Josee to tora to sakana-tači

• Japonsko ジョゼと虎と魚たち (viac)

Romantický príbeh podľa novely japonskej spisovateľky Seiko Tanabe o študentovi Tsuneovi, ktorého snom je študovať v Mexiku a Josee, dievčati na vozíčku, ktorá väčšinu času trávi v dome čítaním kníh a maľovaním so svojou babičkou. Možno na prvý pohľad dva rozdielne svety, avšak ich náhodné stretnutie predsa ukáže, že majú k sebe oveľa bližšie, než sa na prvý pohľad môže zdať. (AnimeSenpai)

Jeoffrey

Líbí se mi téma, dokázal jsem si oblíbit hlavní postavy a pochopil jsem a ocenil většinu důležitých sdělení, které mi chtěl film říct. Co se animace týká, tak jsem tu dokázal najít opravdu hezké a procítěné okamžiky (třeba první návštěva pláže) a i hudebně to bylo fajn. Co je horší, je úvodní tempo a způsob vyprávění a některé zvraty v druhé polovině filmu. Co se toho úvodu týká, tak mi připadá, že mi tam chybělo víc příběhové vaty. Dějí se tu věci, vypráví se příběh a já vidím ty důležité okamžiky, ale chybí mi tam nějaké lepší a hlubší propojení mezi některými situacemi, které by dodali větší hloubku následnému vývoji, aby to na mě celé působilo přirozeněji. Možná tady trošku zvolnit, některé okamžiky lehce rozvést a natáhnout, aby emoce fungovali silněji. Těžko se to popisuje, ale je to prostě dojem, že příběh občas skáče, místo aby jen běžel, nebo v těch správných momentech plynul. No a druhá polovina má zase určité okamžiky, kdy jsem si říkal, že tu budují jen zbytečné drama pro drama a že třeba jeden zlomový okamžik je tam hlavně proto, aby věta "Tohle zdravý nemůže pochopit." dostala náležitý význam a divák pochopil. Také závěrečná scéna na mě nepůsobila tak silně a procítěně, jak bych si přál a po pravdě mnou již jednou zmíněná první návštěva pláže jí v mnoha ohledech strčí do kapsy. Ale pořád je to zajímavý a docela sympatický film, který ve většině důležitých aspektů dokázal jakž takž fungovat a vlastně i řekl to, co chtěl říct a mě to oslovilo. A tak se tentokrát přidávám do týmu "Skoro skoro skoro jsem dal tři hvězdy, ale prostě mi to nedá..." 6,8/10 ()

Emo-haunter

Takový typ filmů mě dokáže akorát tak nasrat aneb příběh o tom, jak si mladý perspektivní klučina nechá pohřbít své životní sny neempatickou, arogantní, rozmazlenou a pojebanou píčou, ke které, byť jsem se o to snažil celý film zuby nehty, nedokázal vytvořit ani mizivé zrnko sympatie. Navíc první půlka je hodně urychlená, a ten vztah protagonistů není vytvořen do hloubky, takže vlastně ani v nejmenším nejde poznat, co na ní vlastně celou tu dobu Tsuneo viděl a co ho tak chytlo za srdce. Čím víc se Josee chovala jak píča, tím víc z ní byl Tsuneo hotový. Takže asi tak. Takhle to za mě funguje jen v paralelních vesmírech. Nechci urážet spisovatelku ani režiséra, musel bych přečíst knihu, abych pochopil, jak moc je to věrné předloze, a jestli v té knize byla Josee také taková, ale prostě toto mě akorát tak vytočilo. Hvězdička za příjemnou hudbu a pěkný vizuál.. Mé celkové hodnocení doopravdy degraduje z 90% jen velká nesympatie protagonistky, který mi zkrátka celý film pila krev a v ničem jsem jí nefandil. Jestli byl toto nějaký feministický záměr poukázat na to, jak lehce si můžou někteří chaláni zkurvit život, tak se to povedlo na výbornou. Jo, a aby bylo jasno, já mám moc rád takové typy filmů (stačí třeba i mrknout do mé topky) - takže jen aby bylo jasno, že nejsem žádnej morous a nekňuba, pro kterého je slovo láska sračka. I když... :D ()

