Máte dluhy? Nechoďte k divadlu. Nikdy je nesplatíte… Slavné komediální nestárnoucí drama nejen o ruském divadle. Mladá, krásná a talentovaná herečka Saša (B. Bohdanová) má mnoho ctitelů. Věrnou a opravdovou láskou ji zahrnuje její učitel Petr (L. Munzar), nabídky ostatních se vážou na prospěch spojený s jistou obětí. Právě taková nepokrytá nabídka starého knížete (V. Šmeral) dožene dívku k ostrému odmítnutí. Zhrzený kníže intrikami docílí, že herečka dostane z divadla výpověď a ohroženo je i její benefiční vystoupení. Je tu ještě jeden muž, bohatý a tajemný Velikatov (R. Hrušínský), který, jak se zdá, se dvoří starší Sašině kolegyni (S. Budínová). Velikatov po slavné Sašině benefici dívce nabídne sňatek, a matka (J. Šejbalová), které se už protiví žít ve věčné bídě, je nápadníkovi nakloněna. Dceři ale nebrání, aby se rozhodla sama, jak naloží se svým osudem… (Česká televize)

Marthos

Jeden z nejstarších dochovaných televizních záznamů uchovává mistrovské herecké kreace dnes již bez výjimky zvěčnělých legend českého divadla a filmu – včera k nim bohužel přibyla i ta poslední, Blanka Bohdanová. ()

Willy Kufalt

Včera jsem shodou okolností viděl Kurosawův Mlčenlivý souboj (1949) a v komentáří s politováním napsal, že 4 roky po válce ještě Kurosawa nedokázal úplně zbavit svůj film výrazných neduhů starých japonských filmů tak jako o pár let později. Dnes mám za sebou tuto TV inscenaci Evy Sadkové a vnímám jí podobným způsobem. Ani Sadková nedokázala v pouhý 7. rok existence ČST natočit úplně špičkové a strhující drama, jaké v její režii už o pár let později vzniklo v podobě Ministerstva strachu (1966). Avšak určitě není na škodu vidět a znát i tahle zapomenutá dílka i s případnými nedostatky, která něčemu výjimečnému teprve předcházela a ČT3 tady patří obrovský dík za oprašování dlouho nevysílaných filmů a inscenací. Velice mě potěšilo setkání s celou plejádou starších českých herců (osobitě bych zmínil Ladislava Peška a Vladimíra Šmerala), kteří si jedinečným způsobem podmanili své role v této hříčce z divadelního prostředí a výsledkem byl pro mě navzdory drobným neduhům zážitek. I Sadková jako režisérka přicházela již začátkem 60. let s výbornými nápady a úspěšně nimi zakryla nízký rozpočet. Speciálně musím vyzdvihnout závěrečnou pasáž z nádražní haly... dva stojící lidé z dálky ve velkém komorním prostoru, k tomu ty prudce lítající dveře, to má fakt působivou atmosféru. Na druhé straně mě mrzí, že mě zde jaksi výjimečně nedokázala upoutat Blanka Bohdanová a její výkon oproti ostatním připadal trochu nevýrazný. A když mě svým výkonem nezaujala hlavní herečka, problémy její postavy mě pak nedokázaly příliš zasáhnout a zpočátku předpokládané 4 hvězdičky se z mé strany nakonec nekonají. [65%] ()

Aky

Škoda onoho závěru, kterým se věc z Ostrovského realismu posunula blíž k socialistickému realismu - jak si doba žádala. Jinak solidní převedení literární klasiky a z pomocí tehdejších elitních českých herců. ()

vitekpe

Nabito hvezdami, jinak jde o bezne divadelni predstaveni prevedene do tv podoby. Pribeh je takovy bezne rusky, tam problem neni. PS: prislo mi, ze chvilemi je ve zvukove stope slyset septane pokyny reziserky/stabu...mozna se pletu, ale prislo mi to vtipne. ()

milos.bradik

Čekal jsem víc, ale Blanka Bohdanová ve třiceti opravdu nevypadala tak, aby o ni muži příliš usilovali a nedokázala to bohužel ani zahrát. Výborný byl Pešek a líbili se mi i Bláha a Munzar nebo hrdinný Otomar Korbelář. V inscenaci mi také vadily ty předěly mezi jednotlivými obrazy, televize není divadlo a ani v divadle by jich nebylo tolik. ()