Bílý tygr

• India The White Tiger
všetky plagáty

Jestli chce ambiciózní řidič bohaté indické rodiny uniknout před chudou a začít podnikat, musí vzít rozum do hrsti. (Netflix)

J*A*S*M

Jak jeden indický chudák ke štěstí a bohatství přišel, aneb sociálně drásavé a deziluzivní podání romantických pohádek z ranku Milionáře z chatrče, na kterého se tu ostatně i explicitně odkazuje. S klasickými bollywoodskými filmy - alespoň tedy z mé nepříliš objemné zkušenosti - to nemá v podstatě nic společnýho, kdo se bojí bollywoodských tanečků, tak tady žádné nejsou. Mám ale docela zásadí problém s vyzněním koncovky filmu, ačkoli právě ta je tím, čím se snímek odlišuje od toho, co by divák čekal. 7/10 ()

Malarkey

Na tomto filmu je sympatické to, že ač je z Indie, indický moc není. Naopak. Amík Ramin Bahrami ví, jak natočit originální a neotřelou filmařinu. Plno filmařských nápadů pokrývá příběh průměrného Inda, který dělá všecko proto, aby nemusel žít v nuzných podmínkách a tak na sobě maká. Hodně zajímavé bylo sledovat, jak se jeho postava v průběhu filmu vyvíjí a závěr, byť se Vám nemusí líbit, je asi opravdu takový, jak má být, když se chcete v indickém světě prosadit. Jak řikám, zatraceně neotřelé. Sice Vám hlavní postava nepřiroste k srdci, ale budete jeho životní příběh sledovat s neskrývaným zaujetím. ()

M.i.k.e

něco jako Milionář z chatrče,s tím rozdílem,že White Tiger není vtipný a skončí minimálně rozporuplně.Na druhou stranu je ten konec ale poměrně realistický a do optimistické skoro pohádky již zmíněného Milionáře má docela daleko.Upřímně ten film teď nejsem schopen úplně zařadit.Není to klasický Bollywood (ani náznakem) a úplně moc to nefunguje ani jako plnokrevné drama.Přesto ty dvě hodiny celkem utečou a WT nijak neurazí.Taky se ale velmi pravděpodobně rychle vykouří z hlavy...60% ()

zette

Divak se asi sotva ztotozni s nejakou postavou, ale o to tady myslim ani nejde. Jinak spousta trefne kritiky na celou Indii, ale hlavne konstatovani skutecnosti. Ne, ze bych jim neco zavidel, ale obdivuji jejich jinakost, at uz ve zpusobu zivota, filmu, humoru nebo jidla. Indicky film ma budoucnost, o tom zadna... ()

campix

Drsnější pohled na Indickou společnost než který nabízí většina podobných filmů a je nutno podotknout, že je to také pohled hodně evropský. Tady nemůže být řeč a indické produkci. Všechno je skrz na skrz točeno západní optikou se západními postupy. Možná o to atraktivnější pro nás Bílý tygr je. Nabízí zároveň nesmlouvavý pohled na indickou kastovní společnost provázanou se zkorumpovaným statním aparátem, ze které je velmi těžké se vymanit a většina lidí v Indii je s tím naprosto v pohodě. V některých směrech je ta až skoro Hollywoodská stylizace na škodu, ale jako celek je tohle velmi povedené dílo. ()

• Väčšina hlavných postáv je vykreslená ako zvieratá, ktoré symbolizujú ich povahu. Napríklad biely tiger Balram (Adarsh Gourav) za to, že bol vypočítavý a nebezpečný, jahňa Ashok (Rajkummar Rao) za to, že bol mäkký a rozmaznávaný, Mukesh (Vijay Maurya) ako mungo a otec (Mahesh Manjrekar), ako bocian. (belinko)