Jaká by byla Francie bez něho? V roce 2020 si Francie připomínala hned tři výročí spojené s velkou postavou nejen francouzských, evropských a světových dějin – generála de Gaulla. Uplynulo 130 let od jeho narození, 50 let od jeho smrti a 80 let od jeho zásadního apelu k národu, který pronesl 18. června 1940. Každý zná de Gaulla jako muže – vojáka, který se odmítl vzdát, politika, vizionáře, tvůrce V. republiky, státníka, který měl svou ideu a šel za ní. Ale jaký byl Charles de Gaulle jako člověk? Co bylo jeho hnací silou, jakou roli sehrála v jeho životě, který zasvětil své zemi, manželka Yvonne?  A čím bylo pro něho dcera Anna, která mu dodávala sílu ve chvílích pochybností? Život de Gaulla a zároveň historii Francie v „jeho období“ zachytili francouzští tvůrci v šestidílném seriálu De Gaulle, kterému dali podtitul Lesk a tajemství... (Česká televize)

Recenzie používateľa fabecc1222 k tomuto seriálu (7)

De Gaulle (2020)

De Gaulle je klasickým životopisem, kterých se v posledních letech objevuje poměrně dost, a to dílem takovým, které se snaží servírovat co největší možné spektrum informací, ale zapomínán a to filmařské, tedy vybudovat nějaký příběh. Proto pak výsledek působí někdy více jako hraný dokument, než klasický seriál. De Gaulle a jeho osobnost jsou pochopitelně tahouny, herecký představitel dobrý, ale v přehršli encyklopedických dat ani tak nedokážou vybudovat u diváka větší emoce. ()

Samota (2020) (E01)

První díl je Xtou variací na klasický životopis, kdy nás hodí do pozdější fáze života, a pak jakoby začíná fáze vzpomínek, kdy se vrátíme o X let později, tentokráte logicky na začátek 2. světové války, což je období, s kterým si mnoho z nás De Gaullea spojuje. Samotný jeho charakter, ale i vzhled není pro mě osobně až tak známý, každopádně mě hned trefilo podivné obsazení Churchilla ve vedlejší roli, a rušilo mě prolínání s dobovými záběry, což evokuje spíš nějaké dokudrama, než klasický seriál. ()

Všechny bitvy světa (2020) (E02)

O něco uhlazenější, než první díl, ale stále se stejnými neduhy. Je vidět, že finanční podpora pro tvůrce byla dost malá, takže se většina scén odehrává v interiérech, kde De Gaulle sedí, a důma nad aktuální válečnou situací. Oceňuju, že jsem se dozvěděl i pro mě nové informace, třeba ohledně vylodění v Normandii, ale jinak to zatím není víc, než klasická obrázková encyklopedie. ()

Svoboda, drahá svoboda (2020) (E03)

V první části sledujeme konec války, kdy vidíme, jak rychle se boj za svobodu může změnit v klasické politikaření a boj o to, kdo se dostane k co nejsnazšímu korytu, prostě klasická politika...Postupně skrze tragickou smrt dcery vidíme přechod do druhé části série, která se bude zabývat prezidentskou anabází De Gaullea ()

První z Francouzů (2020) (E04)

Tak jak se změnilo dějové období, tak mi příjde, že se změnila i celá atmosféra seriálu. Vidíme už starého De Gaullea, analyzujícího melancholicky celý svůj život a dosavadní úspěchy a neúspěchy. Ač stále aktivní politik, tak si začíná uvědomovat svůj věk. Jestli jsou francouzi v něčem mistři, tak v neustálých revolucích, stávkách atp, kterých vyprodukují za každé století několik. ()

Lidský zármutek (2020) (E05)

Čistě politický díl, kdy francouzi dostávají svému jménu, a chystají další revoluci. Slovy klasika: "A co revoluce? - Už byla - Jedna snad, ale co druhá?" De Gaulle to tenktokrát ještě ustojí, ale kvalita dílu je spíše kolísavá. Ze samotné revoluci díky nulovému rozpočtu vidíme opět jen historické záběry. Není z toho úplně poznat, jestli za tím stojí opravdové chyby De Gaulle a jeho vlády, nebo jen prostě obecná nespokojenost, a těžce si nezaujatý divák udělá názor na to, jaký byl De Gaulle prezident. Po minulém melancholickém díle je tohle spíš krok zpět. ()

Soumrak (2020) (E06)

Závěrečný díl směřuje ke konci, který je logický a v rámci životopisů očekávaný, každopádně ještě předtím vidíme souboj De Gaulleova ega s veřejností, kdy vše sází na jednu kartu a...prohrává. Zajímavý politický tah. Těch padesát let uplynulo jak voda, takže jak, měl De Gaulle pravdu, či neměl? ()