Sever proti Juhu

USA, (1985–1994), 23 h 11 min (Minutáž: 90–94 min)

Predloha:

John Jakes (kniha)

Patrick Swayze, James Read, Lesley-Anne Down, Wendy Kilbourne, Kirstie Alley, Terri Garber, Genie Francis, Philip Casnoff, Lewis Smith, Jonathan Frakes (viac)

Recenzie používateľa NinadeL k tomuto seriálu (4)

Sever proti Juhu (1985)

15/15 Jižanská sága na způsob Jihu proti Severu Margaret Mitchellové a Scarlett podle Alexandry Ripleyové. Herecky zářící Patrick Swayze a Kirstie Alley. První dvě série byly velmi vyrovnané, dotáčky po letech už jen úsměvné. Nicméně díky rychlé adaptaci prvních dvou knih z trilogie North and South, Love and War a Heaven and Hell Johna Jakese byl v seriálu zachován tehdejší autentický pohled na věc. ()

1. kniha (1985) (S01)

Čekala jsem ledasco. U nás v rodině máme rádi mini sérii Scarlett, takže bych spíš předpokládala, že to bude vzhledem ke stáří horší, ale světe div se, seriál s Patrickem Swayzem v roli hrdého Jižana je boží a maratonovatelný. Kvalitní, napínavý, poučný. Herecky skvělé výkony kam oko jen dohlédne, nejlepší je pak s přehledem Kirstie Alley jako bojovnice za zrušení otrokářství a nejkrásnější lyrická hrdinka Lesley-Anne Down. Už se těším na další série. ()

2. kniha (1986) (S02)

Stejně rychle, jako jsem se nadchla pro první sérii, druhá už mi nedává tolik radosti. Přeci jen příběh je stále týž, občanská válka je spíš vedena krajkami než čímkoli jiným a očekávané vrcholy jako například svatba mezi Orrym a Madeline se odehraje jen tak mimochodem... Překotné množství válečných událostí se jen vrší a vrší až do zdárného ukončení bojů. Bohužel ale jednotlivé postavy ztrácejí své zázemí a jejich vývoj je prapodivný, Virgilia Hazardová budiž nejpalčivějším příkladem (ač ji stále skvěle hraje Kirstie Alley). ()

Nebe a peklo (1994) (S03)

Je to senzace, kam až se propadl původně skvělý seriál. Marná sláva, 3. série je škoda času. Orry se nechal zabít mimo záběr, což je stejně laciné, jako výstřihy všech bývalých krásek původního Severu a Jihu. Tolik přeobsazených herců vytváří zcela zcizující dojem, jakoby to ani nebyly ty stejné postavy. Marnost nad marnost. Chtěla bych věřit, že kvalita sérií opisuje dobu v tomto stylu - 1. série plná lesku předválečné společnosti, 2. série rozčarování z války, 3. série totální přehodnocení kvality života. Ale to by bylo příliš ambiciozní a naivní takto k celému seriálu přistupovat. ()