Ve třech epizodách této minisérie, odehrávajících se v bouřlivých letech po skončení občanské války, se pro dvě rodiny, spojené přátelstvím a osudem, stává láska a hrdost důležitější než samotná obnova národa. K poválečným problémům přispívá i fanatická nenávist jednoho muže. Napínavý příběh další generace Hazardů a Mainů, nabízející hvězdné herecké obsazení a oslnivou výpravu, popisuje dobu, kdy expanze na západ nabízela obrovské možnosti – ale také nebezpečí rivality pro ty, jejichž konflikt právě skončil. Spodní proudy rasismu a romantické vášně přitom přetrvávají jak na domácí frontě, tak v pohraničí. Tato velkolepá sága vyniká díky producentům Davidu L. a Marku M. Wolperovým historickou autenticitou a skvělým scénářem. (Magic Box)

gumolit

Oproti prvým dvom sériam tu sa stratilo všetko. Rimantika, dobrodružstvo, a bohužiaľ aj herci buď sú vymenení alebo starí hrajul s absolútnym nezáujmom. Zaporná postava Benta je veľmi úbohá a postava Georga Hazarda tiež. Vyzdvihujem sceny s indianmi a Ku klux klanom a ten happy end bol už fakt predvídateľný toto nemalo vzniknúť pokazilo dojem celej série ()

PetrJulian

Toto pokračování již nemělo úroveň předcházejících sérií. Na začátku vadila velká zkratkovitost. Orry byl zabit - tak snadno, že je to až k neuvěření. Nejde pořádně vidět ani postavu, která navíc neřekne ani slovo, klidně tam mohli strčit hadrového panáka. Raději to měli trochu víc rozehrát, i kdyby za cenu jednoho dílu navíc. Některé postavy hráli jiní herci, nejvíc to vadilo u Charlese Maina, který si v románu prožil hrůzy války, ale nyní má tvářičku jako mimino, vypadá líp než v mládí. A i to málo, co zůstalo z původních herců, se tentokrát moc nepředvedli. Mám doma celý komplet seriálu na DVD, ale příště si pustím asi už jen původní seriál. ()

Cruchot

Ne tak zdařilé jako adaptace prvních dvou knižních sérií Johna Jakese z 80. let, ale pořád koukatelné. Poměrně slušně našlápnutý děj zabíjí především poslední epizoda. Herci hrají co to jde, ale často bohužel nemají co. Nejvíc mě zaujali asi Robert Wagner v roli Coopera Maina a příjemná Rya Kihlstedt jako Willa Parkerová. Za zmínku stojí ještě hezká hudba a poměrně bohatá (na televizní projekt) výprava, ktrerá dává tušit, že nedostatkem prostředků tvůrci zřejmě netrpěli. Pokud ale neexistuje dostatečně kvalitní scénář, jsou vám všechny peníze světa k ničemu. Navíc tvůrci doplatili tak trochu i na přeci jen slabší poslední Jakesovu knižní předlohu. Další už naštěstí nenapsal.... ()

Kakho-oto

Těch 50 procent je až příliš málo, poněvadž seriál není vůbec špatný. První dvě série jen nasadily laťku příliš vysoko... Do děje vstupují nové postavy - Villa Parkerová, Čejen Jizva, rasista Gettis, slaboch Cooper Maine a jiní. Zapojení indiánů do děje kvituji, za jistých okolností bych to napsal i o Bentovi, ale toho zla nadělal až příliš. Spojení George a Madeline je zajímavým dovršením děje celé ságy. Ze záporných postav přežili jen ta protivná Ashton, mamonářka Izabel Hazardová a zlý indiánobijec ze Severu. Celkem rušivým prvkem jsou noví herci pro staré role (již třetí představitelka Izabel Hazardové! a druhý herec v roli Charlese Maina - sympatický, ale příliš mladý). "Třicet případů z období před, během a těsně po americké občanské válce" je mou srdcovou záležitostí (1. řada 90 procent, 2. řada 90 procent, 3. řada 75 procent). Nelogičnosti seriálu Nebe a peklo jsou ovšem okaté – zatímco Gas Maine má již pět let, Orry mladší má maximálně dva roky, avšak ve skutečnosti se oba narodili někdy na přelomu let 1864/1865, o Orryho bratrovi Cooperovi Mainovi nebylo v seriálu Sever a Jih ani vidu ani slechu, Augusta Barkleyová zemřela při porodu Gase, avšak v seriálu Nebe a peklo Charles Maine řekl, že Augustu zabili ve Virginii, snad největším lapsusem je skutečnost, že Stanley a Izabel Hazardovi jsou pár let po občanské válce na svobodě, ačkoliv na konci války jim bylo dokázáno obchodování se záměrně nedbale vyrobenými děly. ()

Bart

Televizní seriál Sever a Jih na motivy románů Johna Jakese byl natáčen v letech 1985 - 1986. Tehdy vznikly dvě vcelku povedené série podle prvních dvou knih. Už tehdy zřejmě nebyla natočena poslední série podle třetí knihy, protože tvůrci pochopili, že ani Jakesovi se závěr velkolepé ságy nepovedl. Ale nebyli by to Američani, aby to nakonec nenatočili. Stalo se tak o osm let později. Patrick Swayze byl zřejmě rád, že se projektu nemusel zúčastnit, ani jeho postava totiž ve třetí knize již nevystupovala a navíc už měl za sebou role v Duchovi, Hříšném tanci nebo Bodu zlomu a neměl zapotřebí vystupovat v seriálu, předem odsouzenému k neúspěchu. A tak se také stalo. Třetí série se opravdu vůbec nepovedla. Nudný příběh byl uměle natahovaný, do příběhu vstupovali nové, zbytečné postavy nebo postavy, o kterých se v přecházejících sériích jen mluvilo, ale až nyní přišly vhod. Většina původních herců účinkování odřeklo a tak se některé postavy naopak vypustili a některé získali obličeje jiných herců. Lesley-Anne Down jako Madeline ztratila svojí jiskru a James Read jako George Hazard působil spíš jako starý mlsný kocour. Docela potěšila přítomnost Petera O´Toola jako hosta v roli opilce Trumpa. Jelikož jsem ale celou ságu přečetl, musím říct na obranu tvůrců, že z třetí knihy se opravdu moc vykřesat nedalo. ()