Príbeh Rodriga Díaza de Vivara (Juan Fernández), kastílskeho šľachtica a vojnového hrdinu, ktorého príbeh sa odohráva v stredovekom Španielsku. (maramashi)

flanker.27

Konečně jsem se zase podíval na seriál, především proto, že středověkých záležitostí, které za něco stojí, teď moc není. Dal jsem tomu šanci a nelituji. Od eposu s Charletonem Hestonem (mého oblíbeného, budu muset brzy zopakovat) doba pokročila a tvůrci se samozřejmě snaží uspokojit i vkus dnešního diváka, takže nechybí intriky, zrada, nějaké ty horizontální aktivity a pro krev se tu taky nejde až tak daleko, ale oceňuji, že na rozdíl od tak asi 90 % současné produkce zde nic z toho nepůsobí samoúčelně jako u "it's not porn, it's HBO/Netflix" a podobně. Má to celkem logiku, není to zbytečně natahované (5 epizod na sérii je tak akorát), té krve není až tak zbytečně moc a když už, tak jsou boje poměrně realistické a přehledné. Větší výtku mám možná tak akorát k pojetí hlavního hrdiny, který je až příliš upozaděný na úkor palácových intrik, a hlavně není nijak zvlášť sympatický, k čemuž dle mého dopomáhá i ne zrovna nešťastnější volba jeho představitele. Jaime Lorente sice vypadá celkem přesvědčivě s mečem, ale jinak charismatu moc nepobral a jeho věčně křečovitě sevřené čelisti mi připomínají pasáž ze Saturnina o mladých mužích bojovně vysunujících bradu. Tu milostnou epizodku v Zaragoze si mohli odpustit, ale asi to potřebují do příště. Osobně mi nejsympatičtější byli princ Sancho a samotný král Fernando. Spousta pánů si určitě smlsne na doně Urrace, ale já bych asi ocenil, kdyby ji někdo procpal tím prévetem z prvního dílu a dole zametl. Tyhle ambiciózní kravky nesnáším. Každopádně jsem celkem spokojen a doufám, že to v další sérii nepokazí. ()

Cervenak

Ako sa z panoša Ruya stal hrdina s prezývkou Cid. Spokojnosť, dokonca veľká. Vlastne, ako tak rozmýšľam, je to asi najlepší rytiersky film/seriál od Kráľovstva nebeského. Pekný príbeh bez seriálových naťahovačiek, Denver je síce od všetkých o hlavu menší, ale hrá to výborne, solídne krvavé bitky, dobre zobrazený rozdiel medzi kresťanským a maurským svetom, dokonca aj tie "ženské dejové línie" sú znesiteľné (v týchto moderných spracovaniach klasík bývajú hrozne nasilu natlačené, ešte teraz mi je nevoľno z tej pomstychtivej lukostrelkyne v novom seriálovom Mene ruže). Fašisti na dobové reálie v tom zrejme sem-tam nájdu nejakú renesančnú stoličku a podobné blbosti, ale mňa tam nič nerušilo, dokonca som si vychutnával zaujímavé dobové vychytávky (Ježiš na kríži je pekne oblečený, bez krvi a tŕňovej koruny, rytieri pri turnaji nemajú medzi sebou ten plot, ale kľučkujú po kolbisku, drevce držia nad plecom a dokonca sa posmievajú chlapovi, ktorí drevec drží "novým normanským spôsobom" pod pazuchou, no a je tam čarovná scéna, v ktorej kočka princezná sedí na prevéte, dole chlapík s lopatou nakladá na voz čerstvé produkty a ona si potom z okolo sediacich vyšívajúcich dvorných dám vyberá, ktorú poctí tým, že jej chumáčom kúdele bude môcť utrieť zadok, čo sa aj naozaj stane). Bez obáv si to dajte, pre fanúšikov historických vecí povinnosť. ()

EvilPhoEniX

El Cid je pro mne trochu zklamáním, ale vyloženě špatný to není. Bylo fajn vidět Denvera z La Casy de Papel po delší době v jiné roli a on je i největším důvodem, proč jsem si seriál pustil. El Cid má celkem poutavý příběh, kde hlavní hrdina začíná jako páže a musí si svou kariéru budovat ze spodu, což je téma, které mě baví. Vizuál i historické zasazení zdá se být věrné, intriky, zrady a politické pikle zde fungují víceméně stejně dobře jako v jakýchkoliv jiných historických seriálech, ale největším kámenem úrazu je bohužel akce, která zde téměř absentuje. Až tak by mi nevadilo, kdyby 4 díly byly dějové a ve finále tvůrci naservírují očekávanou dlouhou historickou řežbu, ale že dostanu ani ne 10 minutový battle v 5 hodinách to mi přišlo trochu jako zrada. Sice jsem se nenudil, seriál utíká rychle, ale jsem naštvaný, že se opět seriál vydává tímhle směrem. Proč zde vůbec dávát nějaké velké bitvy, když se diváci spokojí i s politickými intriky, že jo. Příběh****, Akce**, Humor>Ne, Násilí**, Zábavnost****, Hudba***, Vizuál****, Atmosféra****, Napětí***. 6.5/10. ()

Wotan

První díl docela navnadil, ale pak už to šlo pomalu z kopce. Ale pořád dobrý seriál na odreagování. Teda až na toho El Cida, kterej má charisma popelnice. Zato ale musí mít zuby ze železa, protože vydržet 5 dílů s permanentně zaťatou čelistí není jen tak. To taková Urraca nebo Sancho se povedli daleko víc. Celá série pokryje necelé první 3 minuty z tohoto krátkého dokumentu. ()

Necrotongue

Sice teď píšu komentář... pardon... recenzi (síla zvyku) k seriálu, ale už teď tuším, že půjde jen o první sezónu (leda by inkvizitoři na další řady nesehnali finance). Mně osobně se zdála být celá tato záležitost povedenou exkurzí do španělského středověku hlavně proto, že se zase nějaký aktivní jedinec neutrhl z řetězu a nepotopil to celé tím, že by si prosadil plnou plátovou. Tvůrci si dokázali pohrát s některými detaily (v jednu chvíli jsem si vzpoměl na seriál Černá zmije s popisem defekační místnosti s velkoryse pojatým a bohatě větraným odpadovým systémem), takže mi vůbec nevadilo, že manipulace a intriky zvítězily nad akcí technickým KO. ()