Billie Eilish: The World's a Little Blurry

• Kanada Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World’s A Little Blurry rozpráva skutočný príbeh speváčky a skladateľky a jej nástup ku globálnej popularite. Dokumentárny film ponúka intímny pohľad na cestu 17-ročného mimoriadneho tínedžera, jej život na cestách, na pódiách a doma pri písaní, nahrávaní a vydávaní jej debutového albumu. (Weezy22)

Slasher

Nejsem "skalní fanda", ale před nějakou dobou jsem i jako dědek zbystřil a řekl si tyvole, ta holka má něco do sebe a muzika zdaleka není žádný strojený pop shit. Tady to je ultimátní pohled na sourozenecký power duo, od skládání desky roku v děcáku až po velkou horskou dráhu superstar. Přičemž zvolený intimní styl (nulový distanc) jen zvýrazňuje autenticitu, lidskost a špičkový rodinný zázemí - takový domácí support by mohl kdekdo závidět... A já mám slabost pro dobře odvedený hudební dokumenty, takže sice poněkud delší, ale s řadou silných chvil, graduje a ve finále za 5☆ (x) ()

Matty

Jestliže byl vedlejším tématem Grety Aspergerův syndrom, u její vrstevnice Billie Eilish je to deprese, úzkost a suicidální myšlenky. Film upřímně, zblízka a s větší intimitou než jiné dokumentární portréty popových hvězd ukazuje, jak Eilish s pomocí hudby nepříjemné stavy konstruktivně zpracovává, ale jak jí psaní písniček a poskakování po pódiu zároveň psychicky i fyzicky ničí. Paralelně s jejím vzestupem sledujeme, jak přejímá kontrolu nad svou hvězdnou image a stále nesmlouvavěji vzdoruje tlaku, aby se podřídila požadavkům zábavního průmyslu. Její důraz na autenticitu obsažený v hudbě i veřejném vystupování odráží i dokument, z něhož jsem neměl pocit, že by se snažil konstruovat určitý obraz a napasovávat její příběh na prefabrikovaný „rags to riches“ narativ. Připomíná spíš volné pásmo domácích videí a observačních, často nadstandardně dlouhých záběrů ze soukromí, prokládaných koncerty (v jejich případě je ovšem také víc prostoru věnováno dění v zákulisí, ne samotnému vystoupení). Tahle neučesanost na jednu stranu posiluje pocit, že jsme zpěvaččce nablízku a že ji vidíme takovou, jaká opravdu je, na druhou se vzhledem k enormní stopáži situace dost opakují a chybí zřetelnější vývoj a rytmus. U dalšího portrétu, který nepochybně časem vznikne, bych ocenil, kdyby šel k věci stejně zpříma jako Eilish, a kdyby věnoval víc prostoru rodičům, kterým film vděčí za některé ze svých nejpůvabnějších momentů (např. otcův částečně starostlivý, částečně povzbudivý, ale ne mentorský monolog o bezpečném řízení, když Eilish ve svém Dodge Challengerovi vyráží na první sólo jízdu). 65% ()

dO_od

// Nemůžete točit dvouhodinový dokument o depresivním teenagerovi a čekat, že z toho vyleze kdovíjak zábavná záležitost. Billie má talent, je autentická, je taky pořád strašně mladá a ty zajímavý roky teprve přijdou. Všechen úspěch, co sklízí, je zasloužený, tenhle dokument ale nemá na takovou přestřelenou stopáž ani omylem dost materiálu, takže jestli máte hudbu naposlouchanou - což byste fakt měli - klidně ho vynechte a počkejte si až na ten další. 5/10 ()

castor

Divák by si řekl, že už by měl přijít střih a další scéna, ale tým okolo režiséra R. J. Cutlera nikam nespěchá a nechává doběhnout emoce často pochybovačné supertalentované umělkyně a ikony mladé generace. Děvčetem na rozsypání je prakticky permanentně, na druhou stranu zřejmě proto má takovou masivní základnu fanoušků. Uzlíček nervů, který výšky dokáže odzpívat zatraceně jemně, je zároveň maximálně cílevědomý a perfekcionistický, má jasnou představu, co má její videoklip vyjadřovat, co chce skladbou sdělit, co si hodlá obléct na koncert. A je jen na ní, jak uchopí kontrolu nad svou hvězdnou image a jak se postaví enormnímu tlaku tohohle zábavního kolosu. Pokud se bude dál držet u svého pragmaticky uvažujícího bratra Finnease, může to klapnout. Snad to ustojí a nesemele ji to jako Amy Winehouse, Chestera Benningtona nebo Justina Biebera. Místy je přesto cítit nenaplněný potenciál, skalním fanouškům dokument nic moc nového (nějaké informace) nepřinese. PS: Orlando to (ne)pěkně schytal. ()

