V Amsterodamu se blíží turistická sezóna a zdejší občané jsou vyděšeni sérií vražd. Pátrání po děsivém vrahovi se ujímá inspektor Eric Visser, ale jeho práce nebude jednoduchá. Obětí přibývá, náhodná svědkyně mluví o vraždící obludě, poblíž typických amsterodamských vodních kanálů je čím dál tím více nebezpečno a starosta chce výsledky. Film, který byl v našich kinech uveden v listopadu 1990, nám mj. předvede i většinu turistických atrakcí nizozemské metropole. (Anthony)

matestlust

Teda, celkem čumím na tu, vesměs pozitivní, kritiku zde...Já jsem byl teda dost zklamanej. Fantom Amsterdamu má vcelku slušný potenciál, možná o to větší bylo zklamání, že jej tvůrci nevyužili ani ze třetiny. Béčková směska kriminálky a thrilleru, která se snaží sázet na jakési tajemno a celkové neznámo, které představuje onen ,,fantom ". Výsledné rozuzlení je trapné a celé čekání na odhalení vraha přijde opravdu vniveč. Na druhou stranu, je zde pár slušných scén ( honička ve člunech po amsterdamských kanálech, úvodní scéna, kdy se loď plná turistů střetne s mrtvolou prostitutky ( sorry za spam ), ale jinak na mě film vůbec nedýchá tou osmdesátkovou atmosférou, jakou má plno jiných filmu ( leč se zde jedná o evropský film, kterých není z té doby v tomto žánru zase tak ,,mnoho" - to vlastně není žádný argument ). Myslím si, že 2* jsou adekvátní. ()

kinderman

Až do vraždy mladé ženy na nafukovačce je to takové vykrádání Čelistí (s odskokem do Dirty Harryho při scéně v pekárně), až se divím, že tvůrce někdo nezažaloval. Celou dobu jsem čekal, až se policista svěří, že nesnáší vodu, nebo prohodí, že budou potřebovat větší loď. Ale navzdory tomu mi snímek přišel zábavný, včetně českého distribučního názvu, který avizuje (dementní) závěrečné rozuzlení (kdo máš rád operu, rozuměj.) ()

Tomco

Málokedy som sa bál tak, ako pri tomto filme. Určite to bolo nízkym vekom, ale proste aj dnes by som si Fantóma Amstredamu pustil s radosťou. Nezabudnuteľné scény, dobrá atmosféra, efektné potápačské scény, zaujímavé zabitia. Hlavne rozpáraná ženská na nafukovačke, nožom pomedzi nohy, to bola paráda. ()

Willy Kufalt

Druhý horrorový snímek Dicka Maase připomínal častěji standardní krimi thriller, ovšem s výborně zvládnutou temnou atmosférou. Atmosféra i souvislé gradování děje mi tu takřka po celou dobu připadaly mnohem lépe zvládnuty oproti Výtahu (1983) a taktéž Huub Stapel již po 4 letech od své první hlavní role působí jako mnohem schopnější i docela charismatický herec, který coby vyšetřující mladý inspektor dokáže film táhnout, má tu navíc štěstí i na spolehlivou hereckou partnerku v Monique van de Ven a zvykl jsem si brzy i na ostatní nizozemské herce. Po druhém filmu už mi došlo, že Dick Maas zřejmě bude oblibovat lekačky s padající zavěšenou mrtvolou před očima, ale tady výborně zvládl i napínavé a rozsáhlé akční honičky, ať už tradiční auto-moto po ulicích nebo v méně okoukané variaci na motorových člunech napříč amsterdamskými kanály, a skvěle mu vychází též napětí v komorním prostředí (perfektní temná část bloudění vodním kanálem!, následována po zvratu asi nejvíc uzemňující scénou v nemocnici). Na zápletku s podvodním vrahem (tedy vyloženě číhajícího a často i konajícího pod vodou) jsem taky ještě nenarazil, takže v atraktivním prostředí, řemeselně skvělém provedení, i s občasnými vtipnými gagy během akčních scén, mě Fantoma Amsterdamu skutečně i přes lehce béčkovější charakter bavilo sledovat až do závěrečného rozuzlení. [80%] ()

Zazie

Ano, přiznávám, je to velmi silná protekce. Jedna hvězdička navíc za Amsterdam, kvůli kterému jsem se na to vlastně začala dívat. Další hvězdička navíc jako omluva Holanďanům za to, že jsem od nich nečekala, že dokážou natočit film, který má hlavu a patu, logiku, zápletku, napětí, gradaci, věrohodné postavy. Výtka tvůrcům za to, že v několika záběrech vydávají Utrecht za Amsterdam. A potom otřesný dabing: to je takový problém zjistit si, jak se vyslovuje "gracht"? ()

• Drtivá většina filmu vůbec nebyla kvůli provozu turistických atrakcí natáčena v Amsterdamu, nýbrž v Haagu. (Robbi)
  • Při zátahu policie na údajného "hlavního podezřelého" prchá pryč z hotelu na motocyklu Yamaha XT500. (Max_FX)