Jak jsem se zamilovala do gangstera

• Poľsko Jak pokochałam gangstera
Poľsko, 2022, 184 min

Réžia:

Maciej Kawulski

Kamera:

Bartek Cierlica

Tomasz Włosok, Aleks Kurdzielewicz, Antoni Królikowski, Agnieszka Grochowska, Magdalena Lamparska, Krystyna Janda, Julia Wieniawa-Narkiewicz (viac)

Tajemná žena vypráví o vzestupu a pádu Nikodema „Nikośe“ Skotarczaka, jednoho z nejproslulejších polských gangsterů. (Netflix)

EvilPhoEniX

Raději budu žít rok jako Tygr, než 20 let jako želva! Maciej Kawulski po svém minuloročním gangsterkém nářezu Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa servíruje další silně příběhový Opus Magnum a pro mne je ten chlap Polský Scorcese, nikdo aktuálně nemá větší formu na tohle téma jak tenhle borec. Po filmařské stránce vysoce promakaný film na Polské poměry neskutečně vyzrálé a nadčasové ( režie, vizuál, hudba, herci, děj vyprávění) to vše v té nejvyšší kvalitě. Režisér nám zde ve 3 hodinách vypráví příběh o jednom z největších Polských gangsterů Nicodemovi ( ve finále vypadá jak Al Capone!) a musím říct, že gangster s takovým charakterem, úctou, pokorou tu snad ve filmovém světě ještě nebyl. Nebyl to vrah, ani podrazácká svině, ale obchodník/zloděj s intelektem a na úrovni a celý příběh mě velmi uhranul. Ano má největší výtka a trochu škoda, že tohle není klasická gangsterka, kde by se vraždilo, válčilo, střílelo, mlátilo- což mám nejradši a tohle zde chybí úplně, ale je tu hodně sexu, hodně drog, hodně skvělé hudby i působivých dialogů a skvělých postav, že mě to drželo v pozornosti úplně bez problémů i bez akce, což se mi stává, tak jednou za rok a to musím ocenit. Netflix to do nás sype už od začátku roku a lepší gangsterku letos už nejspíš neuvidím.PS: Povedl se i CZ dabing. Příběh 5/5, Akce 2/5, Humor 2/5, Násilí 2/5, Zábavnost 4/5 Hudba 5/5, Vizuál 5/5, Atmosféra 5/5, Napětí 4/5, Emoce 4/5, Herci 5/5. 8.5/10. ()

Enšpígl

Jak vidím gangsterku z Polska, tak je jasný že do ní jdu a nic na tom nezmění ani 184minutová stopáž, protože Poláci jsou v současný době v tomhle žánru světový jedničky. Na začátku mě trošku dráždilo vyprávěný postav do kamery, ale neskutečná vyzrálá a sebevědomá filmařina ti nedává šanci něco řešit, prostě do tebe sype příběh s naprostou vyprávěcí jistotou, že si zapomeneš dolejt i panáka diplomatika. A Mateusz Schmidt ? Mistrovský výkon, absolutní, prostě polskej = dokonalej. Ta frajeřina vysrat se na cool fight zpomalovačky, mraky přestřelek, honiček na efekt, ale soustředit se na postavu, věrohodnost, příběh, ponořit se do toho až dřeň a dát to syrový, ale kurva kvalitní maso na talíři divakovi, to mě přivedlo úplně do diváckovýho rauše. A ta hudba, ta hudba. Hudební podkres někdy třicet minut před koncem a dvě prolínající se scény, ochchohou to je místrovství. A neboj se, neznamená to, že ve filmu není nasiílí, sex nebo drogy, máme to mam, je to přece mafiánka. První pětka tohoto roku letí do Polska. ()

Malarkey

Když mi nějaký polský film doporučí kamarád Enšpígl, tak bych měl počítat s velkým zážitkem. A tenhle film velký zážitek jednoznačně je. Neuvěřitelně sebevědomá filmařina plná sexu a drog. U těch to ale samozřejmě nezůstane. Jen těch mrtvých je tu ve výsledku míň, než byste v gangsterce čekali. Nikodem Skotarczak každopádně byla  neskutečně zajímavá postava a musím se přiznat, že jsem v jistých ohledech jeho život sledoval s neskutečným zaujetím. Pravda, že poslední hodina už byla jasná, kam spěje a ten pád tu trval déle, než by bylo záhodno. Pořád tu ale byly geniální herecké výkony a spolu i neméně skvělé scény, které v kombinaci s výbornou hudbou vytvořily perfektní trojku, ze které jsem nedokázal spustit oči. Všichni tu byli naprosto skvělí, jen teda, pravda, parťák Silvio se svým feťáckým pohledem byl ještě o úroveň jinde. Neskutečný zážitek a konečně zase Polsko, které mám tak rád. ()

hirnlego

Ještě si tak někdy nechám pustit film bez kontroly stopáže. Aspoňže Silvio "tři gramy do skla" Burian spolehlivě nakládá vždycky, když ho zorničky dokutálí na plátno. Arrivederci. ()

