Bitka v ústí Šeldy

• Česko Bitva v ústí Šeldy (viac)

Je rok 1944 a 2. svetová vojna sa pomaly chýli ku koncu. Kým Červená armáda už oslobodzovala strednú a východnú Európu, západní spojenci sa pokúsili o sériu vlastných operácií. Jednou z nich bola bitka v ústí rieky Šeldy. Práve tu sa vo víre historických udalostí ocitli britský pilot, holandský mladík, bojujúci za nacistické Nemecko a členka holandského odboja. (RTVS)

mira007

Jedna epizoda druhé světové války v jednom z nejdražších nizozemských filmů s linkmi anglického pilota, úřednice nizozemského městečka a jednoho nizozemského esesáka, které se protnou během 127 minut. Možná, že začátek je slabší, ale pak se rozjede napínavá, výpravná podívaná s několika výbornými bojovými scénami, přičemž ta na mostě má špičkové hollywoodské parametry se vším všudy. Témata vylodění spojenců, nizozemský odboj evokují filmy Zachraňte vojína Ryana (1998) a Černá kniha (2006) ,ale tohle mi sedlo snad víc. ()

Maynard.

Řekl bych, že taková ta 4 hvězdičková klasika... Něco tomu chybí, ale je to hodně promáknutej film. Podobnej je poměrně málo. Film o tak trochu jiným vylodění než sme zvyklý... Jeden podobnej sem nedávno viděl, taky to bylo od těch seveřanů. A víš jakej je rozdíl mezi severským a americkým válečným filmem? V tom americkým se víc střílí (většinou). Tady se taky párkrát vystřelilo, ale jen na začátku a pak na konci. ()

ArsenalEagle

Osudy tří na první pohled nesouvisejících hrdinů se odehrávají uvnitř a kolem celkem neznámého válečného konfliktu. Očekávání jsem neměl nijak veliká, ale rozhodně jsem se na film těšil a ve výsledku si asi nemůžu na něco stěžovat. Je asi škoda, že se tvůrcům nepovedlo až tak citově propojit diváka s hrdiny (nejlépe se to asi povedlo u nadšeného holandského wehrmachťáka), taky je zde pár hlušších míst, jejichž místo si zasloužilo zaplnit akcí. Akce, kterou jsme dostali, ale nemá chybu - je správně surová a válečná atmosféra z ní přímo srší, kamera se vážně povedla. Po dlouhé době jsem navíc narazil na Feltona, potěšilo. ()

dr.fish

Je vidět jak už z té války pomalu zůstávají jen nejasné obrysy. Zůstává protiválečný postoj, drama člověka. Už žádný tah na branku, tvrdá akce jak Spielberg. Teď už jen filozofujeme o individuálním prožitku. Válka je tu vlastně už jen kulisou sociálního dramatu. Ještě se ale chvílemi i v té akci, aby nebylo nůďo. Určitě lepší než 1917 nebo Dunkirk. 70% ()

jhr

Film má velmi silnou depresivní atmosféru a hrůzy války zobrazuje realisticky a bez patosu a za to si zaslouží uznání. Všechny tři dějové linky jsou plné temnoty a beznaděje. Bitva v ústí Šeldy vypráví příběhy obyčejných lidí z období 2. světové války, které naplno zasáhla válka a jejich činy utvářeli historii. Snímek mě ani trochu nenudil a naopak jsem si ho užil. Přál bych si, aby podobných filmů vznikalo co nejvíce. ()

• Jedná se o druhý film z druhé světové války, ve kterém se objevil Tom Felton. Prvním je válečný snímek Against the Sun (2015), který popisuje boj o přežití tří vojáků, kteří v roce 1942 havarují s torpédovým bombardérem v Tichém oceánu a hledají japonské ponorky. (Johnny.ARN)
  • Vzhledem k tomu, že se jedná o nizozemský film s omezeným rozpočtem 14 milionů eur, ušetřil režisér Matthijs van Heijningen jr. tím, že bitevní scénu zkoušel pouze s herci a kaskadéry, bez štábu. To mu umožnilo důkladně připravit choreografii akce ještě předtím, než se roztočily kamery, a scénu se mu podařilo natočit za pouhé tři dny (úvodní scéna filmu Zachraňte vojína Ryana se natáčela šest týdnů). (Johnny.ARN)
  • V čase 01:35:00, při útoku kanadské pěchoty přes hráz, je vidět, jak němečtí vojáci zakládají nábojový pás do kulometu MG 42, ten se však vkládá z levé strany, nikoliv z pravé jak je uvedeno ve filmu. Takto by zbraň nestřílela. (SsgtJira)