Rozhovory s přáteli

• Veľká Británia Conversations with Friends
všetky plagáty

Jednadvacetiletá studentka Frances prochází řadou vztahů, které ji nutí poprvé v životě čelit vlastní zranitelnosti. Je to všímavá, rozvážná a inteligentní mladá žena. Její bývalá přítelkyně Bobbi je okouzlující, sebevědomá a upřímná. Přestože se Frances a Bobbi před třemi lety rozešly, dnes jsou z nich nerozlučné kamarádky, které společně přednášejí v Dublinu poezii. Na jednom ze svých vystoupení se seznámí se starší spisovatelkou Melissou, která je jimi naprosto okouzlena. Bobbi a Frances začnou trávit čas s Melissou a jejím manželem Nickem, pohledným, ale rezervovaným hercem. Zatímco spolu Melissa a Bobbi otevřeně flirtují, Nick a Frances se vrhnou do vášnivého románku, který před ostatními tají. (HBO Max)

Trilobitter

Seriálu by slušel spíš název "Výměna frází mezi random lidmi." Neschopnost postav provádět alespoň základní smysluplnou konverzaci je často až ubíjející. Tam, kde je prostor něco opravdu rozebrat do hloubky, se hrdinové uchylují jen k vágnímu "yeah, ok, aha, oooh Frances." Nefunguje to a v první půlce i velmi nebaví. Druhá už je zajímavější, protože se z přehršle obnažených ohrudí vyloupne i náznak děje a vykreslení aféry je vlastně docela zábavné, napínavé a osvěžující. Nicméně, celkové vyznění považuji za nepřesvědčivé. Za velké mínus považuji také opomenutí ideologické linky, která je v knižní předloze velmi silná. Frances je rudá jak záře nad Kladnem, ale v serioši jen asi dvakrát padne "jsem komunistka" a nazdar. Netflixovská kapitalizace protestu proti kapitalismu at it´s finest. ()

Disk

Irská spisovatelka Sally Rooney patří mezi literární celebrity a není divu, že oba její romány se krátce po vydání dočkaly seriálových adaptací. Nejprve se tak stalo u Normálních lidí a krátce poté stejný tým vytváří audiovizuální podobu jejího debutu Rozhovory s přáteli. Oba seriály mají skvělou atmosféru, fantastické herecké výkony, přesně volený soundtrack a vše je navíc pečlivě zrežírováno. Tak proč dávám horší hodnocení? Bohužel je tu poznat tvůrčí nepřítomnost autorky, která k Normálním lidem nejen sama psala scénáře, ale také byla duchovní matkou celého projektu. Zde bohužel chybí a ne všechny situace působí úplně věrohodně. Bohužel musím vytknout problematičnost milostných scén. Jako kdyby se tvůrci rozhodli jimi šetřit. Jejich zobrazení je velmi konzervativní a žel nemají silný náboj jako u Normálních lidí. Navíc mě zklamalo, že zatímco u Normálních lidí byli oba aktéři vidět prakticky zcela nazí, u Rozhovorů s přáteli tomu tak není. Jako kdyby se tvůrci zničehonic začali bát, že by publikum mohlo být pohoršeno. Přitom sex je u mileniálové generace zcela běžnou součástí. Tady bohužel byl promarněn potenciál. Přesto si myslím, že je dobré Rozhovory s přáteli vidět, protože mezilidské vztahy nejsou vždycky úplně jednoduché. P.S.: Joe Alwyn na mě bohužel nepůsobí tak magneticky jako Paul Mescal v Normálních lidech. ()

tireneali

Chtěla jsem dát plný počet, ale něco tomu chybělo. Knižní adaptace byla o mnoho lepší, přestože seriál se věrohodně snažil vykreslit nejednoduché vzahy, ať už mezi Frances a Bobbi, nebo Frances a Nickem. Příběh se odvíjel v příjemném a melancholicky pomalém tempu, zrovna tak jako na stránkách knihy. Herecké výkony byly na jedničku, hudba taky. Přesto byl první seriál, Normální lidi, o kousíček lepší. ()

MyrnaAlec

Frances je 21, studuje v Dublinu a nemá žádné zkušenosti ve vztazích. Jediný, co zkusila, byla její kámoška Bobby. Jednou jde na večírek a tam uvidí Nicka, který se jí líbil a tak ho políbí. Tím se rozjede vztah/nevztah, protože on je ženatý. Následuje emocionální kolotoč sexu/nepochopení/rozcházení/popírání/přiznávání a Frances je v tom namočená po uši. Tím vším prochází a poznává se i reflektuje důsledky svých činů. Má to atmosféru, výborné obsazení všech čtyř hlavních postav. A ano, moc sexy Joe Alwyna. ()

M.i.k.e

další civilní konverzačka podle knihy Sally Rooney a i když to není taková emoční smršť jako Normal People za shlédnutí určitě stojí. Příběh se tentokrát motá kolem studentky Frances, která je na první dobrou introvert nedávající najevo emoce. to všechno se změní, když si začne a následně se zamiluje do ženatého muže a do toho musí řešit svůj vztah se svojí nejlepší kamarádkou a zároveň bývalou přítelkyní Bobbi. Ta je zdánlivě mnohem zajímavějším charakterem než hlavní postava Frances, ale osobně mi celkem vadilo její chování vůči Frances (která rozhodně není bez chybičky) a tendence všechno vztahovat na sebe. I to ovšem přináší život a Rozhovory s přáteli jsou v tomhle ohledu stejně životné a uvěřitelné jako Normal People...70% ()