The Mole People

• Veľká Británia The Mole People (viac)

Dr. Roger Bentley a skupina jeho přátel (archeologů) učiní v Mezopotámii během vykopávek cenný nález v podobě prastaré desky, která by jim mohla pomoci najít pozůstatky dávné sumerské civilizace. Společně se vydávají do zasněžených hor, kde na ně čeká nejedno nebezpečí v podobě extrémních mrazů a lavin. Nakonec se jim však podaří skutečně narazit na starý sumerský chrám a nadšení archeologů nemá konce. Ovšem jen do doby, kdy dojde k sesuvu půdy a jeden z členů výpravy zmizí v hlubinách. Ostatní se jej za pomocí horolezecké výbavy vydají hledat, ale najdou už jen jeho zmrzačené tělo. Během následného otřesu však zůstanou uvězněni v podzemí, a tak jim nezbývá nic jiného, než se v hlubinách Země pokusit najít jinou cestu zpět na povrch. K jejich překvapení však naleznou něco zcela jiného. Zbytky sumerské civilizace, která zde před více než 5000 lety našla útočiště a zachránila se před velkou potopou. Obyvatelé podzemní říše žijí pod nadvládou krutého panovníka a jeho lstivého rádce/kněze, uctívají bohyni Ištar – které jednou za čas přinášejí lidské oběti, aby si udrželi její přízeň a podařilo se jim zotročit podivnou humanoidní rasu „krtčích lidí“, kteří pro ně sbírají houby. Obyvatelé podzemí navíc nesnášejí přímě světlo a sluneční svit pro ně znamená jistou zkázu. Navíc nejsou ke členům výpravy příliš přátelští, a tak se doktor Bentley a jeho kolegové pokusí využít jejich slabosti a strachu z neznámého. Jenomže prohnaný kněz jim hodlá jejich pobyt co nejvíce znepříjemnit… (SOLOM.)

MM_Ramone

Snímok "The Mole People" by som skôr zaradil medzi dobrodružné filmy, a nie sci/fi thrillery. Je to príbeh o skupine archeológov, ktorá objaví v podzemí, niekde pod azijskými horami, starú humanoidnú civilizáciu. Tá sa tam vyvíjala celé tisícročia a zotročila si rasu moštróznych krtích ľudí. Tí však vo filme dostávajú len minimálny priestor a sú postavení do úlohy, ktorá nedá moc vyniknúť ich horrorovému potenciálu. ** ()

SOLOM.

Tak a je tu můj 4000 komentář / hodnocení...Pomalu ale jistě začínám starším filmům stále více přicházet na chuť, samozřejmě před těmi novodobými. Tento film sice patří k těm nepříliš známým a i tak se netěší příliš velké oblíbenosti u těch, kteří jej viděli, ale dle mého se nejedná vůbec o špatný film. Je sice pravda, že skalní fandové studia Universal a filmoví kritici jej označili za jeho vůbec nejslabší horor, ale otázkou zůstává, zda je zde označení „horor“ vůbec na místě. Spíše se přikláním k dobrodružnému scifi, které se stalo předchůdcem Cesty do středu Země, nebo Planety opic. Zvláště z počátku je nám navíc nabídnuta opravdu solidní atmosféra i poutavý příběh, žel postupem času se dočkáme několika trhlin a tvůrčích kiksů, ale kvůli tomu si rozhodně nezaslouží opovržení. Skutečně ovládali Sumerové angličtinu? To byl jen jeden z celé řady otazníků, které mi během sledování vyrostli v hlavě, ale pokud bych se chtěl opravdu pitvat v celém příběhu, byla by velká fuška vyjmenovat všechny nedostatky. Tvůrčí naivita i nedotaženost jejich nápadů nás totiž provázela napříč celým filmem. Stáří filmu však rozhodně není omluvou, protože existuje celá řada ještě starších filmů, které oplývají mnohem zajímavějším a ucelenějším dojmem. Asi nejvíce jsem se musel pousmát nad smrtí v samotném závěru, protože lépe by to natočili snad i ochotníci a navíc chování dané postavy nedávalo smysl – čímž musím souhlasit s ostatními, že tohle si rozhodně tvůrci za rámeček nedali. Stejně tak zamrzelo i to, že „krtčí lidé“ nedostali mnohem více prostoru. Oni však byli spíše jen takovým doplňkem příběhu, než aby se zápletka točila hlavně okolo nich. Jejich gumový vzhled byl docela roztomilý a svým způsobem mi jich bylo i líto. Nicméně i tak si z toho filmu odnáším mírně uspokojující dojmy. 50% ()

pepua

Skutečná Cesta do středu Země přišla až o tři roky později, tady se skupina archeologů dostane jen několik stovek metrů pod povrch Země. Nicméně tenhle film mě velmi mile překvapil poctivým zpracováním, v tomto případě nejde o žádné béčko. Jediné, co trochu hapruje je postava profesora Etienne Lafarge, působí dost zmateně a pak samotný závěr, ve kterém to tak nějak všechno vzali šmahem, což je rozhodně škoda. Ale celkově příjemná zábava. ()

Martin741

Dobrodruzny film nielen o pozostatkoch starovekeho Sumeru. Na csfd toto nie je zname, co uz ked uzivatelia ako Jarous preferuju Tchory a podobne blbowoodske blijaky. Teda pardon, som sa zase pomylil, a chcel som napisat, ze Tchor je nadherny, uchvatny, intelektualny zazitok plmny skrytej symboliky, hlboko filozofickeho podtextu a az perfekcionistickeho umeleckeho stvarnenia bizarnosti zivota v nekonecnych kontrastoch jeho krasy a obludnosti. Nic, prec od Tchora s5 k filmu. Film ma par logickych kixov a nedostatkov,m ale od prirodzenia som toleranrny takze to tolerujem. Herecke vykjony slabe alebo takmer ziadne, ide skor o dialogy a o krala - teda co kral tych ludi planoval. Doporuje m sledovat. Skoda tych gumennych priser, to bolo hodne slabe a nedotiahnute . 55 % ()

zelvopyr

Klasický dobrodružný příběh o cestě do obydleného středu Země. Přistupoval jsem k filmu trochu s despektem s očekáváním rádobysenzačního škváru. Nicméně, překvapivě uvaděč v úvodu ubral vítr z plachet, zasadil to do celkem přijatelného rámce. I způsob nálezu + zorganizování výpravy docela solidně rozjel příběh... "Nevěříš poezii, kolego archeologu? Ale to bys měl. Schliemann věřil Homérovi a udělal největší nález historie." Děj víceméně dává smysl (příčiny a důsledky). ()