Televízny film, natočený podľa známej knihy Rudy Wiebeho "Vábení velkého medvěda", ktorá vyšla v roku 2006. Zobrazuje udalosti posledného obdobia náčelníka kmeňa Kriú, ktorý bol proti odsunu svojho kmeňa do rezervácie. Dej je situovaný na kanadský Západ do obdobia posledného lovu bizónov, pacifikácie posledného odporu a koniec starého života v prériách. Všetky postavy majú reálny pôvod a sú obsadené známymi indiánskymi hercami. (indiano)

majo25

Veľmi realisticky spracovaná indiánka. Kanaďania to proste vedia. V amerických indiánkach vidíme väčšinou akciu, súboje, prípade vojny, kanadské spracovania vsádzajú na myšlienku. Vo filme hrá viacero známych indiánskych hercov. Vidíme kmeň Creeov a ich múdreho náčelníka Veľkého Medveďa, ktorý chce zanechať pre svoj kmeň to najlepšie - zem, loviská bizónov, svoju kultúru. Naráža však na silnú enklávu britských osadníkov, z čoho spolu aj s jeho starobou vyvstávajú problémy a koniec tradičného života. Páčilo sa mi, ako pre indiánov znela angličtina cudzo, a tiež, že bieli nerozumeli slovám indiánov, ani ich požiadavkám. Pritom postavy nie sú čiernobiele, ani ich konanie. Je tu pestrá spleť ľudí, názorov a pohľadov. V druhej časti dvojdielneho televízneho filmu dôjde aj na vojnový konflikt a zabíjanie i nevyhnutné skoncovanie. ()