Malá morská víla

• Česko Malá mořská víla (viac)

Malá morská víla je obľúbený rozprávkový príbeh Ariel, krásnej a temperamentnej mladej morskej víly s túžbou po dobrodružstve. Najmladšia z dcér kráľa Tritona a zároveň najodvážnejšia Ariel sa túži dozvedieť viac o svete mimo oceánu a počas návštevy hladiny sa zamiluje do temperamentného princa Erika. Hoci morské panny majú zakázané komunikovať s ľuďmi, Ariel nasleduje svoje srdce a uzavrie dohodu so zlou morskou čarodejnicou Ursulou, ktorá jej dá šancu zažiť život na súši a spoznať Erika, ale nakoniec ohrozí jej život  a korunu  a kráľovstvo jej otca kráľa Trittona. (CinemArt SK)

MrHlad

Malá mořská víla Ariel neposlouchá tátu a zajímá se o život na souši víc, než by měla. Takže když pak jednou zahlédne sympatického prince, hned se do něj zamiluje. Ale aby s ním mohla být, bude jí to něco stát. Možná víc, než by sama chtěla zaplatit. Rob Marshall natočil neurážející remake animované disneyovky, který má bůhvíproč dvě a čtvrt hodiny, naprosto ničím nepřekvapí, většinu času solidně vypadá a do hlavní role sehnal režisér fajn herečku. Na druhou stranu snaha nabídnout cokoliv nad rámec velké rodinné podívané tu neexistuje. S dětmi to klidně absolvujte, bolet to nebude. Ale proč byste na to měli chodit bez nich, to fakt nevím. ()

T2

║Rozpočet $250miliónov║ Tržby USA $298,172,056║ Tržby Celosvetovo $569,626,289▐  Tržby za predaj Blu-ray v USA ║ Tržby za predaj DVD v USA ║ No čakal som hrôzu, po prvotných indíciách, či už po výzore filmu, kto na nom robí, teda režíruje, či hereckom obsadení, či aj samotnom hodnotení užívateľov...  ale tá hrôza sa nakoniec nekoná, aspoň nie v tak veľkom merítku. Ako výsledok je teda aspoň v nejakej tej úrovni priemeru, ktorý až tak neurazí, nezhnusí, som bol až nečakane prekvapený že som to zniesol bez nejakej väčšej ujmy. No tak či onak by už Disney mohlo sklidnit hormón a ponúkať viac konzistentné snímky nie tak rozmanito ustrelené. /60%/ ()

tron

Nič pre rasistov a kovaných náckov. Ale ani pre fanúšikov výborných filmov. Rob Marshall natočil najhorší diel Pirátov Karibiku. Ale to nie je dôležité. Dôležitá je reč čísel. V neznámych vodách stálo šialených skoro 380 miliónov dolárov (bez toho, aby to na výsledku bolo vidieť), ale celosvetovo trhlo viac ako miliardu. Takže keď o 12 (!) rokov neskôr tohto pána oslovili na réžiu Malej morskej víly, vlastne to bol skôr prirodzený vývoj udalostí, než samovražedné rozhodnutie. Snímka stála 250 miliónov dolárov (bez toho, aby to na výsledku bolo vidieť), ale na celom svete zarobilo cca 560 miliónov, takže naozaj by som tak úplne nehovoril o prepadáku. Faktom je, že ak by v tom hrala Zendaya, bol by to lepší film a väčší hit. Halle Bailey nie je zlá. No nie je to Zendaya. Z ďalších hercov stojí za komentár azda len Javier Bardem, ktorý sa zúčastní toľkých nezabudnuteľných WTF pasáží, že ak by žil Leslie Nielsen, vznikla by behom pár mesiacov nová paródia. Na poslednú scénu, v ktorej začne byť okolo člna víly a princa rušno, tak skoro nezabudnem. To musíte vidieť na vlastné oči. Bohužiaľ, film trvá temer dve a pol hodiny (prečo???), ale väčšinu času nie je WTF. Je „len“ totálne nudný, priemerný a absolútne predvídateľný. Obaja Aquamani s Momoaom oproti nim pôsobia ako oscarové veľkofilmy za 4*. Ako ja neviem, nemôžem povedať, že by ma to ako štyridsiatnika urazilo, pre puberťáčky to môže byť za istých okolností film roka, ale zrejme by som to objektívne neoznačil za dobrý film, ale za podpriemernú rozprávku. ()

Psychor odpad!

