Papírový dům: Korea

• Južná Kórea Jongieui Jib: Gongdonggyeongjeguyeok (viac)
Južná Kórea, 2022, 14 h 2 min (Minutáž: 64–78 min)

Tajemný Profesor dá dohromady partu šikovných zlodějů ze Severu i Jihu. Jejich úkol? Ukrást čerstvě vyraženou měnu budoucí jednotné Koreje. (Netflix)

liquido26

Originál jsem si zamiloval a od tohoto seriálu moc nečekal, ale nakonec příjemně překvapil. První půlka dílů je skoro jako přes kopírák. Postavy sice mají jiný background, ale jinak se v mincovně děje úplně to samé, až na pár kosmetických změn. To je v kombinaci s únavnou délkou dílů velká škoda. Pak přijde druhá polovina a Korejci si to pořádně rozjíždí po svém. O dost víc tu máme do toho všeho zamotanou politiku, sjednocení Severní a Jižní Koreje je samo o sobě dost zajímavé téma, ale zde je podáno opravdu skvěle a v kombinaci s heistem funguje výborně. Přestože i ve druhé polovině série je dost podobných momentů, převažují odlišnosti a seriál je tak o dost víc baví. ___ Na jednotlivé postavy byli vybráni dost typově podobní herci a většinu z nich jsem si nakonec oblíbil stejně jako ty původní. Určitě by bylo zajímavé podívat se na pokračování. Závěr vypadal, že s ním tvůrci trochu počítají. ()

M.i.k.e

kdo má rád korejskou tvorbu a nezná originál, ten bude pravděpodobně spokojen a klidně si může jednu až dvě hvězdy přidat. Já mám sice rád korejskou tvorbu, ale originál znám a tohle je až na kosmetické úpravy úplně to samé s tím rozdílem, že korejská verze má méně sympatické obsazení, necharismatické záporáky, hůř vypadá a působí roztahaněji (v druhé polovině je přímo zdlouhavá). Korejci se sem sice snažili přenést něco z jejich typických znaků, jenže co je to platné, když se stejně nevyhnou srovnání s originálem a ten z toho ve všech směrech vychází lépe. Holt když dva dělají totéž nikdy to není totéž a v tomhle případě byla snaha "tvůrců" úplně zbytečná...40% ()

bicekz

Strašně těžko se hodnotí něco, co z velké většiny kopíruje něco jiného. Já toto viděl po X letech, kdy jsem viděl originální sérii. Jsou věci, který jsem si nepamatoval, ale nic zásadního, co by mě zásadně překvapilo. Něco originálního přece jen Korejci do seriálu přidali, ale také nic převratného. Ale ani vlastní přezdívky a postavy si nedokázal vymyslet. Ačkoliv seriál není špatný, jsem spíše zklamán, originální sérii bych doporučil více. ()

Miroslav.Zac

Nakolik se korejská verze liší od originálu, nebo nakolik je identická, nevím, protože je to už dost dlouho, co jsem původní seriál viděl. Nicméně tam bylo dost stejných pasáží, takže kdo viděl originál, nebude překvapený... ale když můžou korejské filmy a seriály kopírovat Zápaďané, proč by to nemohlo být jednou naopak? ()

MichelSmith

Kúskovaná neproporčne náhodná špirála podmanivej akcie dejových prvkov a prozaicko obligátno konvečného stereotipu,ktorá hojdá s divákom ako neplánovaný kolotoč, senzoricky senzuálne dávkovaná doza zabalená do pomernej stopáže,čím defacto nahráva finálne k efektu neúplného exkluzívne lineárneho zážitku,naopak rozducháva spomínananú monotonosť,no nie šedivosť! ()

• Lupiči v korejské adaptaci byli skryti pod tradičních korejskou maskou Hahoe pocházející z města Andong, jenž je známá tím, že je spojená s kritikou mocných a těch na vrcholu společnosti. (mikki089)