Čierna skrinka: Skaza letu A800

• Česko Pád letu A800 (viac)

Mathieu Vasseur (Pierre Niney) je pracovníkom Úradu pre vyšetrovanie leteckých nehôd, označovaný ako (BEA). Jeho manželka Noémie (Lou de Laâge) tiež pracuje v letectve, v komisii na udeľovanie centrifikácií novým strojom. Jedného dňa dôjde k leteckej katastrofe, kedy spadne lietadlo European Airlines Atrian-800 a zahynie všetkých 300 cestujúcich a 16 členov posádky. Išlo o let z Dubaja do Paríža a stroj sa zrútil za krásneho denného počasia v Savojských Alpách. Príčiny katastrofy nie sú známe a BEA starostlivo analyzuje čierne skrinky lietadla vo svojich priestoroch na letisku Le Bourget. Mathieu je najskôr z vyšetrovania odstavený svojim priamym nadriadeným Victorom Pollockom (Olivier Rabourdin), ktorý si neželá, aby sa toho zúčastnil, ale keď sa Pollock stratí a je dokonca hľadaný políciou, je oslovený priamo šéfom celej BEA Reniérom, aby sa do vyšetrovania pustil. Počúvanie hlasového záznamníka z kokpitu (CVR) - ktorý zaznamenáva rádiovú komunikáciu, hlasy a okolitý hluk v kokpite - ho najprv vedie k záveru, že do kabíny vstúpil islamský terorista a ten spôsobil pád lietadla. Tento záver ho ale neuspokojuje, má pochybnosti a určité zvukové detaily ho vedú k podrobnému hľadaniu inej príčiny nehody. Jeho žena Noémia zatiaľ opúšťa štátnu inštitúciu a nastupuje priamo k výrobcovi lietadiel do Atrianu. Je to pre ňu významný kariérny postup. Mathieu začína s hypotézou o technickom zlyhaní automatického pilota MND. Tiež sa sám vydáva do Pollockovho domu na vidieku, aby zistil, či jeho šéf na niečo neprišiel. Tiež sa snaží kontaktovať pilota, ktorý nemal s MND dobré skúsenosti. Ten mu síce naznačí, že projekt stroja A800 bol uponáhľaný a jeho schválenie nebolo práve čisté, ale potom sa s ním odmieta stretnúť a nechce vôbec komunikovať. Dostáva sa do slepej uličky. Pred vyšetrovaním ho varuje aj jeho priateľ zo štúdií, teraz majiteľ firmy Pegas Security, ktorá zabezpečuje softvér pre letecké stroje, Xavier Renaud (Sébastien Pouderoux). Mathieu sa však nenechá odradiť, najmä po tom, čo zistí, že je sledovaný čiernym Mercedesom. Potrebuje skontrolovať MND, lenže aby túto operáciu šéf shválil, chce pádne dôkazy... (TV Markíza)

Skeksis

Nejaký podivný superhrdina, ktorý má ale iba dobrý sluch, a to taký, že počuje prdy ľudí z celého sveta, inak je okuliarnatý vyziabnutý neurotik, príde medzi všetkými tými zvukmi a kódmi na PODRAZ. Ďalší film na tému, ako veľké spoločnosti kašlú na ľudí a ide im iba o zisk. Podstatné je usmievať sa a stáť si za svojím! Téma mostík/navigačný systém, piloti/autopilot nie je až taká otrepaná a napriek tomu, že tam bolo veľa technických informácií, bolo to veľmi dobre pozerateľné. ()

Big Bear

Až neočekávaně povedený thriller. Pokud rádi sledujete seriál, který ukazuje jak se vyšetřují letecká neštěstí a jejich příčiny - Letecké katastrofy, tak tohle se vám bude rozhodně líbit. Hlavně první půlka filmu je svělá. Konec mi přišel už poněkud překombinovaný, ale zase to mělo správné napětí. Docela mne bavily ty rozporuplné myšlenky hlavního hrdiny. Na kolik je to všechno skutečnost a co už si sugeruji? Pokud pracujete se záznamem z černé skříňky, filtrujete různé jeho části a ruchy, můžete nalézt v záznamu lecos. Ale lze se o to jisto jistě opřít? Opřít natolik aby mohl padnout verdikt proč se zřítilo letadlo s 300 cestujícími na palubě? Neočekávaně povedená záležitost. Dávám za 4 zvukové záznamy z černé skříňky a opravdu důsledně až zase někam poletím na dovču přepnu hodinky i mobil na režim - letadlo .-) . Mimochodem, komu praktiky ve filmu přijdou přitažené za vlasy, dovolím si připomenou kauzu Boeingu 737 MAX-8... Tím ovšem nechci nikoho děsit a všem přeji nádhernou letní leteckou dovolenou někde u moře!  * * * * ()

