Známý padělatel Mickey unikne policejní vazbě a výkonu trestu, hledat se jej vydává inspektor Triquet. Dorazí do nevelkého městečka Barges, jehož obyvatelé se chovají přinejmenším zvláštně. Triquet zahajuje mírně chaotické vyšetřování, v jehož průběhu začnou záhadně umírat místní lidé. K inspektorovi se donesou legendární historky o divoké šelmě, která žije v okolí, záhada nabývá na realitě, když je neznámá příšera zahlédnuta v lese. Není to však jediné tajemství, které město chová...
Poté, co režisér Jean-Pierre Mocky navázal úspěšnou spolupráci se slavným komikem Bourvilem, přizval jej znovu ke spolupráci na tomto filmu; scénář – jako u většiny svých filmů – napsal Mocky sám, přičemž vycházel z románové předlohy belgického spisovatele Jeana Raye. Mocky se po celá šedesátá léta držel tvůrčí koncepce satirických a provokujících komedií, v tomto případě navíc hojně okořeněných černým humorem. Film LA GRANDE FROUSSE navíc v mnohém připomíná typově podobné filmy z Británie v padesátých letech. Film ve vedlejších dějových rovinách s posměchem ukazuje především zvláštnosti provinčního stylu života na malém městě, nicméně kritika režisérovi vyčetla až příliš ostré satirické tóny a málo skutečného humoru. Film navíc utrpěl pozdějšími zásahy producenta, protože pro redistribuci o několik let později byly některé scény vystříhány. Filmový štáb natáčel v několika historických lokalitách v jižní Francii; do kin byl film nasazen 28. října 1964, v dobové konkurenci i u nás dodnes slavných filmů však neměl mnoho šancí se prosadit, a to i přes účast herců jako byl Bourvil. (argenson)

Padme_Anakin

Tak tohle bylo spíš úsměvné zděšení, žádný horor jsem v tom neviděla.. Příběh je prostý, hledá se zmrzlý opilec a inspektor Bourvil předvádí šášulu celkem zdatně, bavil mě.. Zvláštní městečko s obyvateli, které bych za sousedy rozhodně nechtěla, ovšem ve filmu jsou v podstatě zábavní, zejména bych zmínila nachmeleného doktora, policistu s hřebínkem a starostu v křesle.. Své klady to zcela nepochybně má, nicméně zas až tak mě to za srdce nevzalo, místy šel humor mimo mě, tedy hodnotím za tři.. ()

honajz

Přijde mi velká škoda, že je to natočené tímto kramářským stylem á la Růžový panter. Být to naopak natočené vážně jako podobné absurdní britské filmy nebo i některé francouzské (Studený bufet, Zazie v metru), lépe vynikne - podle mne - celková komičnost a absurdita celého příběhu, který se mi nakonec velmi líbil. Mohla to být skvělá parodie na wallaceovky. :-) A Bourvil naštěstí hraje hodně uměřeně, takže nemám problém mu jeho postavu věřit. Navíc je tu skvělá kamera a lokace, městečko vypadá dostatečně mysteriozně, ačkoliv se s atmosférou ještě trochu víc pracovat dalo, a cesta za cikány má rovněž hodně do sebe. Jinak nevím, jak komu, ale mně se nejvíce líbila postava doktora. :-) Který jediný v Triquetovi viděl hodného chlápka, který má soucit dokonce i s největšími zločinci. ()

classic

Jedine snáď len francúzsky, herecký komik Bourvil, mohol zvládnuť poňať svoj charakter presne takýmto nadštandardným štýlom, i keď zase na strane druhej, takto podobne napísaných charakterov bolo v Mockyho, bizarnejšom titule: Veľké strašenie, v podstate ešte i čosi viac; skrátka, ja som ústredného protagonistu predovšetkým vnímal, ako hlavného lídra, bez ktorého by sa ostatný ansámbel v zložení »najrôznejších figúr«, podľa mňa vôbec nezaobišiel, aj keď povedzme boli rovnako sami o sebe interesantnými, keď dokonca každý z nich sa vyznačoval špecifickou povahovou vlastnosťou, dostal svoj herecký priestor sa naplno predviesť, a tak i napriek väčšiemu množstvu postáv, sa tento titul stával pre mňa naprosto prehľadným, ale možno predsa i s určitými výhradami... • Ako už bolo z predchádzajúcich riadkov zatiaľ spomenuté, tak v malom francúzskom mestečku Barges, sa vskutku zišlo naozaj neúrekom účinkujúcich; vrátane i práve prichádzajúceho, parížskeho inšpektora Simona Triqueta v podaní famózneho Bourvila, ktorý by teda očividne mal byť na stope: „Mužovi, ktorý (mu) utiekol spod gilotíny,” inými slovami sa tiež jedná o akéhosi »zmrznutého opilca«, vyznačujúceho sa plešinou, ale súčasne vari i tým, že neznáša prívarok, a ktorý sa mimochodom volá: Mickey Benediktín. Tento zločinecký týpek je totižto akýmsi »falšovateľom bankoviek«, pôvodne odsúdeným na smrť, a momentálne teraz ukrývajúcim sa pravdepodobne na tomto konkrétnom mieste...? • Čiže, úvodná línia udalostí, najprv pozostávala iba z „kocúra;  údajne chytajúceho myšiaka Mickeyho.” • Následne sa hlavná zápletka pomaličky rozširovala i o ďalšiu podzápletku, ak to mám takto správne pomenovať; čo by mohol predstavovať potenciálny príchod desivého „Bargešáááka”, kedy znalí diváci veľmi dobre tušia, čo má tým recenzent vlastne na mysli (a ani zvlášť nechce asi bližšie konkretizovať, lebo by tým vyzradil viac, ako je prípustné); ó áno, začínalo sa to medzi sebou akosi všetko prelínať, jedno zapadalo do druhého, až sa to úplne stočilo do »anarchistickej detektívky«, jednak okorenenej poriadnym, čiernym humorom, ale zároveň by som pochválil i samotnú formu spracovania, a tak sa dá povedať, že tentoraz forma a obsah, boli krásne vyváženými. • Presne tak, sadlo mi to, ako priam uliate, jednoducho: Nefalšovaná radosť z umenia (francúzskej) kinematografie, čo by mal kultúrny divák vedieť i patrične (d)oceniť, však? PS: Menšie nedostatky vidím v už spomínaných: postavách a rozčlenenému scenáru, kedy miestami „niekedy menej, znamená viac,” t.j. zúžiť okruh vystupujúcich, sústrediť sa najmä na úvod, čo bolo akosi z režisérovej strany trochu zanedbávané, až pomaly odsunuté na vedľajšiu koľaj. ()

Dale

Veľmi čudná vec odohrávajúca sa v mestečku plnom cvokov. Len škoda, že sú to, až na malé výnimky, nezaujímaví cvoci a príbeh je taký nemastný-neslaný, ani krimi, ani komédia, zaspával som pri tom nudou. Dosť za to môže Bourvil, ktorý akoby bol na sedatívach, aj čo sa týka hereckého prejavu, aj reči, je taký prispatý, na čo u neho nie som zvyknutý. Až som mal dojem, že by to bolo zábavnejšie, keby do tohto mestečka miesto neho zavítal jeho kolega detektív, ten pôsobil srandovnejšie. Slabota, nezaujalo ma to. ()

topi

Místo obšírnějšího komentáře napíšu jen to, co tento film ve své podstatě a se všemi podivnostmi, absurdní černohumornou atmosférou vystihuje naprosto dokonale. Je to Zámek od Franze Kafky. Nepamatuju si, kdy jsem viděl něco tak podobně identického. Přitom žádná kopie, ale ta Kafkova atmoška tam je všudypřítomná, číhající v každém záběru a v každém slovu. Jakmile inspektor Triquet (Bourvil) navštíví městečko plné bizarních postaviček a hledá uprchlého trestance, je to jakoby přišel zeměměřič na zámek a Kafkův temný a groteskní svět se zadírá pod kůži stále více a více. Na druhou stranu je to chvílemi neskutečná prdel, herecký ansámbl je prvotřídní, karikatury postav nemají chybu. Černobílý háv snímku velice sluší a já abych se poohlédl po další tvorbě Jeana-Pirre Mockyho. ()

• Jde o velmi oblíbený film renomovaného francouzského novináře Jeana-Daniela Beauvalleta, který si podle hlavní postavy policejního inspektora dokonce zvolil jeden ze svých dřívějších pseudonymů – Simon Triquet. (Willy Kufalt)
  • Režisérský sestřih z roku 2013 se jmenuje La Cité de l’indicible peur podle námětu, románu belgického spisovatele Jeana Raye. (Cascabel)