Napínavý životopisný film rekonštruuje skutočný príbeh Mahamedoua Oulda Slahiho (Tahar Rahim), ktorého americká vláda zajala a bez obvinenia a súdneho procesu ho 14 rokov protiprávne väznila v záchytnom tábore Guantánamo Bay, vojenskej väznici vybudovanej na starej americkej námornej základni v zálive Guantánamo na Kube. Keď už Slahi stráca poslednú nádej na záchranu, nájde nečakaných spojencov v obhajkyni Nancy Hollanderovej (Jodie Fosterová) a jej spolupracovníčke Teri Duncanovej (Shailene Woodleyová). Pri zúfalom hľadaní spravodlivosti čelia mnohým takmer neprekonateľným prekážkam, ale tým najväčším protivníkom je neúprosný vojenský prokurátor, podplukovník Stuart Couch (Benedict Cumberbatch). Nekonečný právnický súboj dvoch odhodlaných žien voči systému napokon vyústi do odhalenia šokujúcej pravdy a  potvrdí, že ľudského ducha nemožno uväzniť. (TV JOJ)

castor

Nemalý kus života domnělého teroristy: stačily jen trochu podezřelé aktivity a následujících 14 let tohohle chlapíka představovalo malou chladnou celu bez denního světla, nelidské zacházení, fotbalový míč, kámoš z Marseille a zápisky do sešitu. Stačil jeden kontakt s jedním z organizátorů 11. září a jistý Mohamedou je vzápětí obětí štvavého systému. Odpovědi chybí, ale někdo si to musí vyžrat. Ostřílený dokumentarista Kevin Macdonald sáhnul po kubánské pevnosti Guantánamo a jeho kontroverzních výslechových taktikách. Politicky angažované příběhy mu docela jdou. Nehumánní podmínky a nedostatek důkazů upoutají pozornost ostřílené advokátky, podle které má každý právo na spravedlivý soudní proces. Jenže její pátrání postrádá hloubku a divácký zájem, celkově chybí údernější situace a dialogy, silnější finále, přesah, emoce. V předvídatelných lajnách přelouskáme těch 130 minut, které jsou místy zoufale nezáživné a neobjevné. Navíc nebýt charismatického Tahara Rahima, mohlo být hůř. A ještě mi prosím někdo vysvětlete, za co dostala Jodie Foster Zlatý glóbus? ()

verbal

Dvouhodinové audiovizuální mučení diváka kancelářským tlacháním o mučení dozajista nevinného Alkájdou trénovaného islamisty s přímým číslem na Usámu, který se prý chudák přiznal jen proto, že mu ty až nelidsky sadistické svině pouštěly před spaním deathmetal. Lesbofeministka s fretčím xichtem jako vždy na pěst, Benedikt Okurkáč vypadá i hraje jako po chemoterapii, scénárista i dramaturg jsou novodobými průkopníky v léčbě insomnie. Vynikající matroš ke zdokonalení účinnosti guantanámských mučících technik. Tohle pustit nějaké hadrové hlavě třikrát za sebou, tak se z té bestiální nudy totálně složí a v pohodě se přizná i k tomu, že nabořil Boeingem do WTF. Ale demokrati by mu to určitě zase taky neuznali. ()

Enšpígl

Jestli po mě film chce lítost a empatie, tak fajn, dostane je, ale až po tom co začne točit taky filmy o tom jak musí židé opuštět Francii, Británii protože už se tam díky nevinným islamistum necíti v bezpečí, taky bych rád, znal životy žen, kteří v západních zemí na sídlíštích, kde je většina dalších nevinných migráčů z islamských světů. No, ale prosím já jsem čekal něco podobnýho, takže to bych do hodnocení nakonec nepromítal, co ale musím a co mě fakt mrzí že jsem těšil na mnohem, mnohem větší stopáž scén Jodie Foster vs, Benedict Cumberbatch, při herecké kvalitě obou zmíněných by to byl divácký super zážitek, to se ale nestalo. Místo toho si film jede svou a opakovaně přehrává stále jednu písničku, takhle filmy nejdou dělat. ()

