Encanto: Čarovný svet rozpráva o neobyčajnej rodine Madrigalovcov, ktorí žijú ukrytí v kolumbijskom pohorí v zázračnom dome na kraji živého mestečka, na úžasnom, čarovnom mieste zvanom Encanto. Kúzlo Encanta obdarovalo každé dieťa v rodine jedinečnou schopnosť od supersily po moc uzdravovať – každé okrem Mirabel. No keď Mirabel zistí, že kúzlo Encanta je v ohrození, povie si, že ona, jediná obyčajná Madrigalová, je azda poslednou nádejou pre svoju výnimočnú rodinu. (CinemArt SK)

joehot

Významově nejzvrácenější disneyovka, co jsem kdy viděl. Přestože se nabízelo minimálně 5 způsobů, jak to smysluplně (z hlediska nějakého morálního poselství) uzavřít, tvůrci bezchybně sáhli po tom nejhorším. ()

corpsy

U Disneyho sa fantázia opäť dáva na špacír a berie cestou pod ruky všetko možné. Jeden z najdivotvornejších príbehov myšacieho štúdia s trademarkami ( moralitky, skvelá animácia, humor v rôznych kvalitatívnych polohách a piesňami ), ktoré samozrejme nesmú chýbať. Takže pre deťúrence povinnosť. ()

Dr. Hawkeye

Vizuálně opulentní, rozkošné a hravé (některé detaily byly neskutečné), ale příběhově poněkud plytké. Když už se začne děj komplikovat, vyústí poměrně záhy ke konci. Což mi přišlo vlastně poněkud líto. ()

kajas

Děj nastíněný v synopsi zní docela originálně, je doplněn chytlavou úvodní písničkou (představením celé rodiny), všechno ve filmu je přesně tak krásně barevné jako plakáty, ale co je to platné, když si druhý den nepamatujete jedinou zajímavou scénu. Encanto je rozhodně příjemná podívaná na jedno podívání, ale je možné, že děti se u ní budou trochu nudit (téměř dvouhodinová stopáž nemá žádné opodstatnění). Disney studio loni představilo také film Raya a drak, který mě pobavil (a dojal) mnohem víc. ()

M.i.k.e

Disney vyměnil prostředí a Oceánii a následně Asii vystřídala Jižní Amerika,jinak ale jede podle ověřeného mustru.Máme tu tak hodně barev,kouzelnou zemi - jakýsi ráj na Zemi,silnou ženskou hrdinku,potřebnou peripetii,která vede k prozření všech a samozřejmě mraky písniček.A ono to zase celkem funguje,protože v rámci klišovitého vývoje jsou tvůrci stále schopni přicházet s dobrými nápady a v tomhle případě i překvapivě dospělejším tématem.I ty písničky,bez kterých bych se klidně obešel tu fungují a je na nich hodně vidět,že jdou za Linem-Manuelem Mirandou,jehož styl se opravdu nezapře.Ze srovnání se svými staršími sourozenci Vaianou a Rayou sice vychází Encanto jako nejslabší,ale neměl bych problém ho doporučit.Nepřinese sice nic objevného,ale ta cca hodinka a půl uteče jako nic...70% ()

Aljak

Skvelé! Originálne, nápadité, principiálne, vkusné a vtipné. Po dlhej dobe animák, ktorý dokázal prekvapiť svojim námetom a kompozíciou. Už len samotné prostredie kolumbijského vidieku, v ktorej žije čarovná rodinka, je výborným základom. Príbeh mal kvalitnú zápletku aj tempo, postavy boli zaujímavé, a dej mal v sebe okrem drámy aj množstvo vtipných okamihov. Veľkým plusom boli aj vcelku chytľavé pesničky v latino rytmoch (najmä We dont talk about Bruno stálo za to). Jedinou slabinou celého Encanta bol záver, ktorý mi prišiel taký v štýle "no čo už, musíme to nejako rýchlo ukončiť". Škoda toho, ale inak veľmi dobré. 4* ()

Figu

Walt Disney nám naservíroval další skvostnou pohádku s chytrou story a parádní animací. Navíc je kompletně propletená nějakým tím chytlavým songem, což nejen že je poslední dobou šíleně populární, ale navíc to opravdu animáku celkově dodává šmrnc! Ještě podotýkám, že Encanto ode mě má plusový body i ve ztvárnění hlavní hrdinky, která konečně nebyla jako vždy nádherná princeznička, ale úplně obyčejná opláclá holka s popelníkama přes obličej. A pak že to nejde a nebude to fungovat.... Jen tak dál! 80% ()

