Stromy: Globálna superveľmoc

(TV film)
  • Česko Tajemné stromy - dokonalé přírodní systémy (viac)
Francúzsko, 2020, 92 min (Alternatívna 52 min, televízna verzia: 2x45 min)

Emma de Caunes (rozprávač)

Vstúpte na neprebádaný kontinent s dokumentárnym filmom, ktorý vás zavedie do tajuplného sveta stromov. Dnes už vieme, že to nie sú statické a osamelé rastliny, za ktoré sme ich dlho považovali. Stromy cítia bolesť, pomáhajú slabším stromom a dokážu si zapamätať informácie i sprostredkovať ich ďalej. Spoznajte najnovšie vedecké poznatky o skutočnej globálnej superveľmoci, ktorou je svet stromov. (RTVS)

angel74

Francouzská režisérka Emmanuelle Nobécourt divákům naservírovala vskutku zajímavý dokument, který značně zvyšuje povědomí o důležitosti stromů pro člověka a ostatní organismy. Ačkoliv se jedná o velmi alarmující snímek, dává přece jen jistou naději, že pokud lidstvo rychle nalezne ztracenou úctu a pokoru k přírodě a začne se podle toho chovat, tak jeho dny na modré planetě ještě nejsou sečteny. (90%) ()

Radko

Popri množstve zaujímavých informácií, je jedna myšlienka top. Ľudia si môžu zobrať príklad zo stromov, ako prežiť milióny rokov na zemeguli ako druh bez toho, aby jej ubližovali, aby si brali prvky zo zeme a vzduchu tak, aby zem ničili. Záverečný apel na vysadenie bilióna stromov je taktiež zaujímavou a rozumnejšou alternatívou všetkým klimatickým programom. Tie za drahé peniaze rekonštruujú existujúce technológie s nejasným výsledkom. Spôsob spracovania je ponúknutými obrazmi dokument skvelý. Trochu vadilo množstvo pohľadov na kadejaké výskumné centrá po celom svete. ()

ABLABLABLA

AFO 2021 online. Věděli jste, že stromy dokáží během chvilky změnit své chemické složení, aby se bránily před predátorem - př. žirafa žrající akát? Všimli jste si někdy při pohledu vzhůru na koruny stromů, že jednotlivé stromy mají mezi sebou malé mezery, aby se neproplétaly? Věděli jste, že stromy nemají jednotlivé orgány, ale jsou samy jedním velkým orgánem a tak, i když odstraníte 90% stromu, pořád se zvládne zregenerovat? Ne? Tak tento dokument je nabitý hromadou faktů, zajímavostí a hlavně současného výzkumu v oblasti stromů. Stromy jsou kouzelníci. Stromy filtrují vzduch od nečistot, ochlazují planetu, stromy pohlcují CO2 a vypouští pro nás potřebný kyslík, kořeny stromů drží půdu, drží vodu a tím zabraňují sesuvům půdy a povodním. Kdyby nebyly stromy, nebyli bychom ani my. Hezky jednoduše tu byl vysvětlen vztah stromu k CO2. Ano, stromy ho sice zbožňují, jak říká poradce Donalda Trumpu, ale to neznamená, že čím víc CO2, tím víc budou zelenější a planetě to nevadí. Stromy zbožňují CO2 jako člověk třeba cukr. Každý si rád dá občas cukr navíc a to nějak extra nevadí, ale pokud bychom do sebe cpali cukr navíc delší dobu, už budeme mít zdravotní následky. No a tak je to logicky i se stromy a CO2. Věděli jste, že při kácení stromu se vlastně nechají kořeny v zemi, které jsou pořád plné CO2, ale tím že už nemá listy k fotosyntéze, je nemá jak zpracovat a tak všechno CO2 vypustí zpět do atmosféry? Já ne! Jo a naučila jsem se nové dva pojmy :D Propriorecepce (uvědomnění si sama sebe a svého těla v prostoru) a antropocén (éra nezvratného dopadu lidské činnosti na rovnováhu planety). Wood wide web rulez! ()

agassi68

Napriek množstvu výskumov a rôznych dokumentov si ľudstvo ako také stále neuvedomuje, že je nutné žiť v súlade s prírodou a nie len ťažiť z nej. Stromy sú tu tiež pre nás všetkých a nielen pre ziskuchtivcov. A keď už ani stromy nevedia vydržať nápor zmien spôsobených človekom, čaká nás neradostná budúcnosť.. ()

Autogram

Takže (prvý) Avatar mal pravdu. Stromy a les sú jeden inteligentný organizmus s vlastnou pamäťou, komunikáciou aj pocitmi. Len tomu ešte málo rozumieme, pretože sme sa zamerali na živočíchy, hlavne nám podobné a tam sa robia všetky výskumy. Stromy berieme len ako statické nevnímavé veci slúžiace na produkciu dreva a kyslíka. Biológovia, ktorí sú za týmto dokumentom, to vidia celkom ináč. Predstavili svoje výskumy stromov, ich úžasnej symbiózy s hubami, ktorej spoznávanie je iba na začiatku a všetko samozrejme s veľkým ekologickým apelom, pretože dnes je asi každemu jasné, že bez stromov bude naša planéta v prdeli. Chvíľu som mal aj pocit, že pri zohľadnení vnímavosti a inteligencie stromov by niektoré pokusy s nimi, ako napríklad položrnie stromčeka na bok a točenie, aby nemohol vnímať gravitáciu, mohli byť považované za týranie rastlín. –––– <i> Predstavte si, že organizačnou schémou spoločnosti by bolo, ako spolu komunikovať a spolupracovať, a nie kto vyhrá preteky. ()