Fr

„NEVYTVÁŘÍM TEORIE. ANALYZUJU FAKTA…“   Co se děje, když spadne letadlo? Najde se černá skříňka a … Matthieu je frajer, co slyší i trávu růst. A tak poslouchá … a poslouchá… a zjistí, že se tady děje něco nekalýho! Thriller. Víte, jak jsou takový ty komorní thrillery… třeba z dispečinku. Tak tady je to podobný, jen to je trošku víc nekomorní. Prostě film pro jednoho člověka, jednohubka, která baví zvukem i jednoduchostí.     /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chcu makat pro BEA. 2.) Chystám se letět.  ///  Thx za titule „doummais“.                  PŘÍBĚH  *****  HUMOR  ne  AKCE  ne  NAPĚTÍ  ** ()

Aljak

Skvelé! Už dávno som nevidel tak dobrý thriller, ktorý by ma bavil od začiatku až do samého konca. Aj keď rozbeh bol pomerne pomalý, potom to našťastie nabralo skvelý spád a dej mal všetky esencie, ktoré by poriadny thriller mal mať. Prostredie vyšetrovania leteckej nehody bolo veľmi atraktívne, aj keď miestami som strácal prehľad, že kto v tom celom hrá akú rolu (treba sa na to dobre sústrediť). Jediné mínus celého filmu bolo až príliš absurdné schovanie čiernej skrinky, čo bolo nanajvýš prehnané, a aj celé to "pátranie" po nej. Ale pointa príbehu bola skutočne vynikajúca a pútavá. Táto automatizácia a umelá inteligencia je obrovská hrozba :( ()

TheEvilTwin

Wow. Jsem ohromen a tleskám před tím, s jakou věcí Francie přišla. Letadlo s 300 pasažéry havaruje za záhadných podmínek a pracovník analýzy černých skříněk a současně vystudovaný akustik se chopí práce, ale po chvíli zjišťuje, že pád letadla nemusí být tak jasný, jak důkazy naznačují. Film má naprosto výbornou kameru, hlavního herce a hlavně originální nápad, který jsme ještě nikdy neviděli a inovace z filmu doslova sálá. První hodina je kvalitní rozjezd, ale tam, kde ve druhé části většina filmů ztrácí na tempu a začíná nudit, Pád letu A800 naopak přidává a jede naplno až do konce. Funguje napětí, sountrack, který jej skvěle zvýrazňuje, a hlavně potěší záběry za oponu leteckého průmyslu, kde nám tvůrci ukážou proces schvalování bezpečnosti letadel, testování na simulátorech po haváriích, koncepty a "unboxing" černých skříněk a celkově všechno okolo, za což jsem strašně rád, protože film o podobném tématu jsme zatím nedostali. Jak se film chýlí ke konci, dostáváme i hlavního padoucha, celkové rozuzlení i finální přesahovou pointu, která je už jen třešničkou na celém dortu. Jsem nadšený a tohle je po dlouhé době zážitek, u kterého jsem se ani chvilku nenudil - a to je na 129 minutách co říct. ()

• Režisér a spoluscenárista Yann Gozlan je zanieteným fanúšikom civilného letectva a už dlho chcel o ňom nakrútiť film: „Tento priestor je v mojich očiach ohromne filmový, s kolosálnymi finančnými investíciami, kde sa o hlavu trú rozdielne záujmy (výrobcovia lietadiel, letecké spoločnosti, piloti...). To sa mi zdalo ako originálne a vzrušujúce prostredie pre film.“ (Arsenal83)