lamps

Jako člověk, jehož hudební vášeň se zasekla na úrovni Tarantina v 60. letech, Billie neposlouchám a poslouchat zřejmě ani nezačnu, byť mi její styl překvapivě nevadí a rozhodně ho považuji za originální a osobní. To ostatně potvrzuje i dokument, který chce být osobní až na dřeň a nabízí spoustu záběrů přímo z 'kuchyně', kde se peklo i jedno z nejoceňovanějších hudebních alb posledních let. Moc kvalitní dokumentaristická práce to vpravdě není - motivy se spíše plácají na sebe bez zjevné chronologické nebo tematické provázanosti a svou délku si jen hutnost materiálu vždy neobhájí. Ale určitě to má něco do sebe, protože něco do sebe má i ta holka. Trpí možná standardními neduhy poslední dívčí generace, neboť vyrůstala zamilovaná do Justina Biebera a jako prvního kluka si našla debila, jenž byl na pěst už z jedné fotomontáže, ale její osobnost je dozajista fenoménem, který ještě neřekl poslední slovo. A dokument ji vysvléká dostatečně na to, aby byli její největší fandové nadšení a neutrální čumilové jako já prohlédli ten závistivý opar 'mimozemské celebrity' a vnímali Billie jako (ne)obyčejnou holku ze sousedství, která o sobě nemá kdovíjak vysoké mínění. Ona sama se nevyhýbá vyprávění o své temné stránce dospívání a o problémech se sebevědomím, které mají především na texty jejích písní zásadní vliv - a jak vidno, její sdělení zaníceně následují vrstevníci po celém světě, kteří si sami podobnými úzkostmi ve většině případů procházejí (a kdo tvrdí, že jimi v pubertě nikdy neprošel, tak s velkou pravděpodobností kecá). Chtělo by to aspoň nějaký autorský vklad, který by Billie více konfrontoval v těch klíčových otázkách vztahu jejích pocitů s tvorbou či osobní image, ale v tom jednoduchém pozorovacím formátu je tentokráte dost přirozených a silných postřehů. 60% ()

dr.horrible

Profesionálne perfektne zvládnutý dokument, s katarziou a skvelou kamerou, pohľad hodne zblízka. A jej hudbu mám rád. Ale ježííš, ona je tak nevyzretá, že to niekomu môže komplet skaziť zážitok. Neo-emo je vec, hovorím to už dlhšie. Miestami som mal takmer chuť kričať: Sils Maria! ()

Dzeyna

Nejsem fanynka Billie, nicméně musím uznat, že to má v hlavě vážně srovnané. Nebo aspoň na to, kolik jí je/bylo. Její hudba je hezká, nicméně také dost depresivní. Ale zase na druhou stranu, je super, že nedělá záměrně rádiovky, ale dělá to, co cítí. Dokument hodně povedený. ()

Marze

Připomínalo mi to domácí video.Nic o nepříjemných věcech. Vidíte pohled do zákulisí a sérii detailních záběrů. Většinu dokumentů s přemrštěnou stopáží strávíte ve zpěvaččině pokojíku . Příběh dokument postrádá zcela. Pobavil mě obdiv 19 leté zpěvačky k megahvězdě Justinovi Bieberovi, který je pro tenn už důchodce. Pamatuji si jak jsme se v Čechách Bieberovi posmívali a chodila  na něj děcka. ()

Arsenal83

Dokument o 19-tke, ktorá nevie, čo na seba, ktorá svoje komplexy zakrýva divným štýlom a účesmi s vtačím trusom, ktorá bežne rozpráva ako trpí depresiami a máme žrať všetko len nie mäso a živočíšne výrobky. A mladí ju žerú možno aj kvôli permanentne (akoby) sfetovanému pohľadu. Proste posolstvá novej doby, ktoré zvestujú mladí milionári, že aké je strašne ťažké žiť, že oni sú vlastne trpiaci. Fakt ako by už v tak mladom veku boli odtrhnutí od reality. Poctu si u mňa zaslúžia iní, aj keď si myslím, že slečna Eilish má pekný hlas a v inom, menej snovom štýle by bola pre mňa počúvateľnejšia. ()

