Posádka na štítě

• angličtina Garrison in the Peak (viac)
Dokumentárny / Krátkometrážny
Československo, 1956, 11 min

Reportáž o práci meteorologů na vysokohorské observatoři na Lomnickém štítě. (Filmový přehled)

Radko

"Ten fajčí aj keď spí.", aj táto charakteristika odznie v reportážnej črte o práci meteorologickej skupiny na najvyššom observatóriu v ČSR - vrchole Lomnického štítu (2633 m. n. m.). Režisér Fr. Vláčil strávil sedem rokov pri čs. armádnom filme, kde nakrúcal okrem inštruktážnych filmov pre vojsko aj filmy určené širokej distribúcii, ktoré sa premietali v kinách ako predfilmy. Posádka na štítě nie je prvoplánovo ideologická, zaujme dynamickou strihovou skladbou a zábermi na tatranské velikány. ()

Godhaj

,,Každé jitro tu má jiný tvar a jinou barvu.“ Posádka na štítě je poklidný kraťoučký dokument, ze kterého divák dostane představu o práci na meteorologické stanici na Lomnickém štítě. Záběry z vrchu jsou nádherné a působivé a je z nich cítit Vláčilův pozdější cit pro spojení člověka a okolního prostředí. Potěšilo mě, že v dokumentu nezazní hlasy samotných meteorologů, jen ten vypravěčův, jehož přednes hezky korespondoval s klidnou krásou Vysokých Tater. ()

• V osádce meteorologické stanice se objevuje meteorolog Mrkos, kterému není věnována žádná větší pozornost, později se ale stal světově proslulý za spoluobjev komety 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková. (sator)