Fr

„JE LEPŠÍ PROŽÍT ROK JAKO TYGR, NEŽ DVACET JAKO ŽELVA…“  Ze života gangstera, kterej zbohatl okrádáním západních turistů a prodejem kradenejch aut. Taky takovej malej průvodce socialistickým Polskem... Předně – „Nikoš“ není zrovna sympatickej člověk, takže i přes ohromnou (ale neohromující!) dýlku, ty jeho životní eskapády moc mých sympatií nezískavaj. Jinak jde samozřejmě o kvalitní řemeslo.  ///   -------------- POD ČAROU: ------------------------------------------------ 1.) Děj filmu je založen na životním příběhu Nikodema "Nikosia" Skotarczaka. S vyzněním snímku není spokojená jeho poslední manželka a vdova Edyta Skotarczak. Ta o něm napsala dvě knihy: „Nikoś” Ruletka życia (2022) a „Nikoś" Ostatnia Ruletka (2023).  2.) Thx za titule „Michal Herman“. ///                         PŘÍBĚH  *****  HUMOR  ne  AKCE  ne  NAPĚTÍ  * ()

A_FISH

Po dvou hodinách mě úplně přestalo zajímat, co bude dál. Naštěstí to po přestávce zase naskočilo. Taková GangsterKa po polsku. Tam mě to ale nezajímalo už od začátku. Takže 3,5* ()

pornogrind

Kawulskiho Jak jsem se stal gangsterem(2019) byla pecka a proto jsem chtěl dát šanci i tomuhle filmu. Odrazovala mě celkem dlouhá stopáž(184minut) ale můžu říct, že Kawulski to ukočíroval tak, že jsem se ani na minutu nenudil. I přesto mi jeho předchozí film(Jak jsem se stal gangsterem) sedl o něco víc. Proto jen 4hvězdy. Rozhodně ale stojí za vidění a i zde si neodpustím napsat, že Patryku Vegovi vyrostla opravdu silná konkurence. Což je jenom dobře. ()

Happens

Tohle mi sedlo. Krásně šitý vypravěčský styl pracující s divákem jako pozorovatelem dokumentu, ale tak živého, že divák každou emoci skrz hudbu, kameru, barvy a místy až alegorické herecké výkony prožívá s hlavním hrdinou - tygrem - největším gangsterem Polska, který miloval ženy (a svatby), rodinu, peníze a bujarý život. ()

Marze

Ma to zapletku teenagerskeho filmu. Mel jsem pocit, ze film napodobuje zname veci z tohoto zanru jako Zjizvena tvar, Narcos ci Mafiani, protoze je zde prehlidka klise.Ale kamera,herecke vykony, hudba a scenar byli dobre a docela zabavne. Ale asi by to lip fungovalo jako serial. Stopaz je tri hodiny muceni. Thrailer ma minutu a pul a ukazuje vsechno, co potrebujete vedet ()

Arsenal83

Mňa to vyslovene nudilo a tri hodiny v takomto projekte je šialenstvo. Nič len šukanie a kriminalita, hlbší príbeh to neprinieslo, no napriek tomu to muselo byť tak dlhé? V porovnaní s filmom toho istého režiséra Ako som sa stal gangsterom to je veľký prepad. Chýbala tomu veľkoleposť, na ktorú sa to chvíľami chcelo hrať. ()

Necrotongue

Krajně sympatickým způsobem vyprávěné drama o životě známého polského nepoctivce, které ale těžce hendikepovala vražedná stopáž. Přitom už úvod mi způsobil silný diskomfort zatím nejotřesnější verzí hitu Big in Japan. Tvůrci si mě později ale udobřili hlavně díky Guano Apes a The Stranglers, takže si zajistili hvězdičku za soundtrack. Nechci tady příliš chytrovat, ale myslím, že jako závěrečná skladba by k titulkům parádně seděl Nieznajomy od Tulie. Příběh gangstera, který vlastně nebyl gangsterem (spíš vekslákem, podvodníkem a zlodějem), mě každopádně zaujal, tvůrci ve filmu představili opravdu velké množství postav, a protože žádnou nechtěli nechat bez alespoň základního pozadí, jaksi jim to celé nabobtnalo. Byly tam momenty jako třeba tři sta třicet tři stříbrných stříkaček, u nichž se dalo výrazně uspořit na minutách, ale jako celek to na mě fungovalo velmi slušně a já si musím zase postesknout nad tím, že se filmy podobného ražení a kvality netočí i u nás. Ale to nic, on už mi jistě někdo brzy vysvětlí, že při výrobě takovýchto snímků Poláci používají technickou sůl, antibiotika a že při jejich sledování riskuji nákazu salmonelou, a měl bych tedy raději zůstat u odpadování našich romantických komedií. / Poučení: Jsou odvětví lidské činnosti, u nichž svéhlavost způsobuje bezhlavost. 4*- ()