EvilPhoEniX

The Mauritanian má poměrně zajímavý příběh u muži, který je držen ve vězení několik let bez žádného soudu a obvinění a s poměrně krutými podmínky. Herecky silné ( Jodie Foster, Benedict Cumberbatch i Zachary Levi slušní), avšak, to na co jsem se nejvíc těšil přišlo až v posledních minutách. Očekával jsem napjatý soudní thriller, ale o soudu to ve výsledku vůbec není, ten je zde snad jen v 5 minutách a ten zbytek plyne tak pomalým a nezáživným tempem, že jsem pomalu ztrácel o film zájem. Škoda film to není špatný, ale je to celkem nuda. 5/10. ()

*CARNIFEX*

V 37 minúte, po takom tom klasicky americkom rozhovore o dosiahnutí spravodlivosti so samotným Bohom po boku, som sa skoro dogrcal. Ako popravde, nie raz som sa počas sledovania tohto filmu ocitol na hrane myšlienok vypnúť ho, lebo toto pôsobí od úvodu tak neskutočne pro-americky, že človeka ako som Ja, doslova napínalo. Chvála “oného”, potom som sa tak nejak ukľudnil, začal som snímok vnímať z dvoch perspektív ktoré ponúka, a tak nejak sa preniesol cez ten prvotný nádych, ktorý ma spočiatku rezal za živa, aby som si následne uvedomil, že to vlastne bolo zámerom tvorcov, vyvolať takéto emócie. Od faktoru, vyobrazenia podmienok života väzňov po umiestnení do Guantánama, som očakával trošku drsnejšie varianty, keďže v minulosti uniklo niekoľko video záznamov, ako sa s týmito osobami zaobchádza, no na druhú stranu, toto je už tak či onak dostatočne snaživé vykresliť vlastnú krajinu a jej ideológiu, ako vníma spravodlivosť, a tak nebudem do onej zložky nijak mimoriadne rýpať. Čo sa samotného procesu týka, je to už taká klasika “Made in USA”, kedy honenie ÉG je ďaleko väčším problémom, ako priznanie si omylu či chyby. Nečudujem sa, že to dopadlo, no každopádne, okuliare a slúchadla dostal parádne. O tom potom .. ()