Dharter

Musím zejména ocenit a tím vyzdvihnout fakt, že dokument prezentuje dospívání Billie Eilish v prostředí, z něhož nemáte šanci poznat, že by mohlo být domovem celosvětově úspěšné dospívající milionářky. Čekal bych, že nejpozději v roce 2018 se Billie s rodiči přestěhuje do vhodnější nemovitosti na bázi utilitární konformity. Místo toho vedou zatím skromný život, v ne příliš prostorném domku, s téměř omlácenou kuchyní, u něhož parkuje Billien Dodge Challenger; to jediné, co vás upozorní, že jste v lokaci někoho, kdo je finančně svobodnější. Otázka je, nakolik je to vůbec pravda. Ohledně Billie vedu totiž hned od prvního okamžiku, co jsem na ni narazil, soukromý otazník, zda vůbec její oficiální datum narození je pravdivé. Pokud lže o svém věku (je starší o ~2 roky), nebyl by problém, aby tento dokument prezentoval lokaci jejího dospívání taktéž klamně. Abych to vysvětlil, hned mi přišlo neuvěřitelné, že by v té době 17 leté Billie, bylo umožněno nazpívat píseň k nejnovější bondovce, zvláště když vzhledově nevypadala na oficiální věk. _ _ _ Dokument jako celek je biografický, ovšem ne dostatečně do hloubky. Nejsem s tím moc spokojen, vzhledem k takové minutové náloži. Oceňuji, že Billie dala svolení, a dokument nevynechává jaké mírné trápení má s Tourettovým syndromem. ✔ ()

Katzenklo

Film bohužel nemá ambice oslovit lidi, kteří nejsou skalními fanoušky interpretky. Stopáž přesahující dvě hodiny není vzhledem k obsahu dokumentu legitimní. Kombinace amatérských a profesionálních záběrů možná odhaluje punkové zákulisí tvorby desky, za niž tandem „O’Connell Siblings“ získal mimo jiné cenu Grammy za Album roku, hloubání v rodinných i přátelských vztazích a snaha o morální filosofování však namísto dojetí vedou spíše k patosu. Snímek nepochybně má silná místa, přičemž za vrchol považuji živou interpretaci skladby i love you. Nicméně tvůrci měli podle mě ubrat na emocích a zaměřit se více třeba na zákulisí natáčení pozoruhodných klipů bad guy nebo all the good girls go to hell. Zamrzí taktéž absence koncertů z Prahy a Petrohradu. ()

M.i.k.e

nejsem žádný skalní fanoušek,nicméně jméno Billie Eillish mi není cizí a některé její písničky se mi i dost líbí.Z tohoto pohledu jsem s tímhle dokumentem poměrně spokojen,protože je tu hezky ukázán "zrod" hvězdy,od psaní písniček s bráchou v dětském pokoji,strachu z negativních komentářů a hledání lásky (rodina,kamarádi,přítel) ,přes turné až po pomyslný prozatímní vrchol v podobě hudebních cen a statusu hudební superstar.Stopáž je sice vražedná a skoro dvě a půl hodiny je na podobný dokument poměrně hodně,ale úplné vaty tu není naštěstí tolik...70% ()

vydumnica

Donedávna mi meno Billie Eilish nič nehovorilo. Prvýkrát som ju videla a počula spievať pred rokom na Oscaroch a nijako zvlášť ma nezaujala. Pred časom som si pustila nejaké jej videá na YouTube, nie je to zrovna môj štýl hudby, no uznávam, že hlas ma pekný a texty su zaujímavé a originálne. Asi najviac sa mi páči jej debut song Ocean Eyes. Pozrela som si aj nejaké rozhovory s ňou a doslova ma prekvapilo, ako dospelo Billie pôsobí, ako rozpráva ako keby si už polovicu života odžila. Hneď som si pomyslela, hmmmh tá Billie nie je nejaká pojašená teenegerka, ale je to hĺbavá a veľmi zaujímavá mladá umelkyňa:-). A až teraz sa dostávam k hodnoteniu tohto dokumentu. Bola som zvedavá dozvedieť sa o Billie viac. Pre veľkých fanúšikov Billie musí byť tento intímny portrét mladučkej speváčky jeden veľký darček, pre mňa to bol len priemerný, no vcelku zaujímavý dokument, len veľmi veľmi dlhý! Vzhľadom na smútok v duši a depresie v jej mladom veku, človek by povedal, že asi dievča nevyrastalo v ideálnom rodinnom prostredí. Dokument nás však oboznamuje s rodičmi a bratom Billie a vidíme, že rodinné zázemie tam je a dokonca sú ich rodinné vzťahy pekné, obzvlášť ten surodenecký. Z môjho pohľadu má Billie všetky predpoklady na to, aby bola šťastná!!! No práve ten smútok ovplyvňuje jej tvorbu a možno práve preto je tak úspešná a obľúbená!!! Páči sa mi, že Billie aj v tomto dokumente aj celkovo pôsobí prirodzene a na nič sa nehrá. A nepáči sa mi jej chlapčenský štýl obliekania, nič z toho by som si ja osobne na seba nikdy neobliekla, chichi. Aj tak je však pekná a keby si na seba hodila šaty a lodičky, bola by to naozaj krásna žena. Škoda, že svoju krásu skrýva, no chápem, že toto je jej imidž. A na záver už len dodám, že dúfam, že Billie tak skoro neodíde z tohoto sveta, a že nikdy sa nedá na zlé chodníčky. Ešte jedna vec mi napadla, bolo to milé, ako sa stretla so svojím idolom, ktorý zrazu obdivuje jej tvorbu. Nedávno som videla hudobný dokument o Britney Spears, toto bolo lepšie, takže dávam 3,5*. DODATOK: Najviac sa mi páčila tá časť, kde Billie spieva na koncerte "I Love You" a rozplače sa pri tom, pekne spolu s bratom "letia" na veľkej posteli a za nimi je krásny mesiac. Vidieť akou veľkou oporou jej brat je. Ešte viackrát som si video z koncertu pustila na YouTube a vlastne je to veľmi pekná pesnička. ()

