Bin Ládinova data

(TV film)
  • Veľká Británia Bin Laden’s Hard Drive

Nedávno odtajněné počítačové disky z pozemku, na němž byl zabit Usáma bin Ládin, nabízejí zbrusu nový pohled na jeho soukromý život. Odborníci prostudovali 470 tisíc digitálních souborů a vytvořili pomyslný náhled do mysli masového vraha. Poznejme jeho rozporuplnou povahu, rodinné vztahy i zbožnost na straně jedné a jeho odkaz plný násilí a ničení na straně druhé. (National Geographic)

dan4815

Mám rád vše okolo teroristického útoku léta páně 2001. Fascinují mě "Twins", fascinuje mě psychologie okolo obětí i přeživších, či velmi rád zkoumám, jaký vliv tento den měl na lidi žijící v New Yorku. Fascinují mě příběhy okolo - jako třeba pár lidí, kteří zkoušeli určitou horolezeckou metodou se dostat do nižších pater. Existují záznamy, kdy muž nohama a rukama kličkuje mezi vnějšími sloupy. Bohužel, v technických patrech či ve vestibulu se mezera mezi plášťovými výstupky natolik zmenšila, že by muž neměl šanci. Neměl by šanci ani po fyzické stránce, ledaže by měl kladivo a v nižších patrech by rozbil okno. Jeho osud je docela neznámý, má se však za to, že při nárazu druhého letadla do další věže se muž buď lekl, nebo pravděpodobněji spadl poté, co ztratil pevnost během rozhoupání věže. V tomto faktu lze vidět lidskou vůli přežít. Proto mě fascinuje tato tématika, a jako třešničku na dortu jsem očekával pořádný behind the scenes. Bohužel. Dokument je nepříjemně plytký, zmatený a plný zbytečné výplně. Zkuste se chvíli zaposlouchat, jak dokument pořád opakuje to samé, a někdy nevolí ani jiný slova. Přirovnal bych to ke staršímu jevu, kdy po reklamě se seriál nebo film odehrával nějakou chvilku, kterou jsme viděli už před reklamou. Přitom příběh tohoto činu je mnohem zajímavější a sahá do devadesátých let, kdy Dvojčata byla vybrána za jeden z cílů, neboť Usáma moc dobře věděl, že oba mrakodrapy mají své slabiny, a jádro budovy a ani její plášť neunese takové množství hmotnosti nad zasaženou a velmi unavenou částí budov. Přitom Empire State Building je mnohem více ikonický. Budova by však zásah přežila. A právě samotný Ládin s tímto přišel. Dokument pořád dokola ukazuje starého zhrzeného muže, který kouká na sebe. Téměř žádné nové informace zde nehledejte. Pro neznalé můžou některé zajímavosti zaujmout, ale kámen úrazu je i forma střihu a vyprávění. V této tématice jsem sice velmi zaujatý, neboť se alespoň několikrát za týden kouknu na nová videa z toho dne a přinejmenším prosedím pár hodin na různých diskuzních portálech, ale i objektivně musím říci, že to není zrovna dvakrát skvělý dokument. Šel pojmout úplně jinak, a z odtajněných informací jsem se nedozvěděl téměř nic. ()