Kampen om Narvik

• Nórsko Kampen om Narvik - Hitlers første nederlag (viac)
Trailer 2

Duben 1940. Oči světa jsou upřeny na Narvik, malé město v severním Norsku, které je zdrojem železné rudy potřebné pro Hiterovu válečnou mašinérii. Během dvou měsíců nelítostné zimní války utrpěl Hitler svou první porážku. (joss11)

Enšpígl

Jedná se sice o další zajímavou kapitolu druhé světové války, ale vyprávěnou způsobem, který neměl šanci mě zaujmout, prakticky velmi rychle přeskakuje v čase o týden, dva, tři a to ještě z postavy na postavu, takže bohužel není absolutně šance udělat nějaou dramatickou kapitolu i když se v příběhu někdy vysloveně nabízí.  Možná technický složky jsou na jakés takés úrovni, ale to je po hříchu fakt všechno. ()

dopitak

Čekal jsem nějakou bezva špionáž ze severu, skrývačky, sabotáž, tajný plán, dechberoucí záběry norské přírody, tak jak to Norové umí. Místo toho frázovitost, patos, trochu slušné válečné akce. Němci mluví německy, Francouzi francouzsky, Britové britsky, a Norové, aby se to nepletlo, taky anglicky. A nejhorší je, že hlavní ženská postava je hnusná zrzavá hilda co zradí Spojence, zatímco její známá (typologicky Jana Pidrmanová), se ve filmu jen mihne. Nejsympatičtějším hercem je pak borec co hraje německého konzula Fritze Wussowa. ()

M.i.k.e

po Holanďanech a Dánech přišli se svou válečnou troškou do mlýna i Norové a výsledkem je béčkové  a poměrně ploché válečné drama, které nedokáže vtáhnout a reputaci si nenapraví ani v bojových scénách. Těch je jednak docela málo a jednak svou nevýrazností připomínají spíš druhořadé akční filmy. I o méně známých událostech druhé světové války se dají natočit víc než slušné filmy. Narvik mezi ně bohužel nepatří...40% ()

drackula

Hneď na začiatok treba poznamenať, že nejde o plnohodnotný vojnový film. Respektíve, ak niekto čaká nórskeho Ryana, tak bude asi sklamaný. Narvik skôr funguje ako rodinná dráma, keďže najzaujímavejšie pasáže sa týkali práve rodiny a toho ako ich poznamenala vojna. V tomto smere je Ingrid Toffe hlavnou postavou a voľby pred ktorými stála som jej naozaj nezávidel. Vojenská časť filmu nemá tú silu a intenzitu akú divák v tomto žánry očakáva. Dianie je možno až dokumentárne presné, ale skôr to ublížilo ako pomohlo. Neustále dátové vstupy mi skôr vadili a dali sa s trochu zručnejším scenáristom šikovne vynechať. Škoda nevyužitého potenciálu, ale úplne márny film to nie je. 60% Netflix ()

kenkaku

Děj začíná v dubnu 1940 a opírá se o skutečné události v přístavu Narvik. Atmosféra je perfektní, kostýmy i provedení doslova bezchybné (dokonce i drobnosti jako nášivky Horských myslivců na uniformách Wermachtu - kteří v té době v Norsku opravdu byli nasazení). Tak proč to sakra nefungovalo? Film selhává v drobnostech. A je jich hodně. Třeba obsazení hlavní ženské role (okolo které se točí většina děje). Opravdu museli vybrat tu nejošklivější ropuchu, ze všech ženských co se ve filmu vyskytnou? Nebo její manžel a jeho eskapády s puškou (buď ji někde nechá nebo ji ztrácí - hrozně mě to rozčilovalo). Role dítěte (jeho chování a vliv na děj - další element co mi hýbal žlučí). Děj jako takový jakoby nevěděl, jakému příběhu se věnovat (a jak ho vyprávět). Přeskakuje se nejen mezi postavami, ale nešetrně se skáče i v čase (asi 4x), aby se udržela linie s historií (boje okolo Narviku trvaly dva měsíce). Ta integrita s minulostí se sice obdivuhodná, ale hodně to ničí pozornost a kontinuitu děje. ()

mira007

Norský válečný film o největší norské bitvě za druhé světové války a vlastně první porážce nacistického Německa, prostě bitva o městečko Narvik, které bylo klíčové pro expres surovin jak do Anglie tak Německa. Celkem solidní II. SV film s příběhem fiktivní manželské dvojice, kdy on bojuje a ona "kolaboruje", akorát poslední třetina rozkouskovaná do skoků v čase je trochu mínus. Na toto téma je asi nejlepší Boj o těžkou vodu (2015) , kde také hraje Němec Christoph Bach (nar. 1975, Západní Německo) akorát ne konzula ale vědce. ()

bozka10

Ďalší príspevok do kategórie WW2, tentokrát krát na nórsky spôsob v nabitej žánrovej konkurencii veľmi výrazne zaostáva.V tak silne nabitaj plejáde filmov,už nestačí zabrnkať na city zlými fašistami.Narvik je slabý a dosť nezáživný.Navyše má dosť nesympatické postavy. ()