Martrix

Je mi 48 let a drtivá většina tvorba jejich vrstevnic mě absolutně míjí. A přesto i mě, odkojence The Cure, DM, člověka, který má rád třeba IAMX a poohlíží se všude jinde, než ne u mainstreamu, tahle potvůrka zaujala. Její song k Bondovi jsem si pouštěl x-krát dokola, což jsem nedělal ani když jsem poprvé poslouchal své oblíbence. Je to fenomén, který není vystaven na manýře a není uměle vypěstovaný. A přesně tak působí i tento dokumentární film. Jistě by se dalo šikovným střihem docílit obrazu, který by ji ukázal ve skvělém světle. Ale když si poslechnete její písně a její názory, když uvidíte kdo ji obklopuje, nemáte důvod pochybovat, že tohle děvče si na nic nehraje a prostě se snaží vyzpívat ze svých pocitů. Už jen to, že ji překvapuje že takto otevření nejsou všichni, z ní dělá přesně ten typ mimozemšťana, který dokáže oslovit davy. Takových osobností je málo a já jen doufám, že ji to nesemele jako většinu mladých umělců. Nicméně dokument má stopáž, kterou ocení jen fandové. Hodinka čtvrt by byla ideální. ()

neoBlast

Čtěte, protože asi budu jeden z mála tady, co se nachomýtl náhodou k dokumentu o hudební hvězdě kterou neuctívám (jen si zajděte do recenzí jakéhokoliv hudebního filmu v této databázi...). Billie Eilish neposlouchám a její převeliký kulturní význam mi celkem dlouho unikal. Přesto tohle musím doporučit, protože tohle je prostě dokumentární slast. Tvůrci se nacházejí ve zlaté době, kdy si spoustu unikátní dobových materiálu mladá generace prostě natočí na iPhony a my se tak můžeme podívat HODNĚ blízko do kuchyně (i doslova) jak se peče superstar. Nečekejte tuctovou oslavu hudební hvězdy, ale spíše uvidíme jak se s nečekanou slávou vypořádává opravdu všední teenager, avšak netuctový hudební talent.   80 % ()

haluska11

Dvě a půl hodiny. Za tuto dobu člověk stihne: posekat několik trávníků; chytit syfilis; zpověď v kostele, morální úpadek a návrat do kostela; sníst kilo sýra; no prostě hodně záživnějších věcí, než je čučet na tuhle telebrndu.  Ve zkratce: Billie je smutná, Billie se nechce, všechno za ní dělá brácha. Billie něco chce, ale vlastně má depresi, takže to nejde, a všechno je velký smutný.  Jde o v podstatě nicneříkající okénko do života puberťačky, co se ztratila sama v sobě i ve světě - to tu ještě nebylo! Kam se hrabou Camus a Sartre. ()

skibino

Silný a nádherne intímny closeUP! Depka, láska, úsmev cez slzy...žiaden bjúty filter...číročistá autentickosť a horkosladký život aký má každý z nás <3 ...bez rodiny by bolo veľa inak. ()

fixaman

Naprosto fantastický hudební dokument. Věkem už dávno nejsem ten, na koho její tvorba cílí, ale kvalitní muziku dokážu ocenit pořád. Takže si občas některé její songy pustím. I proto mě zajímalo, co se z téhle biografie vyklube. A byl jsem velmi mile překvapený. Netušil jsem, že hudbu skládá se svým bratrem, natož, že to dělají doma v pokoji. A i když jsem měl tušení, že válčí s depresí, nevěděl jsem jak moc. Chvílemi bylo každopádně dost těžké sledovat, čím si prochází. Doufám, že to dlouhodobě ustojí a neskončí třeba jako Chester Bennington, který se z toho taky zkoušel vypsat. Každopádně tady nejde hodnotit jinak než plným počtem. ()