M.i.k.e

Poláci opět dokázali,že točit filmy umí a tak zatímco my máme svého Gangstera Ka a Francouzi Mesrina,Poláci mají svého Nikoše.Co ovšem tentokrát krutě nevychytali je stopáž a tři hodiny jsou na takový příběh prostě moc (přeci jen Kawulski není Copolla nebo Scorsese) a zatímco první dvě třetiny je to skvělá zábava,v té poslední třetině (plus mínus od útěku z vězení) se vše naopak začíná nebezpečně táhnout a osobně sem měl velký problém udržet pozornost a vydržet až do konce.On totiž Nikošův příběh sice není úplně nezajímavý,ale nijak nevybočuje ze standardu,kdy se hlavní (anti)hrdina vypracuje z obyčejného podvodníčka/veksláka,přes zloděje aut až k "velkému šéfovi".Nikoš navíc nebyl takový ten klasický mafián/gangster,tak jak je známe z filmů,takže tu prakticky úplně absentuje jakákoliv akce a kdo by se těšil třeba na přestřelky atd,bude notně zklamán (aniž by to byl spoiler,tak mrtví jsou tu - nepočítaje sebevraždu a nehodu - všehovšudy 2).V tomhle případě by pomohlo buď zkrácení o dobrých 30-40 minut,popřípadě rozdělení na dva samostatné filmy.Pak by hodnocení bylo jinde,jelikož zahrané a natočené je to opravdu velmi dobře a navíc to má skvělý soundtrack...70% ()

zette

Opet povedeny gangstersky film od Kawulskeho. Zabavne natocene retro o jednom z nejznamejsich polskych mafianu. Ja o jeho zivote tedy nevim nic a netusim, jak moc je film dejove verny skutecnosti... Ale i pres trihodinovou delku, jsem se nenudil a az na par hluchych mist, me to bavilo. Uzasny soundtrack! ()

SniperG1

Polská kinematografie jde pomalu a jistě nahoru, kord pokud se jedná o skutečné události a tenhle snímek je toho důkazem. Za mě i na tak dlouhou stopáž perfektně vykonstruovaný život Nikoše...jednoho z nej...90% ()

Johnny.ARN

No, akože nudnejší mafiánsky film som už dlho nevidel. Skutočne to muselo mať 3 hodiny? Prvá polka ešte ako tak, ale tá druhá bola na gulku. Stále o tom istom, jeho pred v závere som mal u prdele, nemalo to konca kraja aby sme sa dozvedeli čo? Že drogy sú zlé a nedá sa byť s každým kamarát? Nenašiel som v tom hlbší zmysel. 2 z 5 ()

hanagi

Přepálené ve všech ohledech. Tak moc, až mě ten manýristický, okázalý přístup začal iritovat. Jednu chvíli už jsem byla tak naštvaná, že jsem uvažovala o dvou hvězdičkách. Pořád jsem na vážkách, ale odvahu a ambice Polákům nemůžu upřít, tak ještě příště přidat trochu soudnosti. ()

Jaro.Krafcik

Poliakom preplo a natočili 3 hodinovú drámu ktorú ponúkli netflixu. Výber skladieb na jednotku. Ale fakt tá dĺžka. Hodnotenie s okrúhlym číslom 12k malo mať úplne iný film. Kiná su v tejto dobe Op. A verim že to tak nebude celý rok. Nejaký starší kúsok sa mi nechcelo hľadať tak vyhrala táto poľská gangsterka. Nebolo to zlé, len fakt pridlhé. A tie scény s titulkami vyslovene vadili. 3* ()

cpt.Lynch

S polskými gangstersterkami se poslední dobou roztrhl pytel. A sice nevznikají legendární díla jako třeba Casino, Mafiáni, nebo Sopranos, ale svou kvalitu mají! Tenhle film není gangsterkou úplně klasickou, ale podle všeho Nikoś nebyl úplně klasický gangster. Příběh je vyprávět až skoro baladicky. Některé momenty fakt silné, jindy to plyne hodně pomalu. Je škoda že film při tak velké stopáži více nerozpracoval vztahy mezi jednotlivými postavami. A že jich tam je. Prostě někdy člověk moc nechápe motivaci jednotlivých postav, to je fakt na škodu. Naopak postava Nikośe je zpracována až úctyhodně. Ale myslím že právě vztahy mezi jednotlivými aktéry v podsvětí dávají podobným filmům šťávu. Škoda, mohlo to být ještě lepší o fous. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD