Doktor na pokladnu je filmovou adaptací i v češtině vydané knihy Giuseppa d´Agaty. Alberto Sordi posouvá příběh mladého lékaře Guida Tersilliho, pediatra, který se snaží dosáhnout úspěchu, proti knize více do žánru komedie, což se mu daří.
Mladý lékař zjišťuje, že v systému zdravotnictví v Itálii není ani tak důležité, jak pečuje o své pacienty, ale kolik návštěv pojištěných pacientů vykáže. Problém je v tom, jak je získat - i přes velkou snahu a pomoc snoubenky Teresy se mu nedaří jejich počet zvyšovat, protože jsou už někde registrováni a nemají důvod měnit lékaře. Zvrat nastane, když je zavolán k ošetření doktora Bui, který má jednak nevyléčitelnou nemoc, jednak chtivou manželku, především ale cca 2000 registrovaných pojištěnců. Guido touží (a matka ho k tomu popichuje) dostat se nahoru natolik, že opustí svou snoubenku a začne si se "skorovdovou", aby zdědil pojištěnce umírajícího. To vše se mu podaří, i když ztrácí nejen Teresu (která ho přitom během studií zčásti živila), ale i podporu svých kolegů (nebo spíše se stane objektem jejich závisti). Plně se zapojí do systému jak podojit zdravotní pojišťovnu, dokáže provést 75 ošetření za den, pracovat 12 hodin denně, zmáknout pacienta pod pět minut, zbohatnout a také se nervově zhroutit. Když ale zjistí, že jeho kolegové se mu snaží během nemoci krást pojištěnce, začne telefonicky ovládat zdravotní sestru v ordinaci a léčit „na dálku".
Velmi hořká komedie ukazuje absurdity italského systému zdravotního pojištění sedmdesátých let, na její úspěch navázalo o rok později pokračování, kde je Guido už primářem kliniky Santa Celeste, úzce, jak jinak, spolupracující se zdravotní pojišťovnou. (Peabody)

Willy Kufalt

"Narodil jsem se jako lékař. Už od mala jsem si hrál na doktora... Chcete si hrát?" Tak Alberto Sordi v roli mladého lékaře, který v rozvinutém poválečném kapitalismu zjišťuje, že úspěch v práci často nepřichází díky kvalitě, nýbrž kvantitě, si hraje skutečně moc hezky. Počínání svůjského ambiciózního doktůrka ve světě plném pokrytectví a ziskuchtivosti mě s přítomným ironickým nadhledem bavilo sledovat stejně jako Sordiho herectví s nenásilně vtipnou mimikou, spoustou vyladěných tahů a detailů (smích u telefonu, křivě nasazené brýle, nalévání vína s doutníkem,...) a také osobitou dikcí, díky níž se mi i ta uřvaná italština u Sordiho zdála výjimečně příjemná. Já tedy, přiznám se, jsem tohoto herce dosud znal pouze v roli pedofilního malíře z Mockyho kontroverzního filmu Le Témoin, který ve mě vyvolal celkově těžko uchopitelné dojmy. Ale Zampův DOKTOR, na němž se podílel spolu s režisérem podílel scenáristicky i samotný Sordi, mě mile po všech stránkách překvapil a jestli takhle skvěle budou vypadat i další filmy se Sordim, asi se budu mít při jeho dalším objevováním na co těšit. Líbila se mi i forma vyprávění, která začne nám spočátku představovat příběh na přeskáčku a vybrané scény z doktorovy pracovny často stylizuje do podoby série krátkých skečů. Navíc v čem se opět pro mě ukazuje jedinečnost mnoha evropských komedií ze 60. / 70. let, tím je dnes již téměř nevídané spojení tohoto divácky nejvděčnějšího žánru se silným společenským přesahem a velkým kritickým apelem. Poukázání na absurditu systému navrch a vyvolanou chamtivost v povolání, při němž by měla být touha zbohatnout spíše na jedném z posledních míst v žebříčku, nese v sobě určitě kus nadčasovosti i pro diváka dnešního i příštích generací. [90%] ()

Flego

Rozbeh to má výborný, ku koncu sa vytrácala komediálna ľahkosť. Pravdou je, že film má vážny podtón o fungovaní zdravotnej poisťovne a celkového systému platieb za zdravotné úkony, takže pozerať sa na film len cez prizmu komédie by nebolo namieste. Alberto Sordi je výborný ako vždy. Druhá recenzia a piate hodnotenie. ()

Martin741

Perfektna komedia o talianskom systeme zdravotnictva.  Na tomto sa da postavit kvalitna komedia - problem s navstevami poistenych pacientov a snaha prelakat ich  na svoju stranu, podpora snubenice atd atd. Bolo dobre vediet, ze doktor ziskal viac penazi az vtedy, ked vysetril co najviac pacientov. Luigi Zampa ako reziser tocil svoje najlepsie filmy v 60. rokoch - Nesnaze s karierou, Otazka Cti. Toto je jeden z jeho poslednych kvalitnych filmov, potom v 70. rokoch uz sla kvalita jeho filmov dole   : 95 % ()

shantim

Vynikající komedie s Albertem Sordim v hlavní roli. Tématem tohoto snímku je nedokonalost zdravotního systému a systému pojišťoven a jejich pacientů. Systém je nastaven tak, že čím více úkonů a vyšetření lékař vykoná, tím více peněz vydělá. A proto se doktor Tessilli (Sordi) pomocí intrik snaží dopracovat k co největšímu počtu pacientů. Nakonec musí ošetřit sedmdesátpět pacientů za den, pracovat třináct hodin denně, a na každého pacienta má průměrně pouze pět minut času. A ani přes vážné zdravotní problémy způsobené přepracováním se nevzdává. Film sice končí optimisticky (doktor Tessilli ošetřuje pacienty na dálku po telefonu z terasy svého bytu), ale ... ()

rivah

Povedená komedie (i satirická) s všestranným Sordim jako lékařem na pokladnu, který se snaží obohatitmnožstvím pacientů.(70%) ()