Scalpelexis

Napsat vhodný komentář k "Josee a moře" aniž bych se nedotýkal myšlenek a výkladu od povedené recenze cesmine, lze ztuha, pokud vůbec, takže budu spíš jen navazovat s drobnýma parafrázema. Audiovizuálně pěkně naaranžované dílko nemám problém zaškatulkovat do sekce těch povedenějších romancí na základě výběru ingrediencí a koření. Láska má mnoho podob; může k Vám doběhnout, dojít a někdy přímo i sjede na invalidním vozíčku. Povahově dosti odlišné duo pod hlavními reflektory velmi mile spojuje "mořská" linka a líbí se mi zakomponovaná symbolika se světově proslulou pohádkovou postavou Malé mořšké víly, která na souši kráčet neumí; a pokud to zvládne, tak zase nevzlétne. Taktně a citlivě budované sblížení Josee a Tsunea obsahuje klasiky typu drobných eskapád, dojemnějšího poznávání, doplněné rozpustilými vtípky na adresu tsunderovského charakteru dívky a umně přesným dávkováním těchto kompozic uteče první půlka snímku jako voda. A následně na to "au!", začneme šroubovat, násilně, vrzavě, lítají jiskry s třískama a děj má problém vygenerovat přirozené napětí či smysluplnou překážku aniž by nepřiskočilo nápomocné nemehlo v podobě deus ex machiny. Příběh do té doby bezvýznamnou vedlejší postavu kopne k stupidnímu a nesmyslnému rozdmýchání konfliktu, jehož výsledný domino efekt zasáhl IQ téměř všech tak, aby začaly též jak z partesu nepochopitelně blbnout. Pointa vyprávěné pohádky byla kýžená, tutová, postava si šla za svým, aby po dosaženém úspěchu to zas zabalila a šmodrchala tak závěrečný kolotoč nově prosakujících klišé a nevítaných náhodiček. Povzdechy se na povrch derou samovolně: Bylo to třeba? I přes poměrně uspokojivý závěr je odpověď "ne". Nutilo mě to při sledování závěrečných titulků mhouřit oči nadoraz, protože ač technicky klopýtavý konec kazil dojem, kouzelné scény v úvodní polovině a fajn hlavní postavy převáží celkové pocity do pozitivních čísel. Skoro skoro skoro jsem dal tři hvězdy, ale prostě mi to nedá, jsou to tedy velmi velmi slabé čtyři. ()

Keks

V poslední době jsem se naprosto zamiloval do anime a asi před dvěma týdny jsem dostal opravdu chuť na něco romantického...první jsem shlédl Koe no katači a absolutně miloval jsem jak tento film pracoval s romantikou (ne jako normální hrané filmy)...a zde je to dost podobné....jestli něco film je tak určitě romantický ale zde to není jeho hlavní náplň...tou totiž je jít si za svými sny a že bychom si do toho neměli nechat kecat...hlavní postavy Tsuneo a Josee jsou opravdu dobře prokresleny a obě mi přirostly k srdci (Josee sice ze začátku byla slušná tsundere ale když ji poznáte hlouběji pochopite proc), ale to nemohu říct o ostatních...film je poměrně krátký (např. již zmíněné Koe no katachi má o více jak půl hodiny více) a dle mého by mu neublížilo být tak o těch 20 minut delší a přidat nějaké scény...samozřejmě tu jsou i nějaká ta romantická klišé, ale to se opravdu dá odpustit...animace byla nádherná a já tomuto dávám krásné 4,25/5 ()

biasim1

Jakoby nestačilo, že se mi Josee ukazovala snad na všech sociálních sítích, ale už i tady mi ta hodnocení známých uživatelů vyskakují jako na běžeckém pásu. No co, tak se taky přidám do party. Budu tu některé opakovat, občas doplňovat, ale vše už asi vezmu trošku stručněji, protože ostatní už to tu dle mého popsali dost. Začnu tím, co jsem si na Josee užíval už od začátku, a to je její audiovizuální stránka. Na ten film se mi prostě sakra dobře koukalo. Styl animace mi k vyprávěnému příběhu sedl a se stylem vyprávění se dle mého pěkně doplňoval. Příběh mi od začátku plynul moc hezky. Později se ale začala objevovat drobná škobrtnutí, kdy jako by někomu z tvůrců prostě ujela ruka a příběh nebo jen samotná scéna se trhne a rychle se posune dál. Bohužel se to objevuje i u těch emocionálně důležitějších scén a vy si nemáte šanci ani nějaké silné pocity stihnout vytvořit. Ve druhé polovině příběh začal utíkat trošku více a upřímně by mi ani nevadila trošku delší stopáž, protože by to tady opravdu nebylo na škodu. Samotný děj mi i přes lehké využívání těch občas na sílu přidaných silných scén přišel pěkný. Spousta detailů, narážek a skrytých významů mi zařídila zážitek, ve kterém jsem si stále mohl sám pro sebe něco hledat. Hlavní dvě postavy byly velice sympatické a pěkně napsané (korunováno seijú hlavní hrdinky Kijoharou Kajou. Měl jsem stále pocit, že jsem ji slyšel už několikrát a ona pracovala jen na jediném dalším filmu. Sakra, proč ta holka nedabuje víc?), jen mám stejně jako cesmine neuvěřitelný s postavou Mai. Ta holčina se prostě chová naprosto nelogicky, aniž by bylo její chování kdykoliv pořádně vysvětleno a kdyby se jí dalo více prostoru na to ji nějak více ukázat, možná by byla i celkem fajn. Takhle mě jen iritovala kdykoliv, když se objevila na scéně. Celkově mohla být Josee velice skvělým anime filmem, ale tak veliká spousta věci byla nedotažena, že to dohromady nemohlo fungovat tak skvěle, jak by mohlo. Omlouvám se a vím, že mě za tohle bude chtít už za chvíli někdo jednu vrazit, ale opět musím zmínit Kyoto Animation a říct, že kdyby to dostali do ruky oni, všichni víme, jak skvěle by to mohlo dopadnout. Takhle tomu můžu dát jen 7/10 a na ten vysoce hodnocený film na MALu začít pomalu zapomínat. ()

• Premiéra filmu, pôvodne plánovaná na leto, bola kvôli pandémii ochorenia COVID-19 preložená na 25. decembra 2020. (ČSFD)
  • Animovaný film je natočený podľa novely japonskej spisovateľky Seiko Tanabe (1928 – 2019), vydanej v roku 1985. (ČSFD)