Dětský dobrodružně špionážní film z časů, kdy radiotelefon byla vědecko-fantastická fikce. Pokus o příběh ve stylu "Emila a detektivů" - o klukovské partě, která odhalí síť zahraničních špionů a diverzantů, se příliš nevydařil. (oficiálny text distribútora)

Marthos

Celovečerní hraný film pro děti a mládež byl artikl svého času více než vyhledávaný. Nabízel vesměs sympatický pohled na události očima nejmladších, kteří stejně jako imaginární hrdinové na plátně toužili po opravdových dobrodružstvích. A přestože je příběh dvou chlapeckých part rámován dnes schematickým obsahem, zůstává navzdory času fascinující hrou, při které jde o lidský život. Kouzlo a půvab klukovských rvaček tak, jak je známe např. z foglarovských vyprávění, zanechává silnou stopu překvapivě ještě na přelomu padesátých a šedesátých let, a odsouvá tak trochu do pozadí pionýrskou příslušnost, tehdy prosazovanou i v soudobých filmech. Vedle pozoruhodných, takřka bezprostředních hereckých výkonů nejmladších protagonistů, mezi nimiž nalézáme mmj. teprve desetiletého Karla Smyczka, upoutává asi nejvíce diváckou pozornost čtveřice gangsterů hvězdného uskupení (Filipovský, Hrušínský, Kemr a Kopecký). V hereckém ansámblu dospělých je nutné ještě upozornit na jméno Jany Štěpánkové, která se tu objevuje v jedné ze svých prvních filmových rolí. Celkový obraz dotvářejí i dnes již zmizelé pražské lokality, skýtající neuvěřitelná zákulisí pro akční scény, jež snímek nabízí v poměrně hojném počtu. ()

GIK

Překvapivě hvězdné obsazení. V jednom záběru Hrušínský, Kopecký, Kemr, Filipovský.  „NEVIDITELNÝ Z MARSU“; 28:29 – zeměkoule; 30:06 – raketa; 36:03 – 36:15 – zeměkoule podruhé; 38:02 – chlapec překvapivě merkelsign; 44:41 - 48 – další sekvence s levitující zeměkoulí; Závěrečná „groteska“ velice křečovitá. ()

Fingon

70% Naivní a děsně šovinistické (už úvodní titulky - "Film pro kluky a holky", holky jsou zaškrtané; dialogy typu "Nebav se s ní, je to jenom holka", děvče se místo pomoci VB rozbrečí, naštěstí je ale schopné omlátit probouzejícímu se padouchovi botu o hlavu), ale na druhé straně strašně roztomilé... ()

IvonaK

František Filpovský mě jako mafián strašně rozesmál. Neměl chybu. Ale strašně jsem se divila, jak výborně umí zahrát zápornou postavu. Když si vzpomenu na to, že hrál ty hodné dědečky v těch komediích, tak tohle bylo vážně k nevíře. :-) A hlavně se tu vyskytly výborné herecké výkony dětských rolí. A Vladimír Hrubý tu byl za mlada moc pohledný. :-) ()

radektejkal

V době svého vzniku téměř kultovní film pro kluky z obecné. Nyní jsem jej promítal holkám (3 a 8 let). Příjemná báze pro povídání a poučování, jak to bylo tehdy, a co to je to pudřenka a tabatěrka. Navíc milý František Filipovský jako šéf gangu čtyř (také samá velká esa!). Nezapomenutelné: "Peníze nebrat, zápisníky nečíst!", to byl výrok skutečného granda. ()

• Ještě před realizací filmu napsal podle námětu Svatopluk Hrnčíř knihu pro děti, která vyšla pod názvem "Případ skončil v pátek". (lausik)