Vyhy

Žádné emoce ve mne nová pohádka nevyvolala. Písně mě nebavily a příběhově celkem slabší. Více méně jsme na jednom místě a pointa příběhu je jasná už na samotném začátku. Pro malé diváky to funguje, to věřím. Je to vtipné, barevné a napínavé. Ale to, co jsem si zažil u Coco, které mě úplně rozebralo a rád si ho pouštím znovu a znovu, to se zde neděje. ()

vydumnica

Encanto je krásne pestrofarebné a veselé. Sympatická kučeravá hrdinka v okuliaroch, zaujímavé pesničky a hudba, tiež celkom fajn príbeh zasadený do Kolumbie. Nie práve vianočný film, ale my sme si ho pozreli práve dnes. Chcela som to vidieť v kine, no verzia s dabingom ma nelákala. A animácia je dokonalá!!! Wow!!! ()

Streeper

Obrovsky silným elementem na tomhle filmu je soundtrack. Lin-Manuel Miranda to s hudbou umí, dokázal to v Hamiltonovi nebo Moaně. Umí napsat písničky, které se vám zaryjí do mozku a nemůžete kvůli tomu spát a bez něj by Encanto nebylo tak dobré. Příběhově je to totiž hodně mdlé a slabé. Vlastně tam nemáme ani žádného padoucha ani klasického nejlepšího parťáka k hlavní postavě (i když v tomhle případě to byl asi dům). Příběhově je to opravdu hodně slabé a jednoduché, ale písně, atmosféra i postavy jsou dostatečně zajímavé, abych dala čtyři hvězdy, protože mám teď chuť se na to kouknout a prožít celý film znovu. ()

honajz2

No... čekal jsem to horší, ale dobré to stejně není. Líbila se mi ta závěrečná myšlenka o tom, že má rodina držet pohromadě, i pár vtipných scén a zajímavých nápadů by se v tom našlo, místy se na to příjemně kouká, ale jinak to prostě nefunguje. Ten scénář je fakt strašně divný a ne zrovna funkční. Schopnosti Madrigalových skoro nemají účel v příběhu, postava Bruna je těžce nepropracovaná (SPOILER slepoval praskliny, ok... ale stejně ta metafora nefunguje, proč je vyděděnec rodiny zrovna ten, který ji drží horko těžko pohromadě a zbytek famílie o něm nemluví? Když už s tím chtěli tvůrci pracovat, měli udělat něco pro to, aby to tam dávalo smysl, kdyby třeba o Brunovi naopak mluvili a vzpomínali na to, že on jako jediný měl schopnosti spíše negativní KONEC SPOILERU), některé scény a dějové odbočky jsou úplně zbytečné (fakt bylo potřeba to usmiřování Mirabel a Isabely tak protahovat? Když navíc v celkovém ději nemělo účel a dalo by se úplně v pohodě vyškrtnout nebo zfouknout za pár vteřin?) a hlavně v druhé polovině se to celé rozpadne a dosavadní obstojné vedení příběhu jde do kelu - bohužel ve chvíli, kdy se má něco zachránit a ví se zhruba jak. A ten Dům nebyl využitý už vůbec, jako by si ani neuvědomoval, že se rozpadá a že se možná blíží jeho zkáza. U něj je těch otázek nejvíc - jel s babičkou? Jel s Brunem? Jel "sám na sebe" a fakt si nic neuvědomoval? Fakt to nefunguje a i když by mohlo, scénář a slabé vykreslené postavy všechno zabijí. Určitý příjemný pocit z toho sice jde a opravdu se mi líbilo (i když to bylo hodně jasné už z prvních pár minut), kam to celé šlo, ale funguje to tak strašně vachrlatě, že i ty slabé tři hvězdy jsou jen tak tak a to hlavně kvůli docela velkému počtu vtipných scén v první polovině. V té druhé to samozřejmě zvážnělo. Btw, na písničky jsem se psychicky připravoval a až na jednu si je vyloženě protrpěl, ale popravdě - mohlo být hůř a mohlo jich být klidně víc... Fakt nechápu, proč to shráblo všechny ceny a promyšlenější i značně líp vedený Luca dostal kulové. Slabé 3* ()

MrPierc

Barevné, ale jinak nudné. Námět v jádru ohraný. Téma Latinské Ameriky mě nebavilo. Prázdné a plné tahů na branku se srdíčkem. Již mě naprosto ubíjí tyhle Disneyovky s ukecanými hlavními postavami. Všichni tak přehrávají a jsou afektovaní + muzikálové zpívání. Ne. ()

