Gorbačov. Raj

• Česko Gorbačov. Ráj (viac)
Trailer 2
Dokumentárny
Lotyšsko / Česko, 2020, 105 min

Deväťdesiatročný Michail Gorbačov žije v skromnom dome na okraji Moskvy, kde čaká na prijatie do panteonu najvýznamnejších osobností 20. storočia. Aspoň v Rusku, kde je stále vnímaný ako kontroverzná postava. Súd nad Gorbačovom vynesú dejiny, vo filme však starý muž predkladá svoju vlastnú konečnú výpoveď, v ktorej s melanchóliou i humorom bilancuje svoj život a kariéru. (Filmtopia)

blondboss

Od tohto dokumentu som očakával priehrštie zaujímavých informácií o niekdajšej veľkej osobnosti celosvetovej politiky. Dostal som však len akúsi výpoveď starca, ktorý si naformuloval svoju vlastnú obhajobu a sebaprezentáciu bez nejakých veľkých myšlienkových polôh. Proste prostá konverzácia o tom, ako a prečo žil. Je to pre mňa pramálo, keď zoberiem do úvahy, že v snímku sa neobjavil prakticky žiaden dobový záber, len pár fotografií, ktoré dočrtli rozprávanie Gorbačova. Pozrieť, ako žije v súčasnosti tento človek, je fajn, ale nič iné zásadné tu neuvidíte. Troška sklamanie pre mňa. 45 % ()

Raphaell

Na filmu jsem skončil omylem. Když měl konkurenční dokument vyprodáno, nabídli mi v kině tuto alternativu. Absolutně jsem netušil, co čekat, ale řekl jsem si, že o Gorbačovovi toho moc nevím. Čekal jsem tedy něco spíše vzdělávacího, místo toho jsem hodinu a půl sledoval promluvy starého pána. Jenže ono to nakonec bylo zajímavější než nějaký historický výklad, byl to pohled na rozporuplnou postavu dějin, která je pro jedny hrdinou, pro jiné vlastizrádcem. A sám Gorbačov se vlastně necítí být ani jedním. ()

Amalberga

Film nabízí odpověď na otázku, co s přestárlým ex-diktátorem. Jestli čekáte, že uslyšíte nové podrobnosti ohledně perestrojky, glasnosti atp., tak se ani na film nekoukejte. Sledujeme portrét člověka čekajícího na smrt v honosné vile, kde se za ním jdou podívat jen lidé, co od něj něco chtějí. Gorbačov dojemně vzpomíná na dětství, ženu a na vrch přihodí pár zákulisních historek o Jelcinoví a zazpívá nám. Toť vše. ()

to08.net

Gorby svůj sebeobraz nerozbíjí. Lišácky odpovídá, ale raději mlčí. Ví své, nenechá se natlačit, kde by mu nebylo dobře. Má kolem sebe pár lidí, kteří mu rádi dopřávají komfort a péči v domě, který mu mocní poskytli "nadožití". Oceňuji milosrdnou kameru, která vytváří z celého filmu velmi estetický obraz. Jedním z producentů je Vít Klusák, ČT si vysloužila velké logo v titulcích hned na začátku. ()