Reklama

Reklama

To ta monarchia

Trailer

Obsahy(1)

Dokumentárna komédia To ta monarchia prináša kolektívny portrét obyvateľov „superdediny“ Spišský Hrhov. Prečo chýr o tejto obci prekročil hranice Slovenska? A je jej komunita naozaj taká harmonická, ako sa všade píše a hovorí? Ľudia sú ako včely – majú med i žihadlo, tak znie podtitul filmu, v ktorom režisérka Vladislava Sárkány hľadá odpovede aj na to, čo znamená ideálne spolužitie a či je vôbec možné ho dosiahnuť.
Starosta obce Spišský Hrhov Vladimír Ledecký (vy)budoval počas 21 rokov na jej čele dedinu, ktorej význam prekročil hranice Slovenska. Jeho roly sú premenlivé, jeho hlavným cieľom je vybudovať miesto, kde sa žije všetkým lepšie – bielej majorite, Rómom, novousadlíkom, dôchodcom. Kým jeho vášeň pre včelárstvo stmeľuje usilovný hmyz v bzučiacich úľoch, jeho rola osvieteného starostu, monarchu, je omnoho komplikovanejšia. Podobenstvo dokonalého včelieho spoločenstva sa vinie celým filmom ako silný vizuálny i myšlienkový motív: je možné ho vytvoriť medzi ľuďmi alebo len útrpne a s obdivom budeme sledovať včelie kráľovstvo? (ASFK)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (10)

marhoul 

všetky recenzie užívateľa

Kdo chce, hledá způsoby, kdo ne, hledá důvody.  Dokument o obci, v níž funguje to, co je jinde nemožné. Odměna a lepší životní podmínky pro nepřizpůsobivé, kteří pokud pracují a nedělají bordel, (i za cenu nepřetržité kontroly a dohledu), můžou být  pro celou obec přínosem. Cestička trnitá, ale je to cesta. A na to slyším. Každý jeden, který fachá, je vítězství. Starostova metoda, že ok, přidělíme vám obecní bydlení, postavíme, ovšem budeme kontrolovat, jestli ho nedevastujete a pokud najdeme jeden problém, zastavíme vaši výplatu, dokud to neopravíte (nebo vás vystěhujeme), je drábovská, ale funguje. Pochopitelně bílý pracující oponent oprávněně držkuje, že on nic zadarmo nedostal, jak on k tomu přijde, árijská family špačkuje, že sice je romákem vždycky krásně pokosené a čisto, ale oni nechtějí Zuzku strčit mezi takové do školky ( ach, jak já bych jim přála žít na ostravskych Hulvákach), ale jak by to chtěli jinak? Chtějí raději klasickou zablácenou, zavšivenou, přelidněnou cigánskou osadu v přímém sousedství? Chtějí mít imrvere vykradený majetek, zplundrovanou zahradu, zmizlé slepice, vybrakovanou úrodu, na chodníku strach z nože a svůj majetek z těchto důvodů neprodejný? Ne, že? Takže co? Tento společenský problém nezmizí, a neodpustím si rýpanec do zapráskaných nácků, že plynové komory jsou přežité, s čímž by se už vážně všichni měli smířit. Vítán je každý efektivní způsob. V Spišskom Hrhove nefunguje vše ideálně. Usedlíci tvrdí, že s původními Romy problémy nebyli nikdy, ale přišli další a ti už problémem kolikrát jsou. Proto vidím v racionálním přístupu potenciál. Rozhodně efektivnější, než volit kokotlebovskou ĽSNS. Dokument je skvělý! Líbí se mi starosta, který nehledí a nažene flákající haranty do lavic nebo je vytáhne z peřin, když zaspali. Školní neomluvené absence problém nejsou. Dokáže na ně zařvat a nesere se. Už ho znají, tak raději udělají, co chce. Správný panovník, despota s jasnou vizí a schopností strhnout pro svou věc i lidi další. Natahali se jim tam i noví obyvatelé bílí, kteří to berou naopak po městsku, což je škoda. Nezbývá než popřát, ať se srovnají, ať dedina ještě víc prosperuje a tento dokument pochválit. Takto pozitivních počinů je příliš málo, takže bravo! ()

