Encanto: Čarovný svet rozpráva o neobyčajnej rodine Madrigalovcov, ktorí žijú ukrytí v kolumbijskom pohorí v zázračnom dome na kraji živého mestečka, na úžasnom, čarovnom mieste zvanom Encanto. Kúzlo Encanta obdarovalo každé dieťa v rodine jedinečnou schopnosť od supersily po moc uzdravovať – každé okrem Mirabel. No keď Mirabel zistí, že kúzlo Encanta je v ohrození, povie si, že ona, jediná obyčajná Madrigalová, je azda poslednou nádejou pre svoju výnimočnú rodinu. (CinemArt SK)

Shakers

Encanto: Čarovný svet je doslova čarovaný a hlavne pestro farebný. A to je tak všetko, zaujalo ma príbeh a niekoľko dobrých a silných scén, no ako celok ma moc nezobralo. 70% - 3* ()

filmfanouch

Animáky od Walt Disney Animation Studios se již dávno stali zárukou půvabně animovaných snímků pro celou rodinu. Vždy se ovšem přichází s nějakou změnou. Nejnovější jubilejní 60. disneyovka se točí kolem latinoamerické rodiny, kde má téměř každý člen speciální schopnosti. Režie Encanto se chopili Byron Howard a Jared Bush, kteří jako režisér respektive scenárista stáli za animákem Zootropolis: Město zvířat, který patří mezi to nejlepší, co studio Walt Disney Animation Studios za uplynulou dekádu nabídlo. I proto se dali od Encanto čekat velké věci a zamrzí, že jde ve finále dost možná o nejslabší animovanou disneyovku uplynulé dekády. Encanto má půvabnou a kreativní animaci, zajímavé stěžejní i vedlejší postavy a ze samotné zápletky rozhodně mohli vzejít zajímavé věci. I proto zamrzí, že ve finále ústřední konflikt v Encanto působí příliš jednoduše, v průběhu se ukáže, že tentokrát zas tak dvakrát zajímavý svět vytvořen nebyl a že to celé je tentokrát pouze fajn. Což je právě po uplynulé dekádě plné Raubíře Ralfa, dvojici Ledových království, zmíněného Zootropolis či Odvážné Vainy strašně málo. Onen problém v tom, že se zde neprozkoumává nový zajímavý svět tkví v tom, že se tu vlastně žádný svět neprozkoumává a děj se tak odehrává skutečně pouze v prostředí Encanta. I v rámci samotného domu rodinu Modrigalových se zde dokázalo přijít se zajímavými kreativními nápady, přesto se v průběhu divák prostě těžko zbaví pocitu, že je to celé na Disneyho příliš málo. Z Encanta se sice v průběhu opět stane příběh o síle rodinných pout, takové lehce zajímavé vyvrcholení ovšem zkazí jeden lehký dodatek, který vlastně finální poselství filmu tak trochu shazuje. Pořád je to dost kreativní. Encanto je muzikál a hudební čísla jsou sama o sobě živá a nápaditá (v dabingu jsou poté fajn, originální znění písní od Lin-Manuela Mirandy jsou ovšem pochopitelně chytlavější). Každý člen rodiny Modrigalových dostane příležitost se alespoň trochu nějak projevit a vybarvit, přesto jich ovšem ve finále moc stěžejní úlohu v příběhu nemá. Samotný příběh o kouzelném domě, který začíná ztrácet svou moc ve finále vlastně nemá kdovíjakou váhu. Celé to vlastně po stránce emocí dvakrát nefunguje, vykreslené vztahy v rodině působí až příliš podivně a celé to v pár momentech vyloženě působí dojmem, že si dramaturgové ve Walt Disney Animation Studios zrovna vzali dovolenou. Zrovna od tvůrců Zootropolis přitom mohlo dorazit výrazně komplexnějšího, ve finále ovšem dorazila jen slušná animovaná podívaná, která ovšem je skutečně v rámci tvorby Walt Disney Animation tím nejslabším za posledních 10 let.... PS: Český dabing je jako u většiny disneyovek naprosto v pohodě, hudební režie písní je též velmi slušná. Přesto ovšem lépe fungují původní verze od Lin-Manuela Mirandy. ()

