Pérák a SS

(festivalový názov)
  • Československo Pérák a SS (viac)
Animovaný / Krátkometrážny / Komédia / Vojnový
Československo, 1946, 13 min

Za německé okupace vyprávělo se v Praze o záhadném muži, který skákal na pružných pérách a děsil svými skoky německé vetřelce. Tento film je věnován tomuto strašidlu. Brilantní satira od Jiřího Trnky zachycuje tuto pověst roku 1946, tedy krátce po válce. (Elrond88)

gjjm

Možná je to mírně zastaralé technicky, ale především je to nesmírně nápaditá a hodně vtipná animace o tom, jak nenápadný pražský kominík pozoruhodným způsobem trestá udavače a okupující esesáky. Plno vynikajících momentů, prolínání fotografie s kreslenou animací. Film kromě úžasné satiry o paranoidním udavači obsahuje i brilantní parodie na první filmy o superhrdinech. Spolu s dalšími Trnkovými a později Švankmajerovými (který má docela podobnou fantasii i smysl pro humor) díly je to jeden z několika málo českých animovaných filmů, které opravdu stojí za to vidět - zvlášť, když je to na Youtube a má to jen pár minut: http://www.youtube.com/watch?v=aX5RuYVQxho ()

Helmutek

Českej animák o jedinym českym superhrdinovi natočenej v těsně poválečný době, kdy ještě i Superman (1938) nebo Batman (1939) byli mladý a kdy X-Meni nebo Spider-Man ještě vůbec neexistovali. Už jenom ty jména Trnka a Brdečka slibujou, že to bude mít úroveň - a taky že jo, je to sranda a je tam spousta zajímavejch nápadů: esesáci v pokoji poschovávaný za obrazem, v kamnech apod. (skoro na způsob o dvacet let staršího Pythonovskýho hledání zdrhajícího Briana), Svatej Václav na koni nakopávající kolaboranta, zamilovaný esesáci na lavičce v parku, rádio v Hitlerově bustě, ptáček v želízkách a zatýkání hrnce a dalších podezřelejech podvratnejch elementů jako dědu uklouznuvšího na slupce od banánu, hvězdičky na tapetách u vlastnce vs. hákenkrojcíčky u kolabornata, nahánění esesáků SS vlajkou jako při býčích zápasech, a naposled a hlavně - Hitler je vůl. Škoda, že se Pérákův odkaz dneska nedojí víc (až na světlý výjimky v podobě amatérskejch filmů, Rozhlasovýho seriálu nebo už dávno rozebraný Stančíkovy knížky), protože potenciál to má podle mě obrovskej. ()

tomtomtoma

Pérák a SS je zesměšňující poválečnou kreslenou groteskou na dobu předchozí - té brutální nacistické okupace a protektorátní kolaborace pod společnou taktovkou jedinečné režisérské dvojice animovaného filmu Jiří Trnka - Jiří Brdečka. Což o to, ta jejich výtvarná podoba filmu nepostrádá nápady, vtip, koketní údernost, rychlost a škodolibou rozvernost, přesto mi tento způsob výsměchu není nejbližší (osobně příhodnější vypořádání se s válečnou dobou prostřednictvím animovaného filmu vidím spíše ve Vzpouře hraček Hermíny Týrlové). Vše tu začíná i pokračuje s říznými tóny Wir fahren gegen England, a potupa je dokonána pod notami Lili Marleen. Je to svěží, ale také oportunní, tedy pro mě sporné ve své snaze. ()

MJMilan

Opravdu jak tu říkají moji kolegové. Ono tak ani nejde o tu animaci Jiřího Trnky, ale především o ty nápady a o to, jak bezeslov vyjádří všechno co chce! Kdo pozorně sledoval, mohl si všimnout, že u fontány se dotknul i tehdy celkem ožehavého tématu - homosexuality. Těžko říci, jestli to byl záměr ... ()

Gilmour93

Na co laboratoř Starkova otce, speciální séra a vita paprsky, když stačí dvě péra z gauče.. Hravá kombinace černobílé animace a fotografie, ve které se naše městská legenda vypořádává s okupanty i udavači se speciálními účetními deníky. V duchu krátkých animovaných filmů spojenecké propaganda production a se spoustou originálně pojatých scén. Za všechny odvážná vsuvka s dvěma homosexuálními esesáky u stříkající fontány či dilema před rozbitím Adolfovy busty skrývající rádio.. ()

• První literární zpracování této legendy vyšlo v roce 1948 v Haló novinách v komiksu „Pérákovy další osudy“. Druhá polovina komiksu se však již nese v propagandistickém duchu. Reportážní povídku o Pérákovi s názvem „Pérový muž“ vydal Jan Weiss roku 1961 v knize „Bianka Braselli, dáma se dvěma hlavami“. V roce 1968 v čísle časopisu Mladý svět, vydaném po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, vyšel čtyřokénkový strip s názvem „Pérák a SSSR“. (sator)