Labyrint světa a ráj srdce

Animovaný / Rodinný
Česko, 2020, 2 h (Minutáž: 5 min)

Réžia:

Adam Parma

Scenár:

Adam Parma

Oldřich Kaiser (rozprávač), Jiří Lábus (rozprávač)

Animovaný seriál Labyrint světa a ráj srdce zábavnou a poutavou formou seznamuje diváky s knihou jedné z nejvýznamnějších postav naší historie – učitele, teologa, filozofa a spisovatele Jana Amose Komenského a vznikl k příležitosti 350 let od jeho úmrtí. Setkáváme se s Poutníkem, který se rozhodne poznat svět a nalézt ráj svého srdce. Se svými průvodci Všudybudem a Mámením vchází do labyrintu světa, kde nahlíží do nejrůznějších zákoutí lidského počínání, duše ale i života jako takového. Poutník však ale neví, že nalézt ráj je nadlidským úkolem a že každý člověk může být z celého světa velmi rychle zklamán. Nezbývá než doufat, že jej jednou nalezne. Dabování ústředních postav se ujali Oldřich Kaiser a Jiří Lábus. (Česká televize)

honajz

Hodně mne to zklamalo. Evidentně to je celovečerák rozstříhaný na kousky (úvodní titulek každého "dílu" je vkopírován poněkud nahonem a násilně někam do obrazu, kam se to hodilo), což by mi ani nevadilo, ale co se mi nelíbilo, byla animace jak z počítačových adventure her 90. a nultých let, kterou beru třeba u hry Ve stínu havrana (kterou taky namluvil Lábus) nebo u Samorostu či Machinaria, ale ne u vyprávění příběhu pomocí animace. Navíc - ačkoliv oceňuji herectví pánů Kaisera a Lábuse - se sem přece jen hodil jiný vypravěč, někdo stylu Lukavského nebo z žijících třeba Jirky Dvořáka nebo pana Táborského, ale ne někdo, z něhož mám pocit, že místo vážných filozofických a občas i náboženských sdělení si z toho prostě opět dělá legraci. Viz třeba všechny ty hlasy na pozadí, např. na tržišti při prodeji slepic, když se dva hádají apod. A Mámení rovněž mohlo dostat nějaký svůdný ženský hlas, aby to fungovalo. Jinak jako jo, pokus dobrý, snaha o jakési hrubé nastínění knihy tu je, ale zpracování má blíž Kozímu příběhu než třeba Krabatovi. ()

yakoob

Jsem ten typ člověka, který prvně kouká na film a pak šáhne po knížce. Myslím, že jsem dosud neviděl tak ucelené a srozumitelné podání Labyrintu. Zpracovat toto veledílo Komenského do filmové podoby (ještě k tomu animované), to musela být opravdu výzva. A tvůrcům se podařilo! Zajímavým podáním předali hluboké myšlenky, které nám Učitel národů zanechal. Jednoduchá animace do kterého dali tvůrci kus svého srdce. Plusem je určitě hlas protagonistů pana Lábuse a Kaisera. Věřím, že se museli u natáčení dobře bavit. Ne všem musí tento krátkometrážní formát vyhovovat, určitě bude k vidění i celovečerní verze, ale seriál má zacílit také na školy, kde má vyvolávat diskuzi nad každým tématem. Nevím jestli Labyrint je dnes povinou četbou, ale vnímám, že Labyrint může být skvělou možností se dovědět více nejenom o Komenském, ale hlavně k čemu se hlásil a s kým se jako on sám, či poutník na tomto světě setkal - s Ježíšem Kristem. Toto jsem si odnesl jako člověk, který se sám potýká a někdy i ztrácí v labyrintu tohoto světa, ale našel i ráj srdce. Více takových skvostů. ()

AloeB

Svéráznou animací podané klasické Komenského dílo, které všichni znají už ze základky a které z principu nikdo nečetl. Seriál čítající krátké epizody je tedy patrně skvělou pomůckou na dohánění maturit či povinné četby, ačkoliv původně mělo, hádám, jít především o popularizaci notorického díla. Zda se objektivně povedla asi ponechám jiným, za mě jsou některé části ucházející, jiné otravné. Líbí se mi, že původní křesťanské myšlenky díla zůstávají i přes vznik v dnešní postmoderní době zachovány, byť člověku může připadat, že jde často spíše o parodii - čemuž napomáhá občas velmi nevkusná animace a často odstrašující hlas Jiřího Lábuse, který primárně z Mámení činí těžce děsivou transexuální entitu. Body k plusu to má za to, že je tentokrát česká kultura skutečně něčím obohacována, byť jen pastišem něčeho, co musel před pár stoletími napsat biskup Jednoty bratrské. ()

Tunheber

Inu, dílo Komenského je bez pochyb klenotem středověké literatury za níž bychom se rozhodně neměli stydět a naprosto souhlasím s tím, že by se dítka dnešního kapitalistického režimu měli s tímto dílem seznámit, což tento seriál krásně umožňuje. Je mi ale trochu líto konce, že nebyl tak filozofický a expresivní jako právě v knize. ()

Nin

Zdrcený Komenský (nebo jeho alter ego) cestuje po labyrintu světa ve formátu přístupném pro děti i dospělé. Animace není bůhvíjak promakaná, ale design postav a celkově vizuální složka se mi moc líbila. Stejně tak oceňuju dabing mých oblíbenců Kaisera a Lábuse. Snad každé téma, kterým se Labyrint věnuje, je nadčasové a dá se vztáhnout na současnost, což také tvůrci seriálu často dělají ať už přímo nebo ve formě nějaké narážky. I když jde o vážné věci, tak tu sem tam máme i nějaký ten humor, obvykle černý a infantilní. Za nejlepší (a asi nejdrsnější) považuju díly věnující se válce a náboženství - u posledně zmíněného nebýt posledních dílů, tak z toho Komenský může vyjít skoro jako ateista. Výborný "večerníček", který přináší do veřejného prostoru mnoho důležitých témat, a je téměř neustále kritický, někdy snad až cynický. (8/10) ()