Big Bear

Měla to být odpolední simply escort mission. Výlet nad Paříž jak říkali kluci z Mighty eight. Pohodový animák u nějž se droboť pobaví, já si vypiju bez újmy kávu a těch 110 minut na gauči nebude úplně ztracených. Hned úvodní animace naznačila, že techgnologicky je film na vysoké úrovni. Z některých detailů (třeba vlasů) se až tajil dech. Ale co mi nesedělo hned od prvopočátku byl příběh. Bylo to příběhově kostrbaté, až nedětské, plné zvláštních postav. Zprvu jsem si myslel, že je to tím, že jsem se spíše než TV obrazovce věnoval jablkové náplni padající mi z odkrojeného štrůdlu, sledování zpráv v mobilu ohledně aktuální dění na Ukraině a nekonečným diskusním bitkám na FB s proruskými trolly. Jenže posléze jsem při pozornějším sledování zjistil, že se nám filmem tvůrci cosi snaží poněkud komplikovaně vysvětlit. A to, že i když jste úplně obyčejní, ba si připadáte až zbyteční, i ve vás něco je. Něco, co může nakonec třeba zachránit svět, nebo rodinu se starým sídlem atd... Oceňuji, že většina písniček byla zpívaná česky, to je vždycky u dětských animáků fajn. Nejhorší je, když tomu děcka v originálním znění nerozumí, nebo jim tam tvůrci vtipně vpálí rychle plynoucí titulky. Ke konci mi to přišlo už ale takové celé přibarvené a aromatizované. Nicméně průměr si to zaslouží, byť tedy vyloženě dětský film si myslím to není. Dávám za troje otevření dveří. * * * ()

boshke

Je to disneyovské až ke zblití, ale co naplat, film si mne nakonec získal veskrze pozitivním a chvályhodným sdělením, hlavně co se postav Luisy a Isabelly týče - tedy i když se může zdát, že je někdo neuvěřitelně silný a všechno zvládne, nebo že někdo vede perfektní, bezchybný život (narážka na obraz lidí na sociálních sítí?), tak někdy zdání klame... A tahle za mne důležitá myšlenka přebíjí / vyvažuje možná chatrný děj... 80% ()

silentname

Myslím si, že "Encanto" bude pre niektorých divákov asi trošku sklamanie. Tak trošku mám pocit, že po mnohých filmov z minulých rokov sa už niekde nastavila latka a očakávame niečo silnejšie a veľkolepejšie. Na druhú stranu sme tu mali počas jari "Raya And The Last Dragon". Takže pokiaľ hľadáte niečo veľkolepejšie a viac silné, odporúčam vidieť skôr ten film. "Encanto" je viac rodinným filmom, ktorý sa venuje životu a vzťahu jednej trošku neobyčajnej rodiny. S magickými schopnosťami. Ktoré používajú pre dobro a rozkvet dedinky, ktorá leží pod ich domom. Plus je treba povedať, že ich dom je rovnako čarovný a dokonca by som si dovolil povedať, že je živý. Animácie sú vďaka tomu veľmi unikátne a kvalitné. Radosť sa pozerať. Plné života, energie a veľkej dávky farieb. Hudba, ktorú priniesol Lin-Manuel Miranda je podľa mňa tiež vynikajúca. Možno si v hlave nedržím všetky skladby čo som počul, no počas sledovania som si ich maximálne užíval a okrem toho plnohodnotne dopĺňajú príbeh, ktorý by bol bez nich bol chudobnejší. A podobne ako v "Rio 2veľmi výrazne pomáhajú atmosfére filmu. Mám rád postavy, mám rád posolstvo filmu, je tu niekoľko skutočne skvlých momentiek a nemyslím si, že dáva dobrú lekciu len deťom, ale rovnako aj dospelým. Myslím si, že tento film je pre mňa asi taký malý skrytý klenot od Disney. Držalo ma to od začiatku do konca, nenudilo ma to, vyzerá a znie to nádherne, čo viac si môžem želať? Pre mňa vynikajúci film, ktorý určite neostane zabudnutý. Ale neviem, či to tak budú vidieť aj iní okrem mňa. Hodnotenie: A ()

Yoshitsune

Recenze se nevyhne spoilerům, tak to berte na vědomí. Tohle je docela děsivý film a to hlavně, díky postavě Abuela Alma, která se ve filmu chová mafián a bordel mamá, v jedné osobě. Alma je s vámi v pohodě dokuď máte dobrou schopnot, když nemáte schopnost jste pro ni póvl, když máte špatnou schopnost, je lepší raději utéct z domova. Následně své členy rodiny, doslova nabízí jako otroky, pro případné ženichy kteří mají jediný úkol a to plodit děti a rodová linie, bude tak zachována. Sama Alma se bojí toho, co by se stalo, kdyby její rodina neměla schopnosti, jelikož vesničané sou dle všeho nepoužitelní a to i v bežných věcech. Z těch všech postav mně jen zaujali Isabela, od které se očekává že budu dokonalá a bude plodit děti, jako na nějaké farmě. Sama Isabel se přitom cití jako gotička, co chce raději žít po svém a dle všeho i s ženou. No pak je tady Alfa samice Luisa, které však trpí depresemi a je na ni vyvíjen mnohem větší tlak, než na zbylé členy rodiny, což ji prostě ničí, ale nemůže si odpočinout a nebo se někomu svěřit, protože Alma. A pak je tady Bruno, Bruno je.......no Krysy ve zdech, sou fakt skvělá povídka. Hlavní hrdinka je o ničem, prostě klasická holka, která chce za každou cenu být úžitečná, ale přitom zbytek rodiny na ní kouká, jako na plíseň, co je v rohu. Příběh je taky o ničem, ale jako film o prostituci, depresi, ponižování, šikaně a týrání vlastních členů rodiny, pokuď vám nevoní, tak v tomhle film funguje skvěle. ()