Ideologicky pojatá adaptace stejnojmenného příběhu dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena, ve které dochází k popírání všech myslitelných evolučních mechanismů a zákonitostí. Pigment melanin, který zabarvuje kůži, se evolučně vyvinul jako obrana proti ultrafialové složce slunečního záření. Kde k němu přišla mořská víla, jež se celý život skrývá pod vodní hladinou? Už samotné obsazení afroamerické herečky do role Ariel by tak postačovalo k udělení odpadu, jelikož tvůrci očividně upřednostnili šíření woke agendy před snahou o vystavení uvěřitelného fikčního světa. Jakožto znalec literární předlohy jsem si však povšiml i značně svévolného zacházení se zdrojovým materiálem, kdy Disney originální melancholicky laděnou a existenciálními motivy protkanou pohádku neskonale zinfantilnil a transformoval do obskurní obludnosti v čele s rapujícími racky. Andersen se musí obracet v hrobě. Odpad! ()

fuxoft

Jako fanoušek původní animované verze jsem prožíval podobně bolestné pocity jako u Aladina a připadalo mi, že nikdo z tvůrců vůbec nechápe, co a proč bylo tak kvalitní na originálu. ()

Botič

Největší kontroverze na hrané verzi Malé mořské víly není Halle Bailey, ale Rob Marshall. Nerozumím tomu, kdo v Hollywoodu mu pořád přihrává tyhle příležitosti. Alespoň je tahle podívaná  poměrně neškodná a snesitelná. I když to finále? Disney, už se vykašli na gigantický CGI lidi, nepůsobí to dobře. ()

3DD!3

Strašně tmavé a nechutně moderní. Rvaní politiky a statistiky do královských konverzací byť dobře míněné ničí onu pohádkovou atmosféru. Nesympatická královna matka, divný princ, přepálená délka. Děsivý Sebastian jehož oči mě budou strašit ve snech je jedinou kaňkou na jinak povedeném vizuálním převedení. Halle Baileys docela příjemná, Bardem super, ale mnohem raději si pustím kreslenou verzi. ()

Spiker01

Malá mořská víla je jedna z těch pohádek, co poměrně často běžely na mých VHSkách, jen jsem před pár lety zjistil, že si ji nepamatuji tak dobře, nebo se mi to míchá se seriálem. Hraná adaptace mě však na rozdíl od mého milované Aladdina od začátku nezajímala a to mě nechává chladným pravidelná woke kontroverze kolem, co je dnes u každého druhého očekávaného filmu.  Je však až komické jak se Disney snaží o "správnou míru etnicity" a každá hlavní postava má rodiče jiné barvy pleti. A třeba Javier Bardem je totální král, jelikož zplodil bělošku, černošku i asiatku s jednou ženou. To je ovšem ten nejmenší problém, více mi vadilo, jak je to celé laděné do podivné potemnělé barvy, minimálně prvních 45 min pod vodou než se dostaneme na prosluněnou souš. Stopáž je další z problémů této doby, kdy film má naprosto nesmyslných 130 minut a ačkoliv já osobně se neumím věcí zbavovat, půl hodina dolů by filmu jen prospěla, viz původní animák. Vlastně mě nejvíc bavila závěrečná předigitalizovaná (ovšem to je celý film, i když se prý natáčelo i v Itálii, stejně to všecko vypadá jak ze studia) půl hodina a ta nakonec notně vylepšila mé dojmy. Vím, že se nedočkáme, ale Disney by konečně zas měl najet na nějaké originální látky. ()

