Nokturno

(festivalový názov) (študentský film)
všetky plagáty
Krátkometrážny / Dráma
Dánsko, 1980, 9 min

Praktické cvičenie Larsa von Triera zo študentských čias. Krátkometrážna snímka má za účel pomalým dejom navodiť depresívnu atmosféru. (bari68)

Matty

Aaargh! Ten největší možný psychický teror, jaký si dokážete na tak krátkém prostoru představit. Je to pomalé a bezdějové, vlastně toho ani moc nevidíme, ale o to intenzivnější to má atmosféru. Vlastně ani nevím, jestli jsem byl tak znepokojený tím, co jsem neviděl, nebo tím, že jsem to neviděl. Každopádně depkoidní záležitost. (Dánsky se kvůli ní učit nemusíte, těch pár vět prý nemá důležitější význam.) ()

hirnlego

Těžká, depresivní atmosféra znesnadňuje člověku volné dýchání - chladně dotíravá kamera dělá i obyčejnou žárovku zajímavou - podivný závěr nechává volný průchod naší fantazii... Uměl už tehdy. ()

dwi

Ponuré a depresivní cvičení z Trierových studentských let jen potvrzuje tezi, že umělcem se člověk nestává, ale rodí. Na osmi minutách dokázal režisér spolu s kameramanem Tomem Ellingem vyjádřit pochmurný avantgardní příběh o ženě, trpící alergií na světlo. Hlavní hrdinkou je fotomodelka Yvette Weisbacherová, jejíž počáteční sen je stejně nejasný jako řada ostatních záběrů. Fascinace různými předměty (červená žárovka, vytékající láhev..) dotváří mrtvolnou atmosféru, ve které se odehrává telefonát, při němž zjistíme, že žena má ráno v 6.10 odletět letadlem. Když však tato hodina nastane, místo letiště se ocitáme na střeše, na níž Yvette symbolicky pozoruje ptačí hejno. Filmu se dostalo náležitého ocenění v Mnichově roku 1981 na Evropské soutěži krátkých filmů. ()

MM_Ramone

Nikdy som neštudoval filmovú réžiu. Nemám žiadne oficiálne vzdelanie v oblasti kinematografie. Nepokladám sa ani za všeznalého intelektuála. A už vôbec sa nechcem tváriť ako odborný kritik. Možno aj preto som v tomto krátkometrážnom snímku dánskeho režiséra Larsa von Triera nenašiel nič viacej ako len silne koncentrovanú depresiu. ** ()

3497299

Trierův studentský film, ve kterém se poprvé plně projevuje jeho tvůrčí genialita a stylová bravura a perfekcionismus (Trier měl před samotným natáčením připravený dokonale vypracovaný storyboard, takže byl film vlastně "sestříhán" již před svým vznikem). Zaměření na ponurou melancholicky snovou atmosféru: detaily předmětů vystupujících ze tmy, telefonický rozhovor odkapávající do ticha jako poslední vazba se světem živých - de profundis. Inspirace Tarkovského obrazností se nezapře - je to jeden z Trierových velkých vzorů. Estetika Nocturne byla později využita a dále rozvedena v jeho celovečerním debutu Prvek zločinu. ()

Jordan

ponurá depresívna etuda hodná začínajúceho triera. úzkosť vo svojej najčírejšej podobe - strach z odletu, opustenia domova je metaforicky znázornený strachom zo slepoty, s poranenia očí. záverečný záber na kŕdeľ husí je nádherný a silný. ()

Tomco

Atmosfericke, znepokojujuce, zvlastne. Lars von Trier zrejme vedel, co chce tocit a co chce tymto povedat, ja som vsak zmysel a pointu tohto kratasu nepochopil. ()

ScarPoul

Vizuálne hravý film, ktorý je akousi ukážkou nadchádzajúcej tvorby Lars Von Triera, ktorý dokáže aj tým najtemnejším obrazom vyrozprávať filmovú báseň. ()

GodComplex

Dokonaly priklad toho, ze Trier vubec nepotrebuje pro nej typickou extra dlouhou stopaz, aby vas unudil k smrti, on to zvlada dokonale i v kratkometraznim formatu. Snazil se byt dark - nevyslo mu to. Misty dobra hudba, misty neco co evokuje atmosferu, ale takhle proste ne, Larsiku, ty nejsi Lynch. 3/10 ()

easaque

Larse moc nemusím a jak vidím, tak i jeho počáteční krátký film mě nezaujal - snad jen kamera. Depresívní náladu má všude. Tak když ho to baví .... mě ne! ()

Abes

Asi můj první kraťas který jsem viděl. Tehdá ještě v době staré "Volné diskuze" plné spinů, twinů, bluntů a Shadů. Popis filmu sedí, atmosféru to má od prvních sekund. ()

Amroth666

5.2. 2010 Takhle přesně si představuji pravý nefalšovaný dánský styl fiilmu v krátkometrážním provedení a navíc v té době začínajícím Larsem vonem Trierem, který si po tomto rychlém depresivním filmečku hned začně budovat neuvěřitelnou zásobu nápadů, jak prodat svůj dánský talent na točení filmů. ()

MarekT

Nádherné monodrama s mystickou atmosférou, která mě osobně přibila k monitoru už při úvodních titulcích. Jedná se o mé první setkání s Larsem von Trierem a cítím, že bych měl dát příležitost i celovečerním filmům tohoto na první dojem sympatického Dána. Film (i s anglickými titulky) najdete zde: http://www.youtube.com/watch?v=EYoG37qE6EE ()

Slavníkovec

Temno temná tma řídí chod celého příběhu. Ponurá nálada hlavní hrdinky alergické na světlo se postupně mění na strach, beznaděj, a naprostou touhu odtrhnout se od nočního světa. Člověk si ani neuvědomí co to je nevycházet za světla ven. Jenom v noci. V čase kdy ostatní spí, ona se může pohybovat světem volně. Tato nemoc, či alergie na sluneční záření je jako ostnatý drát bránící normálnímu svobodnému životu. ()