Krajina dávnych vekov III. - Čas veľkého dávania

• Česko Země dinosaurů 3: Velký dar (viac)

Do Veľkého údolia sa zrútil obrovský meteorit, ktorý znemožnil mierumilovným dinosaurom prístup k vode a potrave. Odvážny Nôžka je ochotný pomôcť a vydá sa s kamarátmi hľadať vodu. Objavia veľké jazero medzi Veľkým údolím a Záhadnými diaľkami, kde žijú nebezpeční Ostrozubovia. (STV)

Arachneuss

Ten film si bráška pouští tak často, že ho za chvíli budu umět recitovat. Jinak lepší než ostatní blbůstky, mne by to před 10 lety zajisté potěšilo. ()

Terva

Je zajímavé jak po první nádherné jedničce je natočena podprůměrná dvojka a teď jsem se tak trochu bál trojky. Nakonec velká spokojenost. ()

Baxt

Disneyho sen o neškodných a zároveň poučných filmech, dovedený do absolutního extrému. Veselá zvířátka, veselé písničky a veselé prostředí. Nožička a spol. se pomalu transformují do Teletubbies druhé generace. Direct-to-DVD zrůdnost, kterou měli tvůrci pohřbít už po prvním díle. ()

• Na začátku snímku je ve zkrácené formě chronologicky, dle geologických období, promítána biologická evoluce živých organismů podle evolučního stromu založeném na teorii přírodního výběru druhů od Charlese Darwina. Od mikroorgasnismů (bakterie, archea) přes vyspělejší makroorganismy (jakými jsou houbovci, medúzy, korálnatci, prvohorní trilobiti, amoniti, pozdně devonští tetrapodomorfové rodu Eusthenopteron) až po pozdně devonského tetrapoda (čtyřnohého obratlovce) rodu Ichtyostega (modrý obojživelník) a další čtyřnohé suchozemské obratlovce (druhohorní dinosauři a jiní plazi). (Marasuchus17)
  • Hyp a jeho otec jsou druhem ornithopodního ptakopánvého dinosaura pocházejícího z období střední Křídy jménem Hypsilophodon. Nod je naproti tomu druhem nodosaurida pojmenovaného Nodosaurus a Mutt je zase druhem kachnozobého dinosaura s názvem Muttaburrasaurus, jehož druh je možné spatřit také v pátém díle dokumentárního seriálu Putování s dinosaury (od r. 1999) jménem Duchové polárního lesa. (Marasuchus17)
  • Smečka ostrozubů, s níž se v Záhadných dálkách utká pětice dinosauřích kamarádů společně s jejich rodiči i Hypem, Nodem a Muttem, jsou rodem dromeosauridního teropoda nazývaného Velociraptor. Při jejich vyobrazení se tvůrci snímku inspirovali morfologií stejnojmenných „raptorů“ z Jurského parku (1993). Toto ztvárnění je však dnes již chybné. Moderní studie koster velociraptorů přinesly v současnosti mnoho nových poznatků o jejich paleobiologii (např. přítomnost ulnárních papil na předních končetinách – důkaz pernatého pokryvu těla – a tělesné rozměry velikosti dnešní krůty domácí). Velikostní kategorií mají srpodrápí ostrozubové z tohoto filmu blíže spíš k rodům Achillobator a Deinonychus. (Marasuchus17)