NinadeL

Hraná předělávka klasického animáku z roku 1989 je hodně doslovná, ikonické scény zůstaly zachovány a celé to povýšilo do vysloveně něžné dívčí romantické pohádky, jakých se dnes už mnoho nevidí. Žádná ladovská aktualizace, žádná emancipace, žádná princezna Máňa, která by sama přemohla draka a přijela by autem. U Disneye tentokrát vsadili na starosvětský počin. ()

Jezinka.Jezinka

Malá mořská víla, její tragické, protože mimodruhové, zamilování a průšvih, co z toho pro ni a její rodinu vzešel, zejména ve světle toho, že nebylo ani co pohřbít. Takhle to bylo napsáno. Mužem. Poté, co byl ve své lásce odmítnut. Jiným mužem. Malá mořská víla je metafora. Je to metafora zhrzeného chlapa. K čemu už taky připodobnit komicky hubeného nesmělého trochu zapšklého a nijak extra přitažlivého chlapa jinému, než k něžné krásné romanticky idealistické mořské víle, že jo. Byla to dcera vládce moří, což nám logicky celou historku lokalizuje někam na jih, kde asi tak vládce moří bude žít (by natuty nežil ve studených kalných vodách autorovy domoviny). Disneyho pojmenování onoho vládce (a tím defacto nastolení skutečnosti, že Ariel byla příbuznou, konkrétně prasestřenicí jiného Disneyovského hrdiny, Herkula) je vcelku logický krok. Co je jednoznačně dané, že autor o barvě pleti hrdinky nepsal. Psal o mořské víle s krásným hlasem. S ohledem na jeho životní realitu, na to, jak vypadali lidé, které potkával, se dá předpokládat, že si mořskou vílu představoval světlou, nejspíš přímo blond. Že je mořská víla světlá, křehká a něžná nikdy nebylo debaty. Rybí břicho, nevystavené slunci, je taky světlé. Všechno, co žije pod kamenem, je světlé. Inu, tady je malá mořská víla černá, vcelku bytelná (nikoli tlustá, ale třeba proti Mirce Šafránkové ve stejné roli je tohle kus ženský). Navíc má vlasy barvy ... ehm. Vlasy více barev a ta z animované verze ikonická zrzavá se tam najde taky. Malá mořská víla měla především krásný hlas. Originál jsem slyšela v ukázkách a traileru. Tahle Malá mořská víla má krásný hlas a její česká dabérka (ano, ta pro mnohé kontroverzní a vlastně ne vlastní vinou příliš sympatická Natálka Grossová) má hlas krásný neméně. Zpěv mořské víly nejen nerve uši, ale potěší. Trochu jiné texty na známé melodie potěší též a potěší i zcela nové texty na nové melodie, zejm. zpěv prince. Jo, princ. Tak ten je fajn. Je z kategorie pohledných sympaťáků. Žádný prvoplánový krasavec z plakátu. Takovému princi se dá věřit, že by hledal svou zachránkyni spatřenou na zlomek okamžiku zakaleným okem. Jeho zmatení a rozpolcení mezi to, co je správné a to, co by rád, je věrohodné a uvěřitelné. Prostě princ se bez debat povedl. Ano, je bílý a jeho adoptivní matka je pro dorovnání kvót černá, nemůžete za to, komu se narodíte, nemůžete za to, kdo vás adoptuje. Z ostrova neutečete. Uršula je postava natolik nosná, že se to zkazit ani nedalo. A otcovsky královsky vlídný i přísný Chavier Bardem si konečně vyjasnil, jak to má s tím trojzubcem. Jak mě představa Malé mořské víly v černém provedení iritovala, když nastala ta chvíle, neshledávala jsem ji krásnou, protože žádný vizuální zázrak to není, její bradavice nad okem je iritující a účes příšerný (a taky iritující), ale ona ta holka je roztomilá, krásně zpívá a toho hudlana od sympatického prince si přes tu hystericky barevně přebujelou barevnost šupin a původ v obskurně patchworkové rodině zaslouží. ()

sepp

Nejlepší na tomto filmu je rozhodně výkon Melissa McCarthy - a když můžete o filmu jako jediné pozitivum zmínit právě toto, tak okamžitě víte, že zbytek je brak. Jak ale vidno zde z některých komentářů, consoomers jsou nadšení, resp. ostentativně slepí a hluší. ()

