Když se americká občanská válka chýlí ke konci, vojáci Unie a Konfederace se střetnou u pevnosti Yuma. (Netflix)

PTuranyi

Celkom dobrý špagety western s trocha mätúcim talianskym názvom "Pre hrsť dolárov". Zápletka sa točí okolo zrady počas vojny juhu proti severu. Stredobodom príbehu je šikovný a odvážny poručík Gary Hammond, ktorý sa podujme varovať obe strany pred zradou a zabrániť tak zbytočnému krviprelievaniu. Okrem zradcov však proti nemu stojí aj Riggs, ktorý je majetným šéfom bandy lupičov. Produkcia je dobrá a postavy sú stvárnené celkom uveriteľne. Giuliano Gemma nie je žiadny nováčik a okrem Angeliky má na konte niekoľko westernov a aj účinkovanie v Benovi Hurovi. Takže hoci sa tu nájde pár naivných scén, dej ubieha hladko a divák sa nemá čas nudiť. Hudba sa stará o správnu westernovú atmosfére nič nechýba a dokonca je tu ešte pred filmom "Vtedy na západe" použitá harmonika hlavného hrdinu ako hudobná predzvesť smrti ďalšieho zlosyna. 70% ()

kkarx

Druhý Ferroniho western s Gemmou (Gary Diamond) do jisté míry kopíruje díl první. Opět se odehrává na konci války Severu proti Jihu a Gemma je znovu v roli poraženého propouštěného konfederačního důstojníka. Samozřejmě hned dojde k přátelské výměně názorů Diamonda s unijními vojáky. Dostane se i na nečekané zvraty, zradu, mučení Gemmy a postupného likvidování banditů do jejichž středu se dostane. Kdo viděl Jeden stříbrný dolar, ten si snadno vybaví odpovídající si recyklované nápady. Největší rozdíl je v prostředí Almérie, tyto lokace jsou přece jen více westernové než italské kopce a film tak vypadá více jako klasický spaghetti western. Jistý posun je zřejmý v zobrazování násilí, památná je scéna drsného mučení na slunci, která měla přímo hororové parametry. Další kvalitní film s Gemmou, třebaže by mu slušel celistvější scénář a efektivnější konec. ()

ostravak30

Tampeko není překvapivě zase tak špatný film. Děj se zaměřuje na probíhající válku Severu proti Jihu a je v něm dost akce i přestřelek na to, aby mohl být divák zabaven po celou délku. Díky Almeríi, kde se natáčel nejeden western, je atmosféra opravdu skvělá. Na druhé straně hlavní hrdina přežije dokonce i mučení sluncem a přitom neoslepne. Jak se mu to podařilo, kdo ví. Nakonec, on toho zvládne mnohem víc. Jako by pocházel z díla Ivana Olbrachta a kulky se mu vyhýbaly. Své napětí, drama a krásnou dívku to ale má. Závěrem dodám zajímavost, že pro scénáristu Leonarda Martína se jedná o jediný film, v kterém si zahrál, naopak Augusto Finocchi napsal tento scénář jako jeden z prvních. ()

špaček421

Vlastně se mi to líbilo víc, než Jeden stříbrný dolar. Příběh o zradě vojáků za války a potřebě doručit dopis mi přišel zajímavější, než bratrovražda a touha usadit se v prvním filmu, ústřední melodie je mnohem lepší, hlavní hrdinka není tak pasivní, a záporák Dan Vadis charismatičtější, než Pierre Cressoy. Gemma už sice zase začíná machrovat, a obligátní rvačky nebo zpívání v saloonu už mi docela lezou krkem, ale ani jedno mi zase tak moc nevadilo. Nebudu tvrdit, že jsem úplně pochopil děj (scénář psalo 7 autorů, což se na logice asi dost podepsalo), ale zase na druhou stranu se pořád něco děje a šlape to jako hodinky. Film se tentokrát točil ve Španělsku, čili westernová a vůbec spaghetti atmosféra (podpořená i scénou mučení na slunci) je mnohem silnější. A jako bonus Nello Pazzafini snad poprvé a naposledy jako klaďák. ()

Tormentor665

Pokud si potrpíte na originalitu a košatost příběhu, tak se vám tenhle špageťák bude nejspíš líbit. Střižené po americku, ovšem s některým upocenými italskými tvářemi. Gemma je klasický, vydrží desítky ran a rychlost regenerace jeho očí je vskutku pozoruhodná. Záporáků je hodně, ale žádný z nich není výrazný. V druhé půlce jsem to už sledoval tak na půl oka, čekal jsem cynický závěrečný masakr, jestli k němu došlo, čtenáři poznají z tónu komentáře. Dva a půl, ale že jsou ty Satanoce... ()

• Film je inspirován knihou „Carův kurýr“ spisovatele Julesa Verna. Na rozdíl od knihy se ale děj filmu neodehrává v Rusku během fiktivního povstání Tatarů, ale v USA na konci války Severu proti Jihu. (Marek06)