Nová učitelka na střední nemůže přestat myslet na podezřelou smrt, ke které došlo před třemi týdny, a začíná se bát o život. (Netflix)

*CARNIFEX*

Nepamätám sa, kedy naposledy som sa stretol s nejakým projektom, ktorého titul by mal viac ako dve slová, pričom by tak dokonale vystihoval svoju dejovú podstatu. Skutočne, “bordel” je to správne slovo, ktoré po sebe zanechala hlavná “hrdinka”. Samotný príbeh sa odohráva v dvoch dejových líniách, jedna strieda druhú, druhá prvú, pričom všetko je zrozumiteľne podané tak, aby divák pochopil aká bola, a aj je realita osudov oboch postáv. Solídne krimi, bez akéhokoľvek zásahu žandárov .. ()

Anderton

Mierne nadpriemerný seriál ponúka slušnú mozaiku zo života postáv, ktoré sa rozdeľujú na ambivalentné a zlé. Kto ale aký v skutočnosti je, sa dozvieme až v samotnom závere. Nažhavený na prekvapivú pointu som bol vo finále mierne sklamaný z toho, že identita vraha toto prekvapenie nepriniesla, naopak motivácia áno. Avšak niektoré veci by sa nemali objavovať akoby do diela prišli z nejakej konkurenčnej kriminálky. Sledovať spletité a komplikované vzťahy a udalosti zaujímavých postáv bolo zábavné. 70% ()

shedlo

Jestli jste si mysleli, že přebornice v nošení svetrů je jen Sarah Lund, tak to jste neviděli letošní hit ze Španělska El desorden que dejas. Na tenhle seriál jsem se původně podívala, protože jsem si chtěla nostalgicky připomenout Galicii, kde byl natáčen. Nakonec se z něj vyklubalo moc povedené krimi drama. Vůbec jsem neodhadla plot (na rozdíl od jiných kriminálek), všechno se odkrývá postupně a do poslední chvíle nevíte kdo a proč. Dobře se tam prolínají časové roviny, tak jednoduše a přitom srozumitelně a taky svět teens a dospěláků (ten ten se někdy protne až moc). Seriál je, myslím, i skvěle obsazen, zvlášť kvalitní jsou výkony mladších herců (Iago a Roi). A dvě hlavní představitelky mají krásu a charisma, jaké najdete jen u Španělek. ()

pavcas

Příběh se odehrává v malém španělském městečku v prostředí střední školy. Na místo přijíždí mladá učitelka s manželem, která nastupuje na uvolněné místo. Co ale dopředu netuší je, že její předchůdkyně, žáky i místními velmi oblíbená učitelka literatury, spáchala sebevraždu. Tedy vypadá to tak. Mladá žena, která sama nedávno utrpěla ztrátu matky a jejíž psychika je dost křehká i bez dalších traumat, začíná zjišťovat, že to co se stalo její předchůdkyni, by se mohlo stát i jí. Postupně odhaluje nejen pravou tvář ženy na jejíž místo nastoupila a která měla dost kostlivců ve skříni, ale také že nemůže věřit nikomu a dokonce ani sama sobě. Je to thriller, je to drama, je to sexy a je to vůbec dost dobrý, španělům tohle prostě poslední dobou jde! Jako bonus tam jednu ze zásadních vedlejších postav hraje můj oblíbenec z Vis a Vis, šarmantní Roberto Enríquez. ()

M.i.k.e

Špaňelé tyhle drama-thriller-jakože detektivky umí a většinou se na ně moc dobře dívá.The Mess You Leave Behind není výjimka,ale víc než kdy jindy tu trpí logiika na úkor dramatičnosti a zvratů,které ke konci působí hodně na sílu.Moc tomu nepomáhají ani postavy,jelikož ten seriál budí dojem,že Španělsko je plné úplných kreténů,kterým racionální a normální chování nic neříká.Korunu tomu nasazuje hlavní hrdinka,jejíž debilita a naivita exponenciálně roste s blížícím se koncem.Samotná zápletka přitom není špatná,ale zkrácení o minimálně dva díly by jí jen pomohlo k většímu spádu a budování napětí.Kladem každopádně je,že i přes negativa se daří udržet děj více méně neprůhledný až do posledního dílu...60% ()

• Autor knižní předlohy k seriálu (Carlos Montero) už během psaní románu inicioval vytvoření scénáře k seriálu, jehož je i tvůrcem. (webhomeless)
  • Místa natáčení se nachází na různých místech v provincii Galícíe. Především město Coruña, tam se nachází poblíž přístavu čístě bílá ulice Avenida de la Marina s podloubími a mnoha okny směrem na moře, sekce domů je také nazývána Crystal Palace. Ta se objevuje v seriálu průběžně. Ve městě je také nejstarší římský maják na světě (2. století), který je stále v provozu (památka Unesco). V seriálu také hraje důležitou roli nádrž As Conchas na řece Limia v centru Galicie. Termální lázně se nachází poblíž města Ourense. Budova školy je ve městě Celanova, rodišti autora knižní předlohy a scénáře – Carlose Montera. (webhomeless)