Arsenal83

Nie príliš výnimočný, ale predsa len milý animák, ktorý neublíži a neprináša ani zdraviu škodlivé novoty. Dosť pripomína Coco, má ale slabšie pesničky, hoci sa prezentuje takmer ako muzikál, a tej farebnosti tiež mohlo byť viac. Posolstvo o viere v samého seba môže byť pre niektoré deti užitočné. ()

Chrustyn

Vizuálně nádherné a strhující, příběhově slabé, bez emocí a zajímavých postav. Taková muzikálovější a slabší verze Coca. ()

Jirka_Šč

Hodnotit jen scénář, byl by to slabší průměr (i třináctiletá dcera řekla, že jí na konci něco scházelo), jenže tento animákový muzikál má kromě kolumbijského vzhledu a sympatického kouzelného domu (encanto znamená španělsky "kouzlo") také super písničky, které se mi (nám) doopravdy líbily (vyzdvihuji přehlíženou We Don't Talk About Bruno). Každá je v jiném latinskoamerickém rytmu, ale přesto do filmu sedí. Takže 4*. ■ Sledováno v původním znění, takže se mi líbila i španělská angličtina mnohých postav 😍. ()

Stanislaus

Encanto v sobě mísí pohádkově disneyovskou atmosféru s aktuální tematikou a nazíráním na (nejen) filmový svět, v němž tvůrci cílí na korektnost a multi-kulti-charakter jejich produktů, což se nemusí každému líbit. Po zhlédnutí nejnovější disneyovky jsem měl trochu rozpačité pocity, co se výsledného hodnocení týká. Na jednu stranu mohlo být Encanto vtipnější, hravější a hlubší (V hlavě a kulturně blízké Coco nasadily holt laťku příliš moc vysoko), na druhou stranu nelze filmu upřít upřímný (byť lehce okatě moralizující a prvoplánový) příběh o důležitosti rodiny a rozhodování o svém osudu sebou samotným, přičemž se v tomto případě tvůrci zaměřili zejména na ženské postavy. Z audiovizuálního hlediska se jednalo o pastvu pro oči - ať už šlo o pestrobarevně vymazlenou animaci či líbivý soundtrack s pěknými tanečními čísly. V originále hudba jistě vynikla lépe. Tři a čtvrt hvězdy! ()

Darneth

Toxic bába + dva chytlavý songy. Nevím, jestli je tohle vůbec pro malé děti, poněvadž v tom mexikáno hávu je zabaleno až moc rodinného hnisu...horší, jak nějaký pohádkový příšerák. ()

BMW12

Tento animák mě i celou rodinu očaroval. Mám rád jižanský styl, tady se to odehrávalo v Kolumbii. Musím pochválit spoustu věcí. Začnu animací, která je naprosto luxusní, je neuvěřitelné, kam se dnešní technologie posouvají. Ty vlající vlasy, sukně, stromy, voda, květiny, obliečej a mimika u postav, no prostě je nádhera to sledovat. Animák je také krásně barevný. Další věcí je naprosto fantastický soundtrack, všechny písně jsou krásně rytmické a chytlavé. Líbil se mi také příběh, který nám v důsledku říká, že rodina je to nejdůležitější. Vůbec mi nechyběl klasický záporák, bylo to napínavé i bez něj. Nemám tomu co vytknout, za mě bomba film. ()

rikitiki

Uzpívaný prázdný kýč. Kromě četných otravných popěvků, rutinních charakterů a rodinných hodnot mi vadil i nesmyslný děj s mnohými nevysvětlitelnými motivy, jako byl třeba vyhozený strýc, nepřátelé z minulosti, hrdinčin záhadný dar a především nesmyslné rozuzlení všeho toho barevného krákorání. SHRNUTÍ: Disney, přestaň už myslet jen na to, že prachy vyděláš věčným opakováním a násobením už známého. ()

luka4615

Podmanivý příběh s neočekávaně temnými zákrutami, jež je zabalen do nádherné animace a rozjuchaných rytmických písní. Tak asi nějak takto lze popsat nejnovější Disneyho zářez jménem Encanto, jež nám předává rodinné hodnoty a pospolitost s grácií sobě vlastní. Celý snímek díky svižnému scénáři pěkně odsýpá, takže Vám i poněkud delší stopáž poměrně rychle uteče. Za zmínku zde rovněž stojí i choreografie u některých písní, na kterou je zkrátka vážně radost pohledět. Tohle se vážně moc povedlo, pročež byste si příběh rodiny Madrigal a jejich čarovného domu určitě měli pustit. Skvělá práce! „Maybe your gift is being in denial?“ ()