Ampi

Tak podle děti má princ Erik narozeniny 30. července.  Herec Jonah Hauer-King se animovanému předobrazu podobá dostatečně umí dobře hrát. Armando Salazar čili Javier Bardem konečné jako Triton dočkal Poseidonova trojzubce a taky to zahrál dobře. U něj se nabízí otázka spojená mnohoetnickou pestrostí jeho dcer. Nabízí se několik variant: více matek, ne všechny byly jeho( nebo žádná). Při paření (ať probíhá jakoliv) u podmořských lidí dané moře ovlivňuje vzhled. Halle Bailey sice je černoška, ale i přesto se do této role hodí.  Dabing byl na jedničku. Vyzvedl bych Jana Dolanského v roli kraba Sebastiana. Jsem rád, že jeho písně v této verzi zazněly. V celkově vzato to není špatný film. ()

Fiftis odpad!

V prvom rade mi dovoľte vysvetliť mnohým dúhovým liberálom čo je to skutočný rasizmus. Nie to, keď človek ako ja je nespokojný, že jeho ikonickú kreslenú postavičku z detstva zmenia z bielej morskej panny s krásnymi červenými vlasmi na celoročne opálenú pannu s nepremokavými vlasmi. Skutočný rasizmus je, keď uprednostňujete jednu rasu nad ostatnými. Uvediem krátky príklad zo života. Jedna nemenovaná producentka sa vyjadrila že jej vadilo, že v seriáli Chernobyl nehral žiadny černoch. Toto je "krásny" čistý rasizmus, pretože okrem toho že naozaj neviem koľko černochov žilo na Ukrajine pred rokom 1986 a neviem ani koľko ich tam žije teraz a už naozaj neviem koľko černochov pracovalo v jadrovej elektrárni, rasizmus je to preto že jej už nevadí absencia aziatov, mexikáncov, eskimákov, indiánov a podobne. Poznáme však spoločnosť Dysney a vieme, že tento radikálny krok urobila nie preto, že by nemala žiadnu vhodnú belošku na rolu Ariel, ale aby sme boli "rasovo korektní". Ja preto navrhujem (a zaujímalo by ma aké reakcie by boli vo svete) aby životopisný film o Martinovi Lutherovi Kingovi hral Leonardo DiCaprio, film o Michaelovi Jordanovi hral Chris Hemsworth a film o feťákovi Georgovi Floydovi hral Brad Pitt. Pointa je - prestaňte meniť rasy ikonickým postavám, ale ak chcete byť "rasovo korektní" tak natáčajte viacej filmov s černochmi (alebo aj inými rasami) a vytvárajte viacej čiernych hrdinov a postáv. Ale nepreobsadzujte ich! Pretože práve to smrdí rasizmom. Tému ukončím slovami - že jeden z TOP 10 filmov ktoré mám na tejto stránke je film Entergalactic - romantická snímka o dvojici afroameričanov, takže ťažko ma označiť za rasistu. ()

Shakers

Pekná výpráva kostýmy, vizuálna stránka, ale na to, že sa to odohráva vo vode je to dosť suchý film. Nebavila ma moc hlavná herečka, ktorá sa mi tam nehodila, no ešte horšie je na tom réžia Roba Marshalla, ktorý podľa mňa toči vždy pekne nablýskané filmy, ale dosť nudné. 50% - 2* ()

filmfanouch

Slušná hraná verze i po letech sympatické animované jednohubky, která jen ztrácí většinu jejího kouzla, dle očekávání ovšem hlavní problém netkví v solidním castingu Halle Bailey, ale v ukázce toho, že všechny Disneyho animáky by nutně předělávku nepotřebovali. Minimálně ne v této neurážející, ale jinak k ničemu podobě.... ()

Big Bear odpad!

