobrodružná zábava, funguje na výbornou a vlastně jsem byl i překvapen, o jak dobrý film se jedná, přestože svou existenci úplně neobhájil. ()

korbitch22

Člověk si při oznámení říkal, co to má vůbec znamenat a jak to souvisí s Příběhem hraček a jestli to má vůbec nějaký smysl, no a nakonec to je daleko lepší film než trojka se čtyřkou dohromady. Volně inspirovaný dobrodružný sci-fi náhul, který posouvá možnosti CGI a animace někam až za naše představy toho, co je vůbec ještě možné. Svěží příběh který vzdává poctu všem možným velkolepým sci-fi filmům. Při sledování jsem neměl pocit, že bych sledoval nějaký Pixar pro děti, ale normální akční blockbuster s typickými prvky buddy komedie. Na začátku mě sice trochu Buzz sral, je to takový ten otravný ňouma co nepochopitelně opakuje misi a před očima mu odchází jeho život, naštěstí to je v průběhu děje dobře vysvětlené a příběh má dobrou pointu. No a samozřejmě úžasná postavička kočičího Terminátora Soxe, to je prostě úžasný exot. Při scéně s uspávací šipkou sem se po hodně dlouhé době nahlas zasmál. Vůbec se mi do toho nechtělo a nakonec mě to tak bavilo, že výjimečně přejdu bez nasrání černou lesbu v příběhu. Docela překvapení.70%. ()

Stanislaus

Tetralogie Toy Story mě uchvátila svým vyspělým, ale zároveň dětsky přístupným stylem vyprávění, v němž se hezky mísila zábava, akce a lehké melodrama. Rakeťák sice bazíruje na zmíněné sérii, ale již v úvodních titulkách se od ní prozíravě distancuje. Při sledování mi nejednou v různých sekvencích vytanulo na mysli několik filmů (nejvíce Interstellar, Star Wars a Marťan), z nichž si Rakeťák (ne)úmyslně vypůjčil některé dějové motivy. Kočkobot byl úžasný, stejně tak i scény s cestováním v hyperprostoru (postava Alishy dojala a zároveň nenásilně vnesla do filmu LGBT tematiku). Buzz byl obdobně "mimo" jako v Toy Story a vedlejší postavy byly zpočátku fajné, ale po chvíli ta jejich nešikovnost a ráznost omrzela. Linie se Zorgem ve mně zanechala smíšené pocity. Ve výsledku lepší tři hvězdičky! P. S. Docela mě překvapilo hodnocení na Imdb (46% k 17.6.2022). ()

BMW12

Animace je opravdu dobrá. První polovina příběhu také, hodně mě to zaujalo a bavilo. Avšak čekal jsem, že zhruba v polovině filmu se konečně z té planety dostane a začne nějaké nové dobrodrůžo. Ovšem za mě nesmyslně přišli roboti, kteří se do toho filmu vůbec nehodili a Buzz zůstal až do konce na té planetě, což mělo za následek snížení napětí i kvality příběhu. Šokem pak pro mě bylo, když se v animáku pro děti objevil lesbický pár a měl spolu dítě. Dcera z toho byla zmatená, jak se dvěma ženám mohlo narodit dítě. ()

rikitiki

Tenhle námět se nehodí k takové animaci. Když už chci natočit temný příběh, neměla by být animace tak dětinská. A když už je, aspoň by to mělo vypadat jako záměr. Tady to však vypadalo, jakoby vzhled postav byl určen právě a jen figurkou z Příběhu hraček a ničím jiným. Jen, aby se přisosl na úspěchu těchto filmů, přestože vyzněním je tenhle animák úplně jiný. Slušelo by mu víc, kdyby se od Příběhů hraček úplně odpoutal a šel si svou vlastní cestou. Je tak naprosto nepravděpodobné, aby se takovýto hrdina stal předobrazem dětské hračky, a i kdyby, že by si ji nějaké dítě oblíbilo či dokonce zamilovalo. A pokusy o přiblížení se dětskému publiku (které film trochu falešně láká) zase ubližují temnému příběhu Rakeťáka ponořit se do beznaděje, která by pro takové vyprávění byla víc patřičná. ()

HellFire

Víceméně zbytečný film s robotickou kočkou, která vyřeší tajemství nadzvukového pohonu... Mimochodem, jak jsem měl rád Waititiho, tak mi začíná poslední dobou lézt krkem, protože hraje pouze comic relief postavy (v tomhle případě ještě s IQ tykve). Taky začínám dost nesnášet posedlost Hollywoodu natáčet totálně zbytečné originy postav. Každou chvíli čekám, že dostaneme origin Golluma, královny z Vetřelců nebo mimozemské kočky z Captain Marvel. A co teprve Rita Vrataski z Edge of Tomorrow? Přece musíme vědět, jak se z ní stala tak drsná borka! ()

TheEvilTwin

Fajn rodinná odpočinková pohádka, která dospělé publikum nijak výrazněji neohromí, není až tak vtipná a stejně tak nevidím ani větší “pleasure” pro děti, ale i tak se Buzz přežít vpořádku dá. Animace je krásná, příběh sice průměrný, ale celkem to na druhou stranu vynahrazuje poměrně rychlé tempo. Průměr, který neurazí. ()

ARI50

Vesmírná akce jak napravit svoji chybu, samostatný film byl slušně natočený. Zajímavé místo méně akce ale to nevadí protože příběh byl skvělý. ()

luka4615

Nádherně animovaná záležitost plná kreativních tvůrčích nápadů, která je ale zoufale natažená a místy i bohužel tragicky nudná. Tak zhruba nějak takto lze v pár slovech popsat nejnovější zářez z dílny Pixaru Lightyear, který potenciál jedné z nejoblíbenějších postav z franšízy “Toy Story” využívá jen z poloviny. Jistě, celý snímek působí krásně staromilským a ve své podstatě neokoukaným sci-fi dojmem, nicméně i tak budete mít stále neodbytný pocit, že z toho šlo “vyždímat” daleko, daleko více. Nastalou situaci už bohužel nedokáže zachránit ani atraktivní linie se Zurgem, která bohužel po velmi krátké chvíli vyšumí do ztracena – stejně tak jako vzpomínky na tento nešťastný film. Škoda. (Disney+) „To infinity...” ()

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Scenárista a režisér Andrew Stanton (Hledá se Nemo, WALL-E) se po letech pauzy chystá vrátit za kameru svého nového celovečeráku. Stanton naposledy natočil animák Hledá se Dory pro Pixar, předtím měl… (viac)

Nová pixarovka vyhořela

Nová pixarovka vyhořela

20.06.2022

Studio Disney má na kontě po delší době mírné zaváhání. Nová pixarovka Rakeťák s cenovkou 200 milionů dolarů totiž sice sbírá pozitivní ohlasy kritiků i diváků, do kin se ale tentokrát rodiny s dětmi… (viac)

Hvězdy Marvelu v nové sci-fi

Hvězdy Marvelu v nové sci-fi

02.04.2022

Jen co streamovací služba Apple TV+ získala Oscara za své univerzálně chválené drama V rytmu srdce, uvolnila společnost dalších 100 milionů dolarů za novou sci-fi Project Artemis s hvězdami Avengers… (viac)