C0r0ner

Pixar je Pixar, Disney je prostě kvalitativně o level níž (i kvůli těm otravným muzikálovým vložkám), ale pořád ještě je to pěkný animák z krásného prostředí, který hezky utíká a dobře se na něj dívá. Sice to není žádná sláva, ale na jedno zhlédnutí úplně bezvadné. 75% ()

campix

Encanto prakticky ničím nevyniká. Dá se označit jako velmi průměrný Disney animovaný film. Vyznačuje se jižanskou roztančenou atmosférou (takže se tu dost zpívá - to znamená, že se zapojil i Lin-Manuel Miranda, který je poslední dobou prakticky všude) a neřeší se nějaké větší a obsáhlejší problémy. Pouze trable jednoho domu, jedné rodiny. Trable hlavní hrdinky, která ničím nevyniká a ostatních členů rodiny se speciálními schopnostmi, kteří ale nejsou ochotni akceptovat sebe sama natožpak ostatní. V tomhle je Encanto celkem sympatické, ale cílovku to míjí. Té stačí, že je všechno veselé, barevné a roztančené. Ve finále tedy ničím nepřekvapující, poměrně zábavné a řádně rozjuchané animované dílko. Nic tu není špatně, jenom mi to nestačí. ()

carly

Vizual, hudba, pribeh. Nemaju jedinu chybu. Tie postavy, farby, casita, priroda. Aj keby bol ten film len tie postavy tancujuce po ulici a dome, tak by to stalo za to. Hudba je prenadherna. Kazda piesen je ina, ale spolu vytvaraju uzasny celok. A Dos oruguitas je punch in the gut. A Colombia, mi encanto je letny hit ako vysity. Postavy su krasne nakreslene aj vykreslene. A ten pribeh. Generacna trauma, citit sa, ze nenaplnate naroky na vas nalozene, byt ciernou ovcou rodiny, a ako vyliecit vsetky tie rany. Nadhera. Encanto, indeed. ()

nineweh

Amíci zjistili, že Latinxs mají skvělou, barvami hýřící, muzikálně podmanivou a příběhově bohatou kulturu a snaží se ji vytěžit do mrtě už asi bambiliontým animákem s latinskoamerickou tématikou. Tenhle je velmi povedený, ale jak je vidět, pro Čechy nedotčené LatAm kulturou a jejím magickým realismem nepochopitelný (viz někteří komentující tady, kteří si myslí, že se tu jedná o Mexiko). Za mě se rozhodně vyrovná Coco i Knize života, písničky super, jako mínus vidím to, že na vás všechny postavy nahrnou v rychlém sledu hned na začátku, takže jsem chvíli měla dost bordel v tom, kdo je kdo (což je u filmu pro děti dost blbý). ()

Immortal17

Jen málokdy se povede přenést tak úžasný animovaný příběh na plátno. Tím chci říct, že sice existují stovky, tisíce animovaných filmů, ale dost možná jen Encanto se mnou emočně silně pohnul na tolik, že mě samotný závěr příběhu doslova dohnal k slzám. Smutný, dramatický, ale přesto nádherně zpracovaný příběh o kolumbijské rodince v níž každý ovládá jednu vzácnou schopnost, kromě Mirabel, která každý den bojuje jako černá ovce s ostatními o své místo v rodině. Jaké překvapení, že se nakonec vše obrátí k dobrému. Za mě Disney opět dokázal vyčarovat kouzelný, emocemi nabitý, rodinný film, na který se rádi podívají rodiče se svými špunty. A nejen rodiče a děti. „Gift or no Gift, I'm just as special as the rest of my family.“ ()

UhLee

(6,5/10). Encanto není nic jiného než další animovaný film z dílny Walta Disneyho, který není ničím výjimečný. Na krásnou animaci jsem si už zvyknul a příběh toho ani tak moc nenabízí. Celková zápletka mi nepřišla nikterak originální, ale najdeme tady pár silných momentů. Například minulost babičky mě dostala ze všeho nejvíce. Chápu, že je už hrozně těžké přijít s něčím originálním, hlubokým a jedinečným, jako tomu bylo třeba u Rayi a Drak. Takže moje hodnocení je velmi shovívavé. Je to zábavné, rychle to ubíhá a člověk se párkrát i zasměje. Ale Encanto by strčilo spoustu filmů od Pixaru v pohodě do kapsy. ()

Disney chystá hranou Moanu

Disney chystá hranou Moanu

03.04.2023

Herec Dwayne Johnson (Red Notice, Black Adam) v poslední době neměl zrovna nejšťastnější ruku na projekty, přesto v Hollywoodu stále platí za velkou hvězdu s hned celou řadou úspěšných filmů a… (viac)

Disney100: Koncert

Disney100: Koncert

27.03.2023

Oslava 100. výročí která se nebude nikdy opakovat, proběhne přesně na den po sto letech od chvíle, kdy bratři Disneyové založili nejslavnější studio animovaných filmů na světě. Velkolepá narozeninová… (viac)

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

25.04.2022

Co si fanoušci mohli už dávno domyslet, nyní potvrdila nejnovější studia. Jedním z největších témat moderního Hollywoodu je v posledních letech tlak na smysluplnější rozmanitost ve filmovém průmyslu.… (viac)

79. Zlaté glóby - výsledky

79. Zlaté glóby - výsledky

10.01.2022

Dnes v noci byly v kalifornském Los Angeles uděleny Asociací zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA) Zlaté glóby za uplynulý rok 2021. Kvůli stále neutuchající kontroverzi kolem asociace a bojkotu… (viac)