Hudba, která ovlivnila Boba Dylana

• USA Down the Tracks: The Music That Influenced Bob Dylan
Hudobný / Dokumentárny
USA, 2008, 95 min (Alternatívna 50 min)

Réžia:

Stephen Gammond

Odhalení hudebních kořenů slavného písničkáře a básníka... V lednu 1961 opouští Bob Dylan rodnou Minnesotu a míří do tehdejšího hlavního centra folkového dění v Greenwich Village v New Yorku. Jeho zájem o hudební legendy ho zavedl i do psychiatrické nemocnice Greystone Park, jen aby viděl Woodyho Guthrieho, který trpěl Huntingtonovou chorobou, jenž ho nakonec zabila. Guthrie ale nebyl jediným idolem mladého muzikanta, zajímal ho třeba i Pete Seeger a další. Dylan se rychle začal proslavovat v kavárnách a klubech, kde mimo své tvorby hrál i vlastní verze písní svých vzorů. A právě tyto chvíle ovlivnily další tvorbu mladého interpreta. Dokument mimo archivních i nových rozhovorů s mnoha umělci obsahuje i originální hudbu, která nasměrovala další hudební vývoj osobitého amerického umělce. (Česká televize)

curil

Spousta staré country muziky, vyprávění o úplných začátcích této hudby až od sedmnáctého století. Pozdější vzory Boby Dylana, ukázky provedení známých písniček a povídání o tom, jak se vyvíjely. ()

Marze

Každý kdo se zajímá o Boba Dylana by si měl dokument pustit. Rozhovory jsou dobře vybrané a je tu mnoho archivních záběrů a písní. Písniček mohlo být i více. Americkou country nepovažuji za kýčovitou a sentimentální, ale český folk je mnohem lepší. Na jednom z koncertů Boba Dylana v Praze jsem samozřejmě byl. ()