Film nás pozýva do príjemného prostredia prímorského rekreačného mestečka, kde trávia posledné leto dve dospievajúce sesternice a priateľky Cugumi a Mária. Ich vzťah je komplikovaný, a zároveň hlboký a doživotný. Vo vzduchu cítiť vzrušenie, ale aj blízkosť konca. Koniec leta, koniec starého spôsobu života, koniec lásky a neustála prítomnosť možnej smrti hrdinky pripomínajú dočasnosť a pominuteľnosť. V každom momente krásy a šťastia je prítomná aj smrť. Cugumin príbeh je však prekvapivo osviežujúci, prekypuje zmesou ľudského tepla, porozumenia a šľachetnosti. (oficiálny text distribútora)

May

Podobne podivne tiche, zpola narativni zpracovani romanu Banany Yoshimoto "Tsugumi" jako Ichikawovo nejnovejsi filmove zpracovani povidky Haruki Murakamiho Toni Takitani, ktere ovsem narozdil od Tsugumi, jenz nekomu, kdo si knizku neprecetl a jen s ocekavanim nesedi u televize, aby videl sve vlastni predstavy, mnoho nemuze rict, nechybelo kouzlo a napadite zpracovani. Z prazdnych, tichych vyrazu a zaberu na morske vlny se jiskra vychazejici z knizni predlohy vycist neda a prapodivna vaznost, nesouci se celym filmem, je spise nez dotykajici se velice uspavajici. ()