Sokoliar Tomáš

• Česko Král sokolů (viac)
TV spot

Film nakrútený na motívy románu J. C. Hronského rozpráva dobrodružný príbeh chlapca, ktorý miloval slobodu a sokola, ktorý mu ju pomohol získať. Tomáš vyrastá v horách, pozná každé ich tajomstvo a má schopnosť rozumieť reči zvierat a vtákov. Jeho život plynie pokojne až do chvíle, keď je jeho otec nešťastnou náhodou udupaný koňmi. Dedko Metodej ide spolu s Tomášom na hrad, aby získali prácu. Tomáš sa tak ocitá v celkom novom prostredí, vo svete bohatstva, kde platia iné pravidlá. Navyše sa zapletie do intrigy, ktorú zosnoval Iver proti svojmu rivalovi, starému panskému sokoliarovi Vaganovi. Tomáš, ktorý sa kvôli Iverovi stáva štvancom, na úteku stretáva práve Vagana. Zblížia sa spolu a Vagan si uvedomí, že tento chlapec so zvláštnymi schopnosťami bude jeho dôstojným nástupcom.   Dobrodružný príbeh chlapca, ktorý miloval slobodu a sokola, ktorý mu ju pomohol získať, nakrútil legendárny český režisér Václav Vorlíček na motívy klasika slovenskej literatúry Jozefa Cígera - Hronského. (STV)

TV spot

Marek1991

Jednoduchá rozprávka, ktorá mi ako príbeh je známa akoby aj z iných filmov, nielen z predlohy Jozefa Cígera Hronského, ktorý napísal svoje dielo podľa povesti zo 14. storočia. Mal som pocit, že je to taký klišé príbeh, veľmi jednoduchý a veľmi prehnaný vzhľadom na ďalšieho človeka, čo sa rozpráva so zvieratami. Ono je to jednoduché aj tá spravodlivosť je taká rozprávková, ale ako celok je to pôsobivé a pritom ani nie veľmi drahé dielo. ()

durkes

Tak pán Vorlíček mal už asi vrchol za sebou v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, kedy vytvoril svoje najlepšie diela (Tři oříšky, Dívka na košteti, Což takhle dát si špenát, Jak utopit dr.Mráčka, Arabela), ale rozprávka to nakoniec nebola zlá. Herecké výkony ušli a hrad Krásna hôrka bol ešte celý a nevypálený. Priemer. ()

maoc

Fádní, nudné, křečovité, šablonovité, bez emocí, diletantské. Nenašel jsem snad žádnou věc, kterou bych označil kladně, včetně herců. S jedinou výjimkou, a tou je krásná slovenská příroda. Ovšem to není zrovna zásluha autorů, vybrat si hezké exteriéry umí snad kařdý křupan. Vrchol trapnosti byl, když v roli sokola vystupuje celou dobu raroh a jednou v letu jsem pro změnu viděl siluetu káněte. Další tupostí byl útok vlčí smečky na usedlost. V létě. Když už filmaři chtějí natáčet se zvířaty, měli by to udělat pořádně. Dokoukal jsem to někam do poloviny a přepnul. ... Po letech a mnoha pohádkových zklamáních bych k tomuto filmu mohl být shovívavější. Ale nebudu. Snad po dlasim shlédnutí... takže nebudu. ()

Master19

Sterilní pohádka bez kapky charismatu. Je smutné, kolik se v tom utopilo peněz a dokonce je pod tím podepsán režisér Vorlíček. Nahraná práce se zvířaty pro mě bude vždycky mít punc cirkusáctví, takže tohle řadím někam na úroveň Šesti medvědů s cibulkou s jedním rozdílem: tam to byla krom těch blbin s medvědy a prasátky legrace a podívám se na to rád znovu. Na toto ani za nic. Mimochodem, otec nebyl udupán koňmi, ale roztrhán vlky... ()

berg.12

Hodně velká promarněná šance. Takový námět + nádherné slovenské exteriéry si prostě říká o mnohem epičtější podívanou se zajímavějším scénářem. Nevím, jestli nebyly peníze nebo to je už opravdu Vorlíčkovo maximum, ale už několik let čekám na podobný, pohádkový příběh, který by mě opravdu oslovil a i po tomhle filmu mi nezbývá, než čekat dál. ()

• Film sa natáčal od júna do augusta v roku 1999. Kinopremiéru mal 26.2.2000 v Bratislave a televíznu premiéru mal na Vianoce roku 2000. (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)
  • Film sa natáčal na Oravskom hrade v obci Oravský Podzámok. (ash99)