...Před 100 lety v africkém státě Abuto žil skvělý vypravěč dávných legend i příběhů Kongulu Mobutu. Některé pohádky si i sám vymýšlel a pak je kreslil rákosem do hliněných břehů jezera u jeho chýše, když tam zrovna nešpacírovali krokodýli.  Byly to příběhy o slavných kmenových válečnících, božstvech africké savany i pohádky ze zvířecí říše. A jelikož uteklo 100 let od doby co Kongulu Mobutu začal vyprávět své příběhy, velké africké studio Dangarembga se rozhodlo k tomuto výročí natočit výpravnou klasickou africkou pohádku o slavném lovci Abanguovi, o němž pověst vypráví, že jej vychoval jako malého hroch v jezeře. On pak  zachrání z hlubokého bahna krásnou domorodou dívku z nedaleké vesnice a zamiluje se do ní. Čas přestane trávit v rákosinách jezera, ale zatouží s ní žít v chýšce ve vesnici... Nápad vybrat pro postavu Abangua někoho z místních kmenů aby podobnost s dávným hrdinou byla co nejvěrnější byl rychle zavržen. Africkou kulturu a klasiku jde dětem a mladým z Abuta předvést i moderně! Progresívně! A tak se nakonec nehledal co nejsvalnatější herec s co nejtmavší pletí a hezkým kmenovým tetováním, kterému by krom oštěpu v ruce slušel i bederní pás z gepardí kůže a náhrdelník z mušliček kolem krku. Štáb se rozhodl, že tímto filmem dodatečně odčiní hříchy svých prarodičů na bílé rase. Ti totiž zabili a sežrali (a to i s jejich nosiči) nejprve britskou, pak německou a nakonec dánskou expedici mapující prameny řeky Ubangi. A jelikož white lives matter, rozhodli se kvůli tomu do hlavní role tradičního afrického lovce obsadit bělocha. Komparz vyhrál mladý dvacetiletý Dán Frederik Vingård. Chlapec s alabastrovou pletí roztomile poďbanou pihami a zrzavou kšticí, vážící i páskem a mobilem v kapse skoro 45 Kg.  Bederní pás z gepardí kůže mu slušel, jen moc nevypadal jako klasický africký válečník i přes dokonalé dobové doplňky a tradiční oštěp. Co na tom, že jako africký válečník nevypadal a spálil se do ruda hned první den natáčení,  bylo třeba uctít sežrané expedice a vysvětlit mladým, že běloši nejsou jídlo co samo přišlo. ---  Tak přesně taková je i tato progresívní ideologická sračka. A já už nebudu brát nejmenší ohledy! Nebudu. Potomstvo chtělo vidět tu novou mořskou vílu a já si řekl, byť jsem dopředu znal osoby a obsazení, že se podívám na tu oslavu Disneyovy stovky. Strašný! Krásné  (na mne ale až přeplácané) digitální moře asi dnes už nikoho do wau efektu nedostane. Zvlášť po Avatarovi 2.  Hned první co vás po Ariel praští do uší je hrůzostrašný dabing. Nesympatické mi ty hlasy byly skoro u všech postav a to mám jinak Etzlera nebo Dolanského rád. Jako vždy oceňuji, když se písničky v cizích pohádkách zpívají česky. Za to bod, nicméně text se mnohdy nerýmoval a někdy to fakt rvalo za uši. Nevím kdy jsem to udělal naposledy u nějakého filmu, ale tady jsem soundbar postupně ztišoval. A to mám rád filmy nahlas. Závěr filmu je procpán ideologií o tom jak je úžasné když se kříží naprosto cizí tvorové a všici tomu tleskali. O tom, že původní pohádka je tak trochu o něčem jiném než o rasové vyváženosti a rapujícím terejovi se ani nebudu zmiňovat. Chudák starej Andersen musí  v Assistens Kirkegård bušit na rakev a řvát - pusťte mne na ně!  Já tohle prznění klasiky bytostně nesnáším. Ať si někdo točí vlastní progresívní pohádky, ale na tohle ať nehrabe. Jasně Andersen a jeho pohádky jsou kapitola sama pro sebe, ale i tak! A kdyby ze mně někdo chtěl dělat rasistu...  Mám rád pohádku Kirikou, miluji Odvážnou Vaianu i Zarafu... Proč? Protože jsou prostě reálné, místní, nikdo nemá potřebu to tam nějak rasově, etnicky či ideologicky mixovat. Ono to totiž vždycky dopadne blbě pro nás starší. Horší je, že ti malí si to budou pamatovat takto... Vrcholem byl pitvořící se Bardem s trojzubcem, jo Javiére asi je to už fakt tak, --- tahle země není pro starý...  - ODPAD () (menej) (viac)