blondboss 

všetky recenzie užívateľa

Príbeh Vladimíra Ledeckého som sledoval už dávnejšie a tento človek je dobrým príkladom toho, ako sa dajú robiť veci, keď je vôľa ich robiť. Tento dokument nám prináša aký-taký pohľad do zákulisia týchto počinov, ale asi som čakal trošku viac informácií a konkrétnych momentov, kde si človek môže povedať, že toto je ozaj hodné európskej pozornosti. Trošku informačne podvýživený dokument, ktorý skôr stavil na formu. 55 % ()

Reklama

Arsenal83 

všetky recenzie užívateľa

Možno dokument vyznieva ako PR pre starostu, ale keď je Vladimír Ledecký na čele dediny viac ako dve desaťročia, tak asi si nevodí zle. Podľa mňa ako sonda do nejakej zabudnutej dediny dobré. Rôzni ľudia sú aj medzi cigánmi, rôzni aj medzi bielymi, niekto chlastá, iný pracuje, ďalší radšej chodí do zahraničia. Niekedy je ťažké spolunažívať a práve starosta je tu na to, aby to nejako udržal. Výpovede miestnych svedčia o tom, že ľudia sú takí aj takí. A to bez nejakého rasizmu. Stačí sa len snažiť dôstojný život. https://dokumenty.tv/to-ta-monarchia-dokument/ ()

Johnny.ARN 

všetky recenzie užívateľa

Kto na toto prišiel do kina a prečo? Keby že som psychológ, urobil by som si na tom štúdiu. Čo divákov lákalo na tomto dokumente tak, že museli ísť do kina. Ja som mal problém tento cigánsky dokument dopozerať doma, v kine by som rozkusal sedačku a vypálil bufet. Ale k veci. Čo to vlastne malo byť? Propagačný materiál pre obec? A to si dal niekto tú námahu z toho spraviť dokument a nehanbil sa to distribuovať a premietať v kinách? Nehovorím, spraviť stretko so starostami a tam im to pustiť aspon dva krát za sebou aby videli, že keď sa chce, tak sa dá, ale v kinách, toto? A druhá vec, je rozdiel byť starostom 4 roky a pol života. Pri nastavených systémoch je ten čas veľmi dôležitý. A aj tak je najtrefnejšia výpoveď čávovca v montérkach pri doma z konca filmu, ktorý celú agitku o poslušných cigánoch poslal do piče a uviedol veci na pravú mieru. A plešatému ujovi v okulároch, ktorý sa čertil, ako sa ludia nezapájajú do ich alkoholických aktivít, by som zlomil nos a dal kopačku na prsa. Ludia platia obci dane, obec ma aparát na to, aby sa starala, ja ako obyvatel dávam podnet alebo sťažnosť a obec má riešiť. Nie aby som ja dával podnet a ešte si ho aj sám vyriešil a starosta si na tom urobí PR. Na jednej strane trošku návod, ako to robiť, na druhej strane som sa len vytočil a musel som si pridať jas. 1 z 5 ()

hygienik 

všetky recenzie užívateľa

Pol roka som, celý nedočkavý, chcel tento dokument vidieť s tým, že bude skvelý, lebo bude originálny. Žiaľ, je to dlhé promo pána starostu, ktorý ak práve nie je v obraze, tak o ňom ostatní aspoň hovoria, aký skvelý človek to je. Som rád, že som To tu monarchiu nestihol vidieť v kine, lebo by som odišiel. TTM je ešte nudnejšia než Felvidék a to pritom Plančíkovej Hlinka, otec národa? bol super. Neviem, prečo režisérka dokáže výborné témy spracovávať tak hrozne sucho. Je to asi najnudnejší SK dokument za posledných 5 rokov, čo som videl. Dúfam, že pri ďalšom projekte sa režisérke bude dariť viac a držím jej palce. ()

Galéria (12)

Reklama

Reklama