Někteří lidé si pamatují na časy, kdy se jako děti báli jezdit výtahem. Jedné noci v hotelu dojde k nehodě, při níž málem zahyne několik hostů právě cestou výtahem z restaurace. Vyšetřování případu ale žádnou technickou ani jinou závadu neprokáže. Dny plynou dále a incidentů s výtahem přibývá, tentokrát již smrtelných. Výtahový technik Felix Adelaar se rozhodne na vlastní pěst pokračovat ve vyšetřování i po tom, co je náhle nadřízeným z případu odvolán. Toto rozhodnutí, jak se později ukáže, uvede ve smrtelné nebezpečí i jeho samotného. (FIBO)

ricci.s

Mám taký pocit, že niektoré horory majú vysoké hodnotenia len preto, že sú staré, lenže staré ešte neznamená dobré. Aj toto je ten prípad. Je to dosť nudný film. Nápad o vraždiacom výťahu je vcelku originálny a originálne sú aj niektoré vraždy (najviac sa mi páčilo, keď sa výťah zahral na gilotínu). Žiaľ, bolo toho strašne málo a dokopy tam boli len dve - tri scény, ktoré sa mi páčili. ()

Kryšpín

Spíše tři a půl. Film zobrazující výtah jako zabijáka, to je zajímavý, ale nejen zajímavý. Místy humorný. Nizozemci mají zajímavé filmy, bohužel jich je velmi málo znát a to je chyba. Jsem rád, že je díky jedné knize, kde jsou kompletní dějiny filmu, můžu poznat. Když jsem o tom četl, čekal jsem že to bude film, který bude zabírat jen prostředí kolem výtahu, ale dostaneme se (asi škoda) i dál. Celý film vypadá trošku amatérsky (to mnoho díváků odradí), ale přesto se mi líbí jak je masakrující výtah hravej a dokáže se vyřádit. ()

Willy Kufalt

Dobové 80tky jsem tu vnímal v čistě pozitivním světle, když na mě během sledování dopadá jisté retro kouzlo klasického žánrového filmu z doby, jež jsem nezažil... horrorový námět o výtahu coby vraždícím monstru byl dostatečně originální a poutavý. První půlhodina mě bavila bez výhrad a je mi často sympatické, když se tvůrce rozhodne rozehrát fantaskní horror tak, že v mnoha scénách na svůj žánr ani nevypadá, vtáhne do prakticky reálného světa a pak úderněji působí. První klíčová výtahová scéna se zaseknutím a hromadným děním uvnitř výtahu (včetně bizarní erotiky v hraniční situaci) připravuje na jistý stylizovaný nadhled, první vražda s výtahem ve funkci gilotíny nebo pozdější lekačka s vypadlou zavěšenou mrtvolou patří pak k tomu hodně efektivnímu, co tento Výtah v rámci žánru nabízí. Chytla mě i detektivní rovina s řešením technického půdorysu a mechanismu výtahu, na druhou stranu poté, co se stále více rozjíždí zlomyslné jednání výtahu i pátrání, částečně přestávají fungovat scény, které se v hotelu s výtahem neodehrávají a přímo s hlavní zápletkou nesouvisí, když sledujeme např. soukromý život mladého technika – vyšetřovatele na vlastní pěst Felixe a jeho přítelkyně... i proto, jak místy působí herci v těchto dvou postavách až nezáživně (žel i Huub Stapel, na kterého přišla hvězdnější chvilka až v závěru s převažně fyzickým výkonem). S prostříháním a možná i větším rozpracováním ústřední zápletky bych měl dojem výrazně lepší, takhle to budou jen silné 3 hvězdičky, na které to hodně pozvedla napínavá závěrečná dvacetiminutovka. [70%] ()

oLí

Musím se přiznat, že tenhle snímek mě teda dost příjemně překvapil. Čekal jsem fašírku s krvavým výtahem a krom fašírky s krvavým výtahem jsem se dočkal i docela slušný evropský filmařiny ( v rámci žánru ) a vlastně mě to celý docela dost bavilo a pointa s myšlenkou na rok vzniku snímku teda byla rozhodně dost dobrá. Navíc hlavní hrdina vypadá jako horší ( teda vlastně normálnější ) brácha Jeffa Goldbluma. Na rok 1983 ale fakt dobrý. 7/10 ()

hladass

Což o to, nápad s vraždícím výtahem je docela slušný, ale zpracování dost pokulhává... To, že se ve filmu vyskytuje poměrně dost hluchých míst by mi ani tak moc nevadilo, přece jenom v osmdesátkových hororech je to poměrně častý jev, že celý film vyznívá neuvěřitelně béčkově taky ne (herci, hudba, kamera, přesně jak jsem čekal), ale co mě vysloveně nasralo byly samotné vraždy... Že nebyly dostatečně krvavé, čert to vem, ale že byly neskutečně nudné a bez jakéhokoliv nápadu (předvídatelné) to mi vadilo hodně... Škoda, chtělo to trochu originality do toho umírání a z De Lift mohl být hodně dobrý kousek... Takhle jen průměr... ()

• Všichni herci zvládli své party sami a ve filmu se tak neobjevili žádní kaskadéři. (hladass)
  • Ve spěchu otitulkovaná verze filmu byla promítaná na festivalu v Cannes, kde se setkala s velkým úspěchem, díky kterému koupila distribuční práva k filmu společnosti Warner Brothers. (hladass)
  • Firma, ve které Felix (Huub Stapel) ve filmu pracuje, byla původně nazvána "Delta Liften". Protože ale toto jméno už bylo registrováno, těsně před natáčením jej tvůrci změnili na "Deta Liften". (hladass)