Německý herec Curd Jürgens exceluje v roli generála Luftwaffe, vojáka tělem i duší, proslulého svou profesionální zdatností, ale také lehkovážností a bonvivánstvím. Harry Harras je zpočátku oddaným služebníkem Hitlerova fašistického Německa. Případné pochybnosti rozptyluje tím, že jedná důsledně apoliticky a tím pádem podle svého přesvědčení nenese odpovědnost za teror prováděný stávajícím režimem. Nesmyslnost války ho však nakonec donutí sundat klapky z očí a přiklonit se k druhé straně tábora. Generálova přeměna vyvrcholí hrdinským činem, neboť, jak říká jedna z postav ve filmu, kdo nedělá nic, je spoluviník. (oficiálny text distribútora)

Orlau32

Německý film z r. 1955, proto je černobílý. Ukazuje nám, že důstojník Wehrmachtu nebyl vždy totéž jako "černé můry" Gestapa, které hlídaly a šikanovaly i vlastní lidi. Herec CURD JÜRGENS zde v roli generála Harrase přímo exceluje (já jsem ho vždy viděla spíše v rolích "klidnějšího ražení". ) Není to doslova válečný film s bitvami, ale ukazuje zákulisí vysokých vojenských hodnostářů, jejich strach, faleš, ale též nenávist k režimu a samotnému Hitlerovi. Bohužel přišli na to pozdě - až po Stalingradu v r.1943. ()

xaver

Výborný válečný snímek, který ale kazí něco, co by se dalo nazvat agitkou v německém podání. Jakkoli byly pohnutky hlavní postavy rádoby gentlemanské a nebyl nacistou, nic to nemění na skutečnosti, že bojoval v nespravedlivé válce za nespravedlivou věc. Nebyl nacista, v pořádku, to mu vadilo, ale že bojuje proti cizím národům za jejich podrobení, že vraždí nevinné lidi, to mu nevadilo? Takovýmito snímky si Němci svědomí nevykoupí. Němci jakoby si neuvědomovali, že v těchto snímcích nejde o Hitlera. Že němečtí vojáci, kteří se pokusili svrhnout Hitlera nemohou být sympatičtější, protože to nedělali proto, že by něchteli válčit, ale proto, že cítili, že Německo může válku prohrát. Válku, kterou začalo Německo, a ve které nemečtí generálove Hitlera až na výjimky bezmezně podporovali. Opozice proti Hitlerovi se začala zvedat až poté, co Němci začali prohrávat. Ale protože nehodnotím politickou agitku, ale slušný válečný snímek, za profesionální provedení v dané době dávám 4*. ()

Endavour

Nemastný, neslaný snímek o jistém generálovi Harrasi, kterému byla ideologie nacismu proti srsti. Příšerně zdlouhavé dialogy (počáteční večírek pak především). Až na Jürgense, jenž zde předvedl velmi slušný výkon, nám film nenabídl žádné výraznější postavy, které bychom si byli schopni později zapamatovat. Film bych zhodnotil jako poválečnou sebereflexi, které však zdaleka chybělo lepší provedení, které v knižním originále Carla Zuckmayera rozhodně nechybělo. Mé hodnocení činí 30%. ()

Stanislaus

Filmová adaptace divadelní hry Carla Zuckmayera zavádí diváka do nemilého období německé historie a vyniká zejména hereckým výkonem Curda Jürgense. Co se samotného námětu týká, tak je sice na jednu stranu zajímavý, ale ve výsledku jde o průměrné pojetí odporu vůči nacistickému Německu. Zkrátka místy trochu více teatrální snímek (což bylo jistě vlivem předlohy), který neurazí, ale ani neohormí. ()

Willy Kufalt

„Tady není nikdo nepřítel, ani nikdo není přítel...“ Tenhle Käutnerův film nabízí zajímavý psychologický portrét válečného generála, oddaně žijícího pro svou profesi bez ohledu na politický kontext... tedy až do okamžiků stupňujících se deziluzivních pocitů pramenících z následků války a plně rozpoutaného nacismu, kdy dřívější hrdost vystřídavají výčitky svědomí a vnitřní potřeba cosi vykonat. I přes dvouhodinovou stopáž mi po méně dramatickém rozjezdu začal snímek slušně utíkat, vesměs komorní atmosféra v černobílém provedení měla opět své grády, zvláště v části z vězení a vězenské kanceláře s částečně nejasným zadržením generála sálá napětí snad z každého záběru na tísnivý prostor a herecky excelujícího Jürgense. Určitě jsem nevnímal pohádkový ani agitační film, jako v první řadě znepokojivý a to včetně závěrečné reakce v kanceláři po proběhnutí Lafwaffova radikálního činu. Curd Jürgens mi nepřipadal po celou dobu vyloženě ryze sympatický, ale o to víc mě v takto silně rozporuplné postavě dokázal strhnout.. za mě spolu se Schachnovelle snad nejlepší Jürgensův výkon i role, co jsem zatím viděl. [80%] ()

• Inspirací pro hlavní postavu generála Harrase (Curd Jürgens) byl Ernst Udet (1896-1941), držitel mnoha vojenských ocenění a stíhací eso v první světové válce, který byl během druhé světové války generálplukovníkem. (Stanislaus)
  • Snímek je adaptací stejnojmenného dramatu o třech aktech od německého spisovatele Carla Zuckmayera, které mělo premiéru na sklonku roku 1946. (Stanislaus)