filmfanouch

Soudní drama The Mauritanian pojednává o muži jménem Mohamedou Ould Salahi. Ten byl v letech 2002-2016 bezprávně zadržován v Gauntanamo Bay, přičemž proti němu za celou dobu nebyla vznesená žádné obvinění a byl neprávem obviněn z toho, že byl součástí Al-Káidy a podílel se na 11. září i přesto, že neexistovali něčím podložené důkazy kromě toho, že byl Salahi náhodou v kontaktu s mužem, který byl napojený na Bin Ládina. V Guatanama Bay s ním bylo krutě zacházeno, několik let neviděl svou rodinu a přesto Salahi během 15 let neztratil víru v to, že se časem dostane na svobodu. A tenhle fascinující příběh se právem dočkává filmového zpracování. Film stojí na silných hereckých výkonech. Jodie Foster, Benedict Cumberbatch, Shailene Woodley, Zachary Levi a především herecký objev jménem Tahar Rahim. Ten do svého ztvárnění Salahiho dává věrohodné emoce a dokazuje, že tento film dává konečně příležitost prozatím určitě přehlíženému hereckému talentu. Celkově se The Mauritanianovi daří pracovat se svými postavy- bravurně je vykreslit, prodat veškeré konfrontace mezi nimi a jakmile se do sebe pustí Jodie Foster a Benedict Cumberbatch, čeká nás souboj dvou právnických živlů. Postava Jodie Foster jménem Nancy Hollander ve filmu představuje , postava Benedicta Cumberbatche jménem Stuart Couch zase zastupuje právnický systém USA. Hollander je kritozována za obhajování člověka, který je obviněn z podílení se na 11. září, přesto ovšem od případu odmítá ustoupit a bojovat za spravedlnost. Couch naopak časem začíná pochybovat nad tím, zda vlastně stojí na té správné straně, přesto k tomuto bodu ale nějaký čas trvá. On i Hollander ale časem zjišťují čím dál tím více informací a nikdy to celé nepůsobí vyloženě nezajímavě. A mezitím také můžeme vidět, že je Salahi brutálně mučen a psychicky týrán. A ty tyto mučící scény jsou vyobrazené přesně takovým nepříjemným způsobem, kterým by správně být vyobrazené měli. Tempově se to určitě vleče, to je fakt. Není to vyloženě film, který by sázel na divácké napětí, jde spíše skutečně jen o právní drama s velice zajímavým příběhem, který je převeden do dost slušné filmové adaptace. Macdonald společně s kameramanem Alwinem H. Kuchlerem výslechy Salahiho zobrazuje ve formátu 4:3, přičemž zde onen tvůrčí záměr tkví nejspíše v tom, aby Salahi skutečně působil v uzavřeném prostoru. A i jinak je to celkově velmi slušně natočené drama, který především krásně pracuje s osvětlením. To tempo možná ale momenty skutečně drhne příliš. Film trvá přes 2 hodiny, většinu prostoru místo Salahiho dostává především samotné politikaření a právničina a většinu momentů se ani nedokáže prodat takovým způsobem, jakým by to bezpochyby šlo. A není to ani chyba herců, ani scénáře. Naopak se při sledování The Maurataniana celkem snadno probere pocit, že to celé šlo prožit ještě o poznání silněji. Je to sice film s inspirativním příběhem a především palčivým tématem, celou dobu se mě ale nezbavil pocit, že Macdonald za kamerou mohl ještě více přitlačit na pilu a dodat skutečné emocionální totálně silnou podívanou. Ve výsledku je to poté celé dojemné jenom proto, že je film podle skutečných událostí. A vlastně ani ne tak kvůli tomu, že by ten film tak emocionálně působil sám o sobě. Především ani v součtu nemá samotný Salahi tolik prostoru, kolik ho mít mohl a silný herecký výkon Jodie Foster nezakryje to, že ten film mohl být o poznání zajímavější, kdyby se více místo ní zaměřil na samotného Salahiho. Jenomže finále u soudu má právě ten správný emocionální náboj a pak dojde k závěru, kde jsou využité pravé záběry se skutečným Salahim. Hraje do toho povedená hudba Toma Hodge a vy si uvědomíte, že jste skutečně viděli dost dobré zpracování jednoho z nejsilnějších příběhů 21. století. A je to tak silné, že mu leckteré ty nedostatky vlastně snadno odpustíte. Ale úplně je přesto ignorovat nebudete. The Mauritanian je velmi inspirativní film o síle ducha, neházení všech Arabů do jednoho pytle a skutečně dost povedený soudní drama. Nestane se z toho nová klasika, to samotné rozhodnutí ohledně přepínání z klasického formátu na formát 4:3 je vlastně jediný pořádně kreativní nápad, jenomže ty silný herecký výkony, působivý převyprávění působivého příběhu a celkově velmi slušná řemeslná stránka svádí k pozitivnímu hodnocení. Minimálně vidět Foster a Cumberbatche v téhle herecké formě nikdy neuškodí......... () (menej) (viac)

silentname

Myslím, že film najviac asi vylepšuje jeho záverečná trištvrte hodina alebo polhodina, kedy konečne niečo aj reálne uvidíme. Nemôžem povedať, že to čo som videl predtým nebolo zaujímavé, no nemalo to dostatočne silné grády, aby som povedal, že ma to vysoko bavilo. Kde však v tej dobe pre mňa "The Mauritanian" exceloval boli postavy. Tie boli podľa mňa zachytené veľmi dobre. Nancy Hollander v podaní Jodie Foster je veľmi dobrá, Shailene Woodley je tiež presvedčivá a musím priznať, že aj Benedict Cumberbatch hrá veľmi dobrú postavu, ktorého motivácie som vedel veľmi dobre pochopiť. Ale je to v jadre správny chlap. No filmu chýba potrebná agresia, alebo niečo, čo by ho spravilo výnimočnejším alebo silnejším. Niečo ako sme mali možnosť vidieť v prípade filmu "The Report". Ten bol podľa mňa oveľa silnejší, než tento film. Ale aj tu som si našiel nejaké dobré momentky. Pre mňa asi najlepším elementom je, že Slahi počas celého filmu nepôsobí, že by stratil nádej, že sa konečne dostane domov a bude prepustený. A skrz všetky tie "zdokonalené vypočúvacie techniky" sa mu podarilo vydržať a zostať nažive a dalo by sa povedať, že aj pevný a silný. No myslím si, že aj keď je film silný a vo svojej druhej polovici rozhodne pôsobí autenticky, prvá polka filmu je akési dlhé úvodné intro, kde mi výrazne chýbalo nejaké väčšie napätie. Hodnotenie: A- ()

Happens

Popis chlívárny s pojmenováním Guantánamo, kterou rozjeli Američani s vlajkou boje proti terorismu a nápisem 9/11. Snímek je zaměřen na jeden konkrétní život, který po osmi letech, kdy je vězněn a mučen bez jediného obvinění. Právnička to dá k soudu, vyhraje soud, je propuštěn. Film už neukáže, že se vláda USA ale odvolá, soudí se dalších 7 let a až poté ho propustí. ()

eLeR

Ak uverím Slahiho obhajobe toho hovoru zo satelitného telefónu, tých päťtisíc eur na jeho účte a toho dvojročného členstva v al-Káide .. ak každá jedna veta v denníku je pravda, tak osud sa s ním vážne nemaznal. 14 rokov je veľký kus života. Spracovanie jeho príbehu sa Kevinovi podarilo na jednotku, ja som spokojná a nechápem tých 66%. Zaujímavé čítanie sú aj komentáre k samotnej knihe. ()

Arsenal83

Skutočný príbeh človeka, ktorý bol americkou vládou väznený bez toho, aby boli voči nemu vznesené obvinenia. Nejako mi to pripomenulo novodobé Slovensko, ale to Guantánamo vyzerá ešte horšie. Na film som sa tešil, no čakal som niečo svižnejšie. V podstate ide o suchšiu politicko-právnickú drámu, ktorá má svoje silnejšie momenty, ale je ich naozaj riedko. Niečo silnejšie príde až po hodinke a pol, kedy nám poskytnú kompletný mučiaci balíček, avšak bez akejkoľvek snahy ukázať niečo explicitne či surovejšie. Pointa filmu tkvie v tom, že americká vláda označuje za teroristu už kadekoho a že nie každý handrový aláhuagbar je Usáma Bin Ládin. Zachary Levi tu herecky pre mňa prekvapujúco vytŕčal. A Jodie Foster tu vyzerá neuveriteľne staro, maskami ju prerobili až na sedemdesiatničku. ()

Chrustyn

Přesně ten typ filmu, který nemá výrazné chyby, vlastně v něm vše funguje jak má, ale nic ale vůbec nic to v divákovi nezanechá. Asi jako pondělní Blesk. ()

Marze

Tema filmu je pritazlive, film uz mene. Cumberbatch resi moralni dilema, cast divaku zacne ztracet pozornost. Sceny se odehravaji prevazne uvnitr a casto v klaustrofobickych podminkach. ()

classic

„Mauritánčan” (Mauritánia je štát v západnej Afrike, pozn. recenzistu), Mohamedou Ould Slahi, bol podozrivým z účasti na sérii koordinovaných "teroristických útokov" z 11.09.2001, kvôli čomu bol dlhé roky zadržiavaný v internačnom tábore v kubánskom zálive Guantánamo, pričom o tom neskoršie napísal prvý a jediný "Denník z Guantánama" , a to i napriek tomu, že proti nemu nevzniesli ani jediné obvinenie ! Ako sa dozvedám, raz údajne tiež prijal hovor zo satelitného telefónu Usámu bin Ládina, vodcu organizácie al-Ká’ida, keď mu mal telefonovať bratanec. Vtedy "Yankeeovia" doslova šaleli, ako zmyslov zbavení, a tak i to mohol byť pre nich ten hlavný dôvod - rozpútať totálnu štvanicu, kedy na potenciálnych útočníkov, používali vskutku naprosto nehumánne metódy brutálne metodických vypočúvaní, čo si v podstate na vlastnej koži vyskúšal i sám Slahi, ktorého skrátka chceli vyšetrovatelia za každú cenu zlomiť, aby sa priznal k niečomu, čo neurobil, a používali na to mimochodom také divoké praktiky, až nad nimi normálne ostáva rozum stáť ! / Režisér "Posledného škótskeho kráľa" , Kevin MacDonald, to samozrejme vo formáte 4:3 i patrične priblížil, a to konkrétne v zaujímavých flashbackoch, aby si jednoducho úplne obyčajný divák dokázal predstaviť, čo ho čaká, akonáhle vstúpi na túto pokrivenú pôdu...?! To sú vôbec tie najviac dynamické sekvencie z celého filmu, ktorý inak nie je ničím, extra interesantným, totižto, väčšinou vychvaľujem, ako býva film kvalitne nakrútený, ale nebyť miestami naozaj strhujúcich "spätných záberov" , tak si myslím, že by percentá išli ešte smerom nadol, že ani obsadenie, na čele s Jodie Foster a Benedictom Cumberbatchom, by tieto rozpačité dojmy určite nezachránili. Niekdajší 'prorok' sa síce v tomto ansámbli príliš nestrácal, ale zase by som nepovedal, že by ma ohúril. Priemerný snímok, ktorý by si v konečnom dôsledku - zaslúžil asi oveľa lepšie spracovanie... ? PS: Nič nové pod slnkom, že v prehnitom americkom justičnom systéme, odsúdia aj takých "delikventov," trebárs Afroameričanov, ktorí tieto skutky nielenže nikdy v živote ani nespáchali, ale 30 rokov strávených vo väzení, im už asi nikto nevráti, však ? Mastné odškodné by mohlo rany na duši celkom dobre zahojiť, ale koľkí sa ho predsa nakoniec dočkajú... ? ()

