Jak jsem se zamilovala do gangstera

• Poľsko Jak pokochałam gangstera
Poľsko, 2022, 184 min

Réžia:

Maciej Kawulski

Kamera:

Bartek Cierlica

Tomasz Włosok, Aleks Kurdzielewicz, Antoni Królikowski, Agnieszka Grochowska, Magdalena Lamparska, Krystyna Janda, Julia Wieniawa-Narkiewicz (viac)

Tajemná žena vypráví o vzestupu a pádu Nikodema „Nikośe“ Skotarczaka, jednoho z nejproslulejších polských gangsterů. (Netflix)

Marze

Ma to zapletku teenagerskeho filmu. Mel jsem pocit, ze film napodobuje zname veci z tohoto zanru jako Zjizvena tvar, Narcos ci Mafiani, protoze je zde prehlidka klise.Ale kamera,herecke vykony, hudba a scenar byli dobre a docela zabavne. Ale asi by to lip fungovalo jako serial. Stopaz je tri hodiny muceni. Thrailer ma minutu a pul a ukazuje vsechno, co potrebujete vedet ()

Maynard.

Je to o jednu hvězdu slabší než "jednička", ale i tak to má hodně slušný grády. Možná škoda, že to trvá skoro jako Pán prstenů, což mi přijde na jedne polskou "kriminálku" hrozně moc. Narozdíl od jedničky mi tady uplně neseděla postava hlavního hrdiny, neměl takovej charakter. Dostaneš se do polskýho podsvětí, což se nestává uplně v každým filmu. A co oceňuju fakt hodně, tak že se tady nedočkáš hepyednu... ()

mira007

Historie polského organizovaného zločinu na příběhu jednoho gangstera v podání Tomasze Włosoka (nar. 1990) ,... přesně takhle začínala moje recenze i u předchozího počinu ( Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa (2019)) od režiséra Macieje Kawulskeho , který jako producent stojí i za erotickými 365 dní (2020) . Život gangstera od sedmdesátých do devadesátých let ( něco na způsob českého Příběh kmotra (2013)) což mám jako divák rád, ale tady jsem měl pocit dvakrát opakovaného vtipu, nebo dvakrát do stejné řeky nevstoupíš, protože ve srovnání s předchozí gangsterkou je to slabší. Jede to ve slušném tempu, technicky i herecky supr, ale i tak tomu chyběla šťáva, něco co by mne chytlo a délka tři hodiny je prostě smrtící, když to nemá pořádně děj, jen sled scének jedné kariéry grázla. ()

pornogrind

Kawulskiho Jak jsem se stal gangsterem(2019) byla pecka a proto jsem chtěl dát šanci i tomuhle filmu. Odrazovala mě celkem dlouhá stopáž(184minut) ale můžu říct, že Kawulski to ukočíroval tak, že jsem se ani na minutu nenudil. I přesto mi jeho předchozí film(Jak jsem se stal gangsterem) sedl o něco víc. Proto jen 4hvězdy. Rozhodně ale stojí za vidění a i zde si neodpustím napsat, že Patryku Vegovi vyrostla opravdu silná konkurence. Což je jenom dobře. ()

M.i.k.e

Poláci opět dokázali,že točit filmy umí a tak zatímco my máme svého Gangstera Ka a Francouzi Mesrina,Poláci mají svého Nikoše.Co ovšem tentokrát krutě nevychytali je stopáž a tři hodiny jsou na takový příběh prostě moc (přeci jen Kawulski není Copolla nebo Scorsese) a zatímco první dvě třetiny je to skvělá zábava,v té poslední třetině (plus mínus od útěku z vězení) se vše naopak začíná nebezpečně táhnout a osobně sem měl velký problém udržet pozornost a vydržet až do konce.On totiž Nikošův příběh sice není úplně nezajímavý,ale nijak nevybočuje ze standardu,kdy se hlavní (anti)hrdina vypracuje z obyčejného podvodníčka/veksláka,přes zloděje aut až k "velkému šéfovi".Nikoš navíc nebyl takový ten klasický mafián/gangster,tak jak je známe z filmů,takže tu prakticky úplně absentuje jakákoliv akce a kdo by se těšil třeba na přestřelky atd,bude notně zklamán (aniž by to byl spoiler,tak mrtví jsou tu - nepočítaje sebevraždu a nehodu - všehovšudy 2).V tomhle případě by pomohlo buď zkrácení o dobrých 30-40 minut,popřípadě rozdělení na dva samostatné filmy.Pak by hodnocení bylo jinde,jelikož zahrané a natočené je to opravdu velmi dobře a navíc to má skvělý soundtrack...70% ()

• Okrem Poľska sa natáčalo aj v Litve. (MikaelSVK)
  • Ve filmu zazní písnička „Gyöngyhajú Lány“ od skupiny Omega, kterou v ČR známe pod názvem „Dívka s perlami ve vlasech“ od Aleše Brichty. Také zde zazní píseň „Big in Japan“ od německé skupiny Guano Apes. (Skarface)
  • Ve filmu zazní mimo jiných známých interpretů (Scorpions atd.) i norská skupina Wardruna, konkrétně jejich skladba „Odal“. (WolfIssen)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD