American Horror Stories - Season 1

(séria)
USA, 2021, 5 h 13 min (Minutáž: 38–50 min)

Streeper

Kdyby byla možnost dál půl hvězdu, dala bych tři a půl. Jsou tam epizody, které jsou skvělé, mě osobně se nejvíce z celé série líbila epizoda třetí Drive In. Líbil se mi nápad, zpracování, bylo to super. Nejhůře hodnotím epizody The Naughty List a Feral. Naprosto zbytečné epizody, nemastné, neslané. Úplně zbytečný čas koukání na ně. Líbilo se mi, že závěrem jsme se vrátili jakoby k prvnímu dílu, ale díl jako takový moc povedený není. Říkám si, jestli druhá série není zbytečná, ale třeba se budou věnovat Asylum. ()

AffectedFace

Tak nakonec i American Horror Story přišel se svým "VHS" stylem vyprávění různých příběhů. Tentokrát s podtitulem Stories. Jenže až moc jde s davem a proto se skoro v každé epizodě vyskytuje homoušek či lesbička. Proto vám z tohohle hlediska doporučuji totálně přeskočit první, druhou, třetí a sedmou epizodu (pokud teda rádi nezvracíte). Ale i přes tenhle fact, jsou zmíněné epizody námětově velice poutavé a gory, což se dá jediné ocenit. Za nejlepší ale považuji určitě epizodu pátou "Baal", která neskutečně twistuje celý díl ve stylu Korejského Forgotten (navíc v ni hraje výborná Billie Lourd, kterou si můžete pamatovat už z AHS 1984). Tenhle díl je naprostá špička ve svém oboru a můžu aspoň jako jedinou epizodu nejvíc doporučit na oddechový horor večer, jelikož se jedná o čistou 40 minut dlouhou nezávislost na ostatní díly či série AHS. Ta si za mě odnáší čistě dokonalých pět hvězd. Bohužel jako celek první série nemůžu jít s hodnocením na více jak čisté tři hvězdy. Epizodu Feral můžu také doporučit, takhle měl dopadnout nový Wrong Turn. ()

M.i.k.e

nemůžu říct,že bych byl nějak velký fanda fenoménu AHS.Doposud sem viděl pouze první řadu,která mě nicméně svého času dost bavila.V návaznosti na novou mini sériii se navíc znalost první řady ukázala jako celkem šťastná,vzhledem k tomu,že hned 3 ze sedmi dílů odkazují právě na ní a jsou navíc z celé řady nejlepší.Zbylé čtyři díl pak vypráví každý jiný příběh a jejich úroveň je lehce kolísavá.Ani jeden ale není úplně špatný a každý mě svým způsobem bavil.Ať už to byl prokletý film,Santa Trejo,démon a nebo lidožrouti v přírodní rezervaci.Teď už se jen vrhnout do další sérií "klasického" AHS.Jen to vzhledem k počtu sérií asi nebude úplně easy...70% ()

dubinak

1. série: Antologie? A kde jako? Když tři díly otevřeně navazují na Murder House a snaží se v podstatě rozšířit první sérii do docela širokých okruhů, nepovažuju to za antologickou sérii. Ještě ke všemu, když třetí a čtvrtý díl byly naprostý propadák, pátý a šestý to trochu vytáhnul a při posledním se setkáváme zase s nějakým metapříběhem Murder Housu. Pardon, ale tohle neustále vaření ze stejného pytlíku mě celkem začíná unavovat a v podstatě ani nechápu, kde se zrodil tenhle debilní nápad na celý tento koncept. Troufám si říct, že pokud budou vznikat další a další série tohoto projektu, které jsou beztak z části postavené pro čistou propagaci LGBTQ+,  jsem připravená říct Murphymu bye bye. ()

novoten

Celý koncept je nakonec malým protimluvem. Chápu, že ne každý nápad Murphyho party má potenciál na samostatnou sezónu v AHS vesmíru, ale čekal jsem dávku úderných jednohubek a místo toho jsem dostal pár dobrých nástřelů jen výjimečně (Feral) dotažených do pádného závěru či pointy. U zbytku samostatných příběhů totiž právě závěr je tím nejslabším. Nadprůměrné hodnocení mi tak po první sezóně vyskakuje díky tomu, jak nápadité a efektní jsou první, druhá a poslední epizoda, tedy trochu nečekané přívažky ke zdánlivě dovyprávěnému a maximálně vytěženému Murder House. Vracet se do domu, ve kterém všechno o dekádu dříve odstartovalo, mi po oznámení přišlo jako podfuk na slibovanou premisu, ale kombinace Sierry McCormick s Kaiou Gerber nebo třeba uťáplý Matt Bomer, to jsou požitky, které jinde nenajdu. Bavilo mě to čekání, s jak moc neuvěřitelnou zápletkou přijde nový díl, ale příště bych rád, aby divácká odměna byla vyváženější. ()