Earwig a čarodějnice

• Japonsko Âya to majo (viac)

Tvrdohlavá holka, kterou po letech v sirotčinci adoptuje sobecká čarodějka, najednou zjistí, že umí kouzlit. (Netflix)

silentname

Tak takto to dopadne, keď sa Goró Mijazaki rozhodne, že posunie svoju ručnú animáciu do počítačovej animácie. A jediné v čo dúfam je, že budeme mať takýchto japonských počítačových animákov menej, alebo minimálne prídu na spôsob, ako to bude vyzerať lepšie. Lebo to je asi najväčší problém s týmto filmom. Okrem niekoľkých iných vecí. "Earwig and the Witch" sa pokúša byť rodinnou animovanou komédiou. Okey. Je tu niekoľko dobrých scénok, ktoré ma pobavili. Film má rozhodne svoje momentky a nebudem mu ich odopierať. Postavy majú nejakú dávku charakteru a miestami aj vedia nejako príbeh posúvať. No je ťažké sa na to dívať a miestami nenadobudnúť dojem, že uprostred scénky náhle zomreli a nevieme prečo ďalej fungujú. Najmä je to vidieť na ich očiach. Tie sú skutočne strašidelné. Pozadia v tomto prevedení vyzerajú dobre a dizajny postáv sú okey, no prevedenie do ich počítačovej podoby vyzerá maximálne lacno a umelo. A to bohužiaľ filmu vysoko uberá body. Okrem toho je to film, kde je to od určitého momentu donekonečna o tom istom. Alebo o hrozbách, ktoré možno sú horšie než to čo vidíme, no výsledný efekt ich moc neprinesie. A okrem toho záver filmu asi má indikovať, že sa plánuje pokračovanie, no neviem či by ma to nalákalo sa k tomu vrátiť. Je to kreatívne a zaujímavé. No v tejto podobe by som to vidieť nechcel. Oveľa radšej by som tie postavy videl v ručných 2D animáciach. A film by vyzeral oveľa krajšie a fungoval by viac. Určité kvality tomu neupriem, ale dúfam, že toto nie je cesta, ktorou sa japonské anime bude vydávať a je to len jednorazový pokus. Lebo to bude vražda nádherného farebného umenia. Hodnotenie: C ()

haruna

Je fakt senzace, jak tu většina lidi řeší kvalitu animace, 3D, 2D atd...To co mě trápí je sakra nehorázně useknutý konec. Co to mělo znamenat? Už jsem zažila tisíce filmů, kde si divák mže konec domyslet, ale tohle snad nemělo hlavu ani patu. Jako by si tvůrci řekli, ježíš-už je to 90 minut, honem to nějak rychle utneme. Nejdřív mě napadlo, že někde najdu volné pokračování, ale kde nic, tu nic. ()

