Legendárne megastavby: Haussmannova neuveriteľná premena Paríža

(TV film)
  • Česko Legendární obří stavby Francie: Haussmannova velkolepá přeměna Paříže (viac)
Francúzsko, 2019, 56 min

Jakým způsobem se do své dnešní podoby proměnila Paříž? Ještě v polovině devatenáctého století zachovávala středověký ráz s křivolakými uličkami a polorozpadlými domy, pak se stala ryze moderním městem... Paříž je nejnavštěvovanější světovou metropolí i díky své jedinečné urbanistické struktuře. Za svůj rozvoj a unikátní podobu vděčí zejména dvěma mužům, císaři Napoleonu III. a jeho pravé ruce, prefektu Haussmannovi. Baron Georges-Eugene Haussmann změnil v letech 1853 až 1870 tvář francouzského hlavního města sérií obrovských stavebních projektů, které byly součástí ambiciózního plánu. V přebudovaném městě přibylo téměř dva tisíce hektarů parků, šest set kilometrů akvaduktů a tři sta osmdesát kilometrů kanalizační sítě, což výrazně vylepšilo hygienickou situaci a kvalitu života. Vzniklo třiašedesát kilometrů nových ulic, čtyřicet tisíc nových budov a řada výrazných monumentů, sloužících jako orientační body, které naznačují šířku ulic a zdůrazňují jejich délku. (Česká televize)

jedna_vrana

Napriek tomu, že tieto poučné dokumenty mám rada, p. Haussmann ma nudil, hlavne preto, že som sa často nevedela zorientovať, v ktorej časti Paríža urobil prevratné architektonické zmeny – postavil obytné domy –a tie bulváre sa mi podobajú ako vajce vajcu. Ale príbeh samotný je celkom zaujímavý. ()

curil

Každý, kdo navštíví Paříž a její široké bulváry, si musí pochvalovat krásné ulice a přehledné významné body v možnosti orientace ve městě. Před 170 lety bylo evropské velkoměsto proslulé jen smradem a infekčními nemocemi, poté se změnilo zásluhou architekta Haussmanna k nepoznání. Já sám mám jen problém se zavádějícím umístěním ulice Rivoli, v komentáři lemujícím Louvre, když ze svých návštěv vím, že je to až první souběžný bulvár se zámeckým komplexem. Ale zřejmě jsem dobře nepochopil. ()

sator

Poklidný, vcelku zajímavý dokument, který nezahlcuje množstvím informací, je škoda že nepřizvali někoho s digitálního výtvarného světa... ()

Marze

Dokument o "Alsaskem Atilovi", ktery take nicil vsechno, co se mu postavilo do cesty. Pro architekturu Parize to bylo stesti. "Nechceme v Parizi tovarny, ani dilny" rekl ,jakoby by nahledl do nasi soucasnosti. ()