Lucasion

Lepší než Rebelka (2012), horší než Moana (2016). I když to má parádní hudbu a animaci, tak příběh Madrigalových mě na konci zklamal. Protože po uvědomění skutečného štěstí nepřichází žádné morální poučení. A je vlastně kaňka, co mi dojem zkazila. Jinak moc vyčítat filmu nelze. Parádní pohádka, u který se pobaví i dospělý. Krásná animace a již tradičně super hudba. Tak mě napadá, že i třeba Coco, mě bavil ve výsledku mnohem více, protože měl srdce a duši. Encanto má jen to srdce. Neberte mě zle, film jsem si užil a líbil se mi. Jen oproti jiným animákům holt méně. (70 %) ()

ScarPoul

Posledných 15 minút je natoľko príšerných, že to celú tú zaujímavú atmosféru a farebnosť jednoducho zničí. To, že pesničky nedosahujú takých kvalít, ako Menkenové skladby som si už zvykol. Hoci zamrzí, že tam nie je ani jedna skladba, ktorý by som si chcel pamätať alebo pustiť znova. A ďalšia vec je potenciál príbehu. Ako keby každý Disney so ženskou hrdinkou koketoval s Campbellovou cestou hrdinu a potom ju v určitom momente opustí a ide po hodnotách. Neviem... Raya a drak to mali na hrane. Tu sa to na konci pre mňa úplne rozpadlo. Niektoré vtipy výborné. Atmosféra super. Ale chýba tomu hĺbka, ľahkosť a charakter s ktorým sa dá stotožniť. A nie len archetyp napĺňajúci predstavu o tom, že všetko čo nám ku šťastiu chýba je aby rodina držala pokope. Dnes to chce trošku viac snaženia, než len takúto pointu. Aspoň pre mňa. ()

MoiJe

Pozitívne prekvapenie, lebo to odsýpa rýchlo, neustále sa niečo deje, a aj hromada nie tuctových pesničiek posúva dej dopredu. A žiadna postava nie je vyložene na facku. :) ()

JohnCZ

Takovou rozpolcenost jsem u Disney animáku snad ještě nezažil. Tak hrozně jsem to chtěl zbožňovat. Na jednu stranu krásná animace, sympatická hlavní hrdinka s osobitým outfitem a neskutečně příjemný latino nádech, který podobně jako Coco, akcentuje témata rodiny. Jenže příběhově je to prostě slabé - prosté, povrchní a zároveň zmatené, nedovysvětlené a po emoční stránce fungující spíše až ke konci, zhruba někdy od paradoxně naopak dost silného flashbacku do minulosti. Podobně je to s hudbou. Latinskou amerikou inspirované nebo rovnou španělsky zpívané písničky jsou parádní, ale jejich atmosféru zase rozbíjí na několika místech použité generické popíky a otravné abstraktní tanečky. Závěrečná pointa je hezká, to jo, ale cesta k ní vede teda dost krkolomná. ()

Disney chystá hranou Moanu

Disney chystá hranou Moanu

03.04.2023

Herec Dwayne Johnson (Red Notice, Black Adam) v poslední době neměl zrovna nejšťastnější ruku na projekty, přesto v Hollywoodu stále platí za velkou hvězdu s hned celou řadou úspěšných filmů a… (viac)

Disney100: Koncert

Disney100: Koncert

27.03.2023

Oslava 100. výročí která se nebude nikdy opakovat, proběhne přesně na den po sto letech od chvíle, kdy bratři Disneyové založili nejslavnější studio animovaných filmů na světě. Velkolepá narozeninová… (viac)

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

Diverzita ve filmech vede k vyšším tržbám

25.04.2022

Co si fanoušci mohli už dávno domyslet, nyní potvrdila nejnovější studia. Jedním z největších témat moderního Hollywoodu je v posledních letech tlak na smysluplnější rozmanitost ve filmovém průmyslu.… (viac)

79. Zlaté glóby - výsledky

79. Zlaté glóby - výsledky

10.01.2022

Dnes v noci byly v kalifornském Los Angeles uděleny Asociací zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA) Zlaté glóby za uplynulý rok 2021. Kvůli stále neutuchající kontroverzi kolem asociace a bojkotu… (viac)