JFL

K "Earwig and the Witch" se pojí příliš vysoká očekávání, protože na začátku má logo studia Ghibli a v titulcích figurují jeho klíčové osobnosti. Paradox projektu spočívá v tom, že jej údajně inicioval dvorní producent studia Ghibli Tošio Suzuki jako součást dlouhodobějšího technologického pokusu, že by si měli vyzkoušet počítačovou 3D animaci, neboť se zdá být aktuálně dominantním trendem. Hajao Mijazaki si zkusil kombinaci počítačové a kreslené animace v kraťasu "Boro the Caterpillar" a jeho syn Goró zaštítil televizní seriál "Ronja, dcera loupežníka", který kombinoval 3D modely s cellshadingovým vizuálem, jehož nákresy vznikaly ve studiu Ghibli. Goró Mijazaki následně dostal od veteránů studia zelenou na projekt "Earwig and the Witch" s celovečerní stopáží, ale s nižším rozpočtem, protože neměl jít do kin, ale jen jako speciál v televizi. Cílové médium by teoreticky mohlo omlouvat nedostatky scénáře. Film působí jako televizní pilot a namísto dramatické sevřenosti sází na epizodičnost a jen základní načrtnutí postav, jejich vývoje i vzájemné dynamiky. Bohužel to nic nemění na tom, že scénář nefunguje jako celek a jako adaptace knihy od Diany Wynne Jones působí hodně odfláknutě. Zatímco úžasný "Howl's Moving Castle" z předlohy stejné autorky vytáhl její jádro a to rozváděl, "Earwig and the Witch" si jen vystačí s plácáním se na povrchu základního konceptu knihy. Paradoxně závěrečné titulky filmu, kde je v kresbách předestřený další vývoj postav a jejich soužití (podobně jako to udělal třeba Kacuhiro Ótomo v "Steamboy"), přinášejí větší zábavu i emoce než celé předchozí vyprávění. Hlavní úskalí ale spočívá v počítačové 3D animaci, potažmo v samotné myšlence, že diváci budou chtít koukat na něco, co bylo od začátku koncipované jako technologický test. Tento předpoklad ukazuje na celkovou zastaralost a pomýlenost projektu, který se snaží vrátit do dávných dob, kdy všichni nadšeně sledovali mílové kroky rané počítačové animace v krátkometrážních prvotinách Pixaru. Právě k těmto dřevním rokům se bohužel studio Ghibli vztahuje úrovní animace, respektive shadingu, textur, fyziky a virtuálního svícení v "Earwig and the Witch". Zatímco konkurence už dávno opustila plenky CGI animace, Ghibli zkouší první váhavé krůčky a vrací se na začátek na úroveň první "Toy Story", ale bohužel bez dostatečné míry sebereflexe. V Pixaru si byli vědomí limitů tehdejší technologie, a právě proto přišli s příběhem ze života plastových hraček. V Ghibli rovnou zkusili, jestli s omezenými možnostmi dokáží vytvořit ekvivalent svých věhlasných animáků s lidskými a fantaskními postavami. Výsledek bohužel působí jako, kdyby někdo natočil variaci ghibláren s igráčky. Nutno uznat, že v dílčích prvcích, obzvláště v expresivních pohybech figur a designu postav i exteriérů snímek stvrzuje svůj původ a dokazuje kreativní schopnosti animátorů, za nimiž ale právě technologicky zaostává. Když Hajao Mijazaki údajně "Earwig and the Witch" přirovnal k Pixaru, myslel tím právě jeho začátky. Jak už bylo řečeno, hlavní potíž snímku spočívá v tom, že diváci nečekají jen animační demo, a to navíc technologicky zaostalejší oproti současnému mainstreamovému standardu. Je smutná bilance, že studio Ghibli, které zosobňovalo celosvětový vrchol celovečerních animáků a vzor pro všechny ostatní animátory, předloží divákům polovičaté retro, jež snese srovnání s předpotopním stádiem počítačové animace. Ta se přitom už dávno odpoutala od generického vizuálu i plastových textur a v projektech jako "Spider-Man: Paralelní světy" (2018) či "SpongeBob ve filmu: Houba na útěku" (2020) ukazuje nové širé možnosti technologie, o jakých se veteránům evidentně ani nesní. () (menej) (viac)

Jeoffrey

Příběh je docela v pohodě, je to Ghibli, takže tu máme zase jednou silnou mladou dívku (koho to překvapuje). Má to i pár dobrých nápadů a občas nádech tajemna, který ale dle mého nedosahuje náboje těch nejlepších kousků tohoto studia, ale pořád vědomě poznáte, že je to Ghibli! Co tomu ale láme vaz u mě nejvíc je 3D animace. Chápu, jde o první film studia v tomto provedení, ale po pravdě, nevypadá to nejlíp. Vypadá to hodně uměle, třeba jen takové vlasy, při bližším záběru vypadají, jako kdyby měly postavy na hlavě paruku z umělé hmoty... A tak i když jsem si říkal, že příběh není marný, občas mě i zaujal, díky vizuálu to nebyl zrovna příjemný zážitek a bohužel ano - kazil dojem. Takže bych byl radši, kdyby se pan Mijazaki držel zaběhnutých konceptů a hraní si na 3D písečku přenechal Pixaru, DreamWorks, nebo třeba i některým studiům z Číny, protože tahle kvalita je na poli 3D animace (z toho všeho co jsem já viděl) maximálně průměr, spíš lehký podprůměr. 5/10 ()

MERKATtv

S filmom som mal podobný problém ako s Ocean Waves a to ten, že nemá zaujímavý dej a nemá žiadny zaujímavý koniec. Celý film máte pocit že sa má niečo stať a nič a nič a nič. Jediná zaujímavá vec na tom filme je to, že to je 3D. Potom ako som videl Lupin III The thirst som dúfal, že to trochu vylepšia ale nie je to zrovna moc dobré. Asi 3 scény vyzerali fakt dobre a potom ostatné bolo také ako v traileroch. Taktiež miestami to bolo celkom cringe. Neviem teda ale tento film by nezachránila ani 2D animácia a je to fakt asi jeden z najhorších ghibli filmov. Aj ten Ocean Waves ma bavil viac. Takže verdikt: Nie je to ničím zaujímavé, takže kľudne to môžte preskočiť :( ()

• Jedná se o první film studia Ghibli s 3D počítačovou animací. (Spinelion)