misterz

Na môj vkus sa tam príliš veľa spievalo. Čo je však horšie, rozprávka spĺňa aj tie najprísnejšie korektné multi kulti štandardy, ktoré mi už idú hore krkom. Ariel černoška s ryšavými vlasmi? Andersenovi by zabehlo. Podpriemer. 40/100 ()

Dzeyna

Nejdřív jsem se na to dívat nechtěla, jelikož jsem slyšela spoustu špatných, čti rasistických recenzí. Nicméně se mi to líbilo a odstín pleti Ariel bych vážně neřešila. ()

silentname

"The Little Mermaid" si už na CSFD užila zhejtovanie od ľudí, ktorí bojujú široko proti "woke kultúre" a všetko musí byť v ich očiach spracované na bielo, lebo tak by to predsa malo byť ... alebo ja neviem ani čo. Takže úprimne poviem, že tých 37% (momentálnych) je značne podhodnotených a film určite nie je takou tragédiou ako sa to z tejto stránky bude musieť mnohým javiť. Realita je taká, že tu máme podľa mňa jeden z lepších hraných remakov od Disney. Oproti "The Lion King" alebo "Pinocchio" to pôsobí, že tvorcovia reálne chceli do toho priniesť aj nejaké zmeny (a tým nemyslím farbu pleti Halle Bailey) a hlavne dať romanci medzi Ariel a Erikom viac času a lepšiu chémiu. Páči sa mi ako zistí jej meno skrz sledovanie súhvedzií a ako dokáže Ariel pochopiť bez toho, aby povedala čo i len slovo. Je to podľa mňa lepšie zachytené ako v pôvodnej animovanej verzii. To je však asi iba jeden element, ktorý robí tento film inak a lepšie. Čo sa týka podmorského sveta, vyzerá skvele, no nemôžem to isté povedať o dizajne Floundera a Sebastiana, ktorí tu pôsobia podľa mňa trochu neprirodzene. Naopak Melissa McCarthy ako Ursula je podľa mňa veľmi dobrou voľbou a vedela túto rolu skutočne predať kvalitným spôsobom. Hudba je tu podľa mňa stále skvelá a aj tých niekoľko nových skladieb pôsobí, že do tohto filmu zapadajú skvelým spôsobom. Na to, že je film dlhší než originál ma výraznejšie nenudil a vyzerá dostatočne dobre na to, aby som povedal, že za pozornosť stojí. Ak nemáte radi hrané Disney remaky, určite toto nezmení váš názor, no v tom prípade to ani nemá význam podľa mňa pozerať. Ja v tomto filme nevidím žiadne zlo, no v princípe platí, že to nie je film, ktorý je nutné aby existoval, ani si nemyslím, že sa k nemu niekedy vrátim. Ale za jedno pozretie podľa mňa stál. Hodnotenie: B ()

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

Jak si zatím v létě vede Hollywood?

10.07.2023

Krásné Vánoce a PF 2023

Krásné Vánoce a PF 2023

24.12.2022

Nový Hercules bude inspirovaný TikTokem

Nový Hercules bude inspirovaný TikTokem

04.11.2022

Jako by těch bizarních filmových zpráv nebylo v poslední době dost, přišli nyní tvůrci dvou posledních Avengers filmů a taky snímku The Gray Man na Netflixu Anthony a Joe Russo s odhalením, že jejich… (viac)