Warhorr

Od snímku Bitva v ústí Šeldy a Bombardování tu máme po delší odmlce další válečný film z WWII. Tentokrát si tvůrci vybrali přístav Narvik a bitvu, která se kolem něj odehrála. Inu, z drtivé části se jedná spíše o drama. Nečekejte tak nějakou velkou válečnou vřavu, kde budou padat těla o sto šest a z krupobití kulek ohluchnete. Jsou tu se vším všudy asi tři přestřelky ( ta poslední je ale fajn a ujde ). Kdo očekává válečný akční film, bude zklamán. Příběh se zaměřuje na manželský pár Ingrid a Gunnara. Gunnar jde bojovat se svou jednotkou do války a Ingrid zůstává pracovat ve městě, nejen jako pracovnice hotelu, ale hlavně i překladatelka. Po nějakém čase se však nad Ingrid začnou stahovat mračna, a to z důvodu tlaku Britů a Němců a musí to tak hrát na obě strany. Ingrid je postavena do složité pozice a v určité chvíli se divák rozhoduje, jestli pro ni bude mít pochopení, protože podobné věci se mohly stát v době války tisíce lidem. Jedná se o zradu či o akt přežití ? Jak na to vše může zareagovat vaše okolí a nejbližší ? Narvik určitě není špatným historickým dramatem, jenže tomu něco chybí. Podobných filmů se natočilo už několik a tady není nic překvapujícího, ohromujícího či něco, z čeho bych se měl posadit na zadek. Je to jen další průměrný válečný film, který se v té změti ostatních rychle ztratí. Zaujme však vizuál a prostředí norské krajiny, která je vždy jistotou, kostýmy, a výkon Kristine Hartgen byl taktéž potěšující. ()

Daiker

Průměrný válečný film...... Vidíme počátek války pro Norsko, kdy ztratilo svoji neutralitu. Ač to není nic velkolepého, tak mě to udrželo v pozornosti až do konce..... ()

CHYREN odpad!

Přestal jsem na to civět od chvíle, kdy se oba hlavní hrdinové a jedno děcko chovali jako idioti. Ne, tohle ne. Na to nemám nervy! ()

quido_zidle

I Norové mají svá historická traumata, potřebu si je omluvit a přitom nikoho neurazit. Němci jsou sice ve filmu nazýváni nepřátelé, ale jinak je to tam samej gentleman a největší "zloun" je anglický konzul... Film jinak není špatný, jen tak nějak plochý, bez výrazných emocí, postav nebo dějových zvratů. A bonus je v hlavní roli "miss Norway"(ať žijou naše český holky:-)!!) ()

Gerick

Hitlers første nederlag - hitlerová prvá porážka, ani som nevedel, že rozumiem nórsky. Tento film nepatrí do kategórie vojnových strieľačiek typu ''Zachraňte vojína Ryana'', napriek tomu zobrazuje problematiku vojny a mocenskej politiky lepšie než omnoho populárnejšie filmy tohto žánru. Film sa dobre popasoval s históriou a vôbec s príčinou a dôvodom prečo nemecká armáda v Nórsku bola. Taktiež zabrdol do problematiky kolaborácie a odvrhnutia ľudí, ktorí to niekedy museli zahrať na obe strany. Akcie, ktoré sa vo filme objavili sa daju považovať za objektívne a nespolitizované. Film to síce hrá na národostnú strunku, napriek tomu neuráža, nepreháňa a dá sa zhliadnúť do konca. ()

OtokPag

Není to vůbec špatný válečný film. Počátek války v Norsku zachycuje velmi uvěřitelně, vč.kolaborace. Nesmí se očekávat přehnaná akční podívaná a potom je splněno očekávání. ()

danlinCZ

Přiznám se, když řeknu, že nevím jaký byl účel filmu. První polovina byla slabší než ta druhá. Ve zkratce dějová linka se točí kolem norského vojáka, který se snaží ochránit Narvik a o jeho ženě, která pracuje v hotelu a dokáže překládat do němčiny a angličtiny. Pravdou je, že mohli to natočit více špionážní. Drama a emoce se u mě projevili právě v 2. půlce filmu. Za mě krásně zpracované a pohled do další části druhé světové války je slušný. ()

Zaks

Operácia Narvik bola z vojenského hľadiska iste zaujímavá, stretli sa tu hneď viaceré národy a o mesto sa bojovalo na vode, zemi i vo vzduchu. Film je však skôr civilná dráma a tak sa fanúšikovia histórie veľa nedozvedia. Na to, že sa jedná o najväčšiu bitku na území Nórska v druhej svetovej vojne, mohli byť bojové scény veľkolepejšie, celú akciu zabezpečuje jeden nudný desiatnik, ktorý dostáva extrémne veľa priestoru. ()