Jellini

Jako jo, první hodina je dost nudná a ještě k tomu si říkáte, proč je to tak blbě natočený. Ale druhá hodina - to je prostě nádhera. To je jak báseň. Nejkrásnější na tom je, jak je z toho nad slunce jasné, že Bush a Obama a jejich administrativy jsou zločinci. Prostě zločinci, nic víc, tak je to jednoduché. Jo a díky, Macdonalde, za toho dvouvteřinového Bidena tam, to mě opravdu "rozesmálo" - velmi odvážné gesto svým způsobem.  A to nás diváky režisér ještě poněkud šetří, a to především v inscenaci krutého výslechu, neboť realita (stačí si vygooglit skutečné fotky) byla v Guantánamu mnohem, ale mnohem horší. A tak nakonec to jediné, co z celého filmu kazí dojem, je, že tenhle Obama (a Bush) si pořád bez obav pobíhá po planetě, jakoby nic, a žurnalisté se zajímají leda tak o to, že mu právě chcípl pes. Kdy už konečně skončí tohle divadlo? Díky! ()

claudel

Když jsem žil v Paříži, šel jsem do kina na Proroka. Ve všech filmových médiích jsem četl ódy na Tahara Rahima, jak se zrodil nový filmový talent. A jak tehdy, tak tentokrát musím Francouzům dát za pravdu. Jeho role není vůbec jednoduchá a zvládl ji na výbornou. Zajímavou složku filmu představuje (Ne)souboj Jodie Foster a Benedicta Cumberbatche. Shailene Woodley představuje už jen třešničku na dortu celé herecké sestavy. K příběhu - kdy už konečně nějaký Demokrat tu odpornost jménem Guantánamo zruší, zavře a navždy pohřbí?! ()

Morholt

Dobře zahrané, technicky na úrovni, ale nějak to se mnou nehnulo. Je sice hezké, že se tvůrci snažili točit autenticky, ale jako v mnoha jiných případech je to i tady trochu kotraproduktivní. Čekal bych vyhrocenější reakce veřejnosti či pozůstalých po obětech z 11.9., rodinné problémy, intenzivnější šikanu ze strany vládních složek a konečně thrillerové soudní jednání. Nic z toho tady nebylo. A ani pobyt na Guantanámu na mě neudělal dojem, ačkoliv určité parametry toho, co jsem čekal, splňoval. Vzhledem k možnostem, které tvůrci měli, vnímám Mauritánce jako promarněnou příležitost. 55% ()

Dale

Téma a posolstvo sú silné, no mohli byť podané tak, aby sa viac divákovi zarezali po kožu. Pobyt v Guantaname mohol byť vykreslený drsnejšie a tí, ktorí za tým stáli mohli byť vykreslení odpudivejšie, vrátane najvyšších vládnych predstaviteľov. Nejako to ostalo na pol ceste, nemá to proste tú silu, akú to mohlo mať. Príde mi to ako nejaká Disney verzia. ()

NinonL

Je vidět, že začerněné smlouvy a dokumenty nepraktikuje jen "Česká" televize, ale také americká FBI a CIA. Ti druzí aby zamlžili pravdu o osudech a vině vězňů z Guantanama. Ti první zamlžují kdo ví, co. Zřejmě osudy miliard výpalného, které jsou nuceni jim platit občané této země. Film Mauritánec je celkem slušný. Jodie Foster hraje stále skvěle a sympatický byl i hlavní hrdina, Mauritánec podezřelý ze styků s Bin Ladinem. Film vrcholí soudním procesem, v němž se zobrazí celá špinavost americké (a nejen té) politiky. ()

Nový Svatý se hýbe kupředu

Nový Svatý se hýbe kupředu