Vavča

Bankéř Hanzawa Naoki se vrací i se svým sympatickým motem: „kdo mě oj…, tak ho oj… dvojnásob!“ Minule řešil osobní pomstu, nyní se sázky zvyšují, půjde o velké obchody a vedoucí místa v radě ředitelů banky. Velmi dramatická a emočně vypjatá série, což nemusí každému sednout, ale herecky je tenhle seriál v jiných výšinách, než ostatní, tohle si prostě budou pouštět budoucí japonští herci. O napínavé situace a dramatické střety tady není nouze. Kagawa a Sakai předvádí herecký koncert! Velmi propracovaný scénář ukrývající twist within twist, několik zápletek dovedně poskládaných do jedné obří konfrontace. Není to polopatický seriál radím sledovat v klidu, díl po dílu a nespěchat, i když je to napínavé. OST i ostatní díla, co složil Takajuki Hattori se dostávají na můj seznam! ()

Tsuki

Wow! Sedm let jsme čekali, kdy a jestli vůbec bude pokračování Hanzawy Naokiho, a já s radostí můžu říct, že pokud byla ta doba nutná k tomu, aby vznikl tento druhý díl, tak to čekání rozhodně stálo za to. Nejenomže druhá série nepochybně dostála očekáváním, ale mé vlastní očekávání dokonce předčila. To, že se Hanzawa bude opět drát vpřed a nevzdávat se ve svém snažení, je sice všem divákům jasné, přesto však druhá série v mnohem překvapí, šokuje i pobaví - a to trochu novým způsobem. Je tam mnoho ze "starého" Hanzawy, ale není to jen opakování podobného děje a problémů, se kterými se Hanzawa potýkal do teď. V první polovině to tak sice může chvíli působit, ale pak se ukáže, že to všechno byl jen odrazový můstek k něčemu většímu. A přestože nechci nic prozrazovat, musím říct, že příběh se už zdaleka nebude odehrávat jen ve sféře banky. Což mně osobně přišlo jako ideální vývoj hodný Hanzawy. V druhé polovině začne být příběh opravdu hodně komplikovaný, více než jsme zvyklí z předchozí série (takže je třeba se pekelně soustředit), ale jakmile se člověk chytne, je to parádní a napínavá "jízda" :) (slabším slovem to bohužel označit nemůžu). Je nádhera vidět, jak se postavy od první série dokonce vyvíjejí. Diváka sice "zavalí" také množství nových postav, ale přesto zůstavají určité stálice. Především Ówada (Kagawa Terujuki) a předseda Nakanowatari (Kitaódži Kin'ja). Psychologický vývoj Ówady je obzvlášť zajímavý. Oproti jedničce, kde šlo jednoduše řečeno jen o "záporáka", se tato postava v druhém díle ukáže více do hloubky a působí najednou vícedimenzionálně. Stejně tak se konečně dozvíme i něco více o Nakanowatarim. Všechno to, co zůstalo v jedničce nevyjasněné, se tady znovu otevře a divák se konečně dočká uspokojivého vysvětlení. Zapadne to do sebe jako dva dílky skládačky a najednou můžeme celý příběh Hanzawy vnímat jako jeden celek (zpětně o to víc vidím, jak je jednička bez dvojky skutečně neúplná...). Další nový rozměr, který druhá série nabízí, je o něco větší zábavnost a teatrálnost. Naštěstí to ale nikdy není na úkor příběhu, je to pouze prvek japonského humoru, který má zaujmout diváka. Už v jedničce si určitě můžeme všimnout některých "vtipných" momentů, tady jich je pouze o něco víc. Často právě srze mimiku a gestiku postav. Já jsem se popravdě bavila - obzvlášť u některých výrazů obličeje Kagawy Terujukiho. Stejně tak se s teatrálnějšími prvky setkáme i v druhé polovině, třeba u postavy Kurosakiho (Kataoka Ainosuke) - u něho už jde o skutečnou teatrálnost, protože dokonce předvede nějaké ty pohyby z japonského divadla kabuki (vlastně není divu, jelikož Kataoka sám je hercem kabuki a nejspíš šlo o malý vtípek, jak na to upozornit). Pro českého diváka můžou být možná některé ty humorné vsuvky trochu nezvyklé, ale z mého pohledu to bylo ještě pořád v mezích a naopak to skutečně může podpořit divácký zážitek (je to příležitost zasmát se nebo zajásat, zkrátka si to dosyta užít, obzvlášť když už dané herce znáte). Každopádně to vidím jako zajímavý drobný rozdíl oproti první sérii, který ale hezky vyvažuje prvek napětí. A především, tyto malé hříčky nic neubírají tomu, co je na seriálu podstatné. Vše je opět prodchnuté Hanzawovým smyslem pro spravedlnost a správné fungování společnosti. Je to krásná a zároveň drsná ukázka postavení se za správnou věc. Je to prostým způsobem dojemné, lidské a poučné zároveň. A hlavně je to "epické" - postavy jako Hanzawa se jen tak nevídají a je to právě on, kdo příběhu propůjčuje tu obrovskou energii. K tak silnému příběhu se vždycky budu ráda znovu vracet. (P.S.: Doporučuju vidět i nultý speciální díl. Je fajn se už dopředu setkat s některými postavami, které se pak v příběhu druhé série objeví znovu.) ~(4,8)~ Update 29.7.2021: